Reanimacja Aquasfery

Reanimacja Aquasfery
Wiele wskazuje na to, że wkrótce doczekamy się w olsztyńskiej Aquasferze kolejnych zawodów pływackich
Fot. Lech Janka

Po trzymiesięcznej przerwie, od soboty 6 czerwca będą mogły być otwarte baseny i to te otwarte, jak i te kryte. Do końca jednak nie wiadomo, w jaki sposób będzie wyglądało korzystanie z nich.

Trudno na razie znaleźć pełne odpowiedzi na nurtujące użytkowników pływalni pytania takie jak: czy konieczne będzie zasłanianie ust i nosa?; ile  osób będzie mogło być jednocześnie w basenie?; czy będą mogli korzystać seniorzy?; czy w wodzie wirus może się rozprzestrzeniać? Według wstępnych informacji Ministerstwo Zdrowia kończy specjalne instrukcje dotyczące działalności basenów w czasie tej epidemii. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny poinformował, że nie ma ryzyka zakażenia Covid-19 przez wodę w basenie, jeśli jest właściwie dezynfekowana, a dotyczy to również jacuzzi i saun. Przewidziana ustawą ilość podchlorynu w basenowej wodzie jest zupełnie wystarczająca do tego, aby koronawirus nie przetrwał. Niezbędna jest jednak staranna kontrola właściwego przebiegu procesu uzdatniania i dezynfekcji oraz niezwłoczna korekta w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. Największe ryzyko stwarza natomiast skupisko ludzi w przypadku braku odpowiedniego dystansu między nimi. Zaleca się więc ograniczenie liczby osób jednocześnie przebywających w pływalni oraz ścisłe stosowanie zasad higieny ze szczególnym uwzględnieniem szatni i przebieralni. Zaleca się więc ograniczenie liczby osób jednocześnie przebywających w obiekcie, przestrzegania zasady utrzymywania dystansu społecznego oraz ścisłe stosowanie zasad higieny. Szczególnej uwagi pod tym względem wymagają szatnie i przebieralnie.

 Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie zawiaduje trzema krytymi obiektami pływackimi: 50-letnim basenem przy ul. Głowackiego, przyszkolnym (SP 10) przy ul. Mariańskiej oraz nowoczesną Aquasferą przy al. Piłsudskiego.

- Aby nie być zaskoczonym rozpoczęciem użytkowania Aquasfery po tak długiej przerwie, prowadziliśmy tam niezbędne drobne prace remontowe oraz konserwacyjne – informuje Zbigniew Szymula, rzecznik prasowy OSiR. – Długo basen był pusty, więc przez cztery dni trwało napełnianie go wodą oraz odpowiednie jej podgrzanie i uzdatnianie. Zostały pobrane i przesłane do analizy próbki wody. Robimy więc wszystko co niezbędne, aby Aquasfera jak najszybciej, a najlepiej już 6 czerwca ruszyła. Do środy powinniśmy otrzymać odpowiednie, opracowane centralnie, procedury pozwalające na bezpieczną eksploatacje całego obiektu. Wszystko to dotyczy zarówno pływania rekreacyjnego jak i wyczynowego. Jeżeli natomiast chodzi o nasze obiekty przy Głowackiego i Mariańskiej, to te pływalnie zamykaliśmy corocznie na okres wakacji. Teraz ze względów czysto ekonomicznych nie jest uzasadnione ich bardzo kosztowne uruchamianie i to na zaledwie kilkanaście dni. Rozpoczną więc swoją działalność dopiero po wakacjach – stwierdził Zbigniew Szymula.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna