Dziś jest: 05.05.2024
Imieniny: Ireny, Waldemara
Data dodania: 2014-08-08 11:15
Ostatnia aktualizacja 2014-09-04 09:57

Iwona Starczewska

Reaktywacja warmińskich browarów i minibrowar restauracyjny w Olsztynie!

Od lat omijane szerokim łukiem przez inwestorów - dziś pokazują swój potencjał. Mowa o starych browarach na Warmii, które również dzięki Warmińskiemu Festiwalowi Dziedzictwa Browarniczego - zainteresowały poważnych przedsiębiorców i stają na nogi.  

reklama

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego ruszył w 2012 roku i objął swoim zasięgiem trzy warmińskie miasta Braniewo, Biskupiec i Olsztyn. Celem festiwalu było nie tylko zachęcenie mieszkańców do wspólnego świętowania, ale również – i przede wszystkim – promowanie kultury warzenia i picia na Warmii. Organizator – Powiat Olsztyński i dusza projektu a zarazem pomysłodawca Jacek Niedźwiecki z wydziału promocji starostwa powiatowego – chciał, przypomnieć wszystkim, że ten region słynął kiedyś z doskonałych, lokalnych trunków. Ludzie przyjeżdżali na Warmię na grzyby, ryby i...piwo.

Organizator wierzył, że dzięki festiwalowi, uda się zainteresować inwestorów nieczynnymi browarami w Biskupcu i Braniewie i przywrócić warzenie.

Tak też się stało. W ubiegłym roku browarem w Braniewie zainteresował się Browar Namysłów (opolskie), który w lutym tego roku sfinalizował umowę kupna starego browaru. Jak się okazuje – warzenie piwa ruszy najpewniej jeszcze w tym roku.

Dziś (8 sierpnia) w Braniewie ruszy ostatni etap tegorocznego Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Dwudniowa impreza będzie prawdziwym świętem dla miłośników warmińskich trunków, również tych warzonych domowo. Pełen program znajdziecie tu->

Tymczasem dobre wieści płyną również z Biskupca. Jak informuje olsztyńskie starostwo powiatowe – biskupiecki stary browar jest przedmiotem zainteresowania poważnego inwestora, który wyraził chęć przejęcia nieczynnego przedsiębiorstwa. W tej sprawie za wcześnie jednak na szczegóły.

Przypominamy również, że w tym roku ruszy browar restauracyjny w Olsztynie. Browar Przy Zamku usytuowany przy ul. Nowowiejskiego w okolicy Podzamcza będzie kolejnym w kraju minibrowarem połączonym z restauracją.

Jedno jest więc pewne – Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego pozytywnie zamieszał na rynku browarnictwa.

- Wydaje mi się, że pośrednio poprzez konsolidację środowiska piwowarskiego, przypominanie o bogatych tradycjach browarniczych Warmii, przyczyniliśmy się do ponownego ożywienia zainteresowania piwowarstwem, zarówno domowym, rzemieślniczym i tym większym. Naszym celem (zapisanym zresztą w projekcie unijnym) było nie tylko przypomnienie o silnych związkach Warmii z browarnictwem, ale także reaktywacja nieczynnych browarów, co powoli się dzieje – informuje nas Jacek Niedźwiecki, pomysłodawca Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego oraz szef promocji olsztyńskiego starostwa powiatowego.


 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl