Radna Elżbieta Wirska miała wątpliwość, czy nazwać rondo imieniem ukraińsko-polskiego bohatera

Radna Elżbieta Wirska miała wątpliwość, czy nazwać rondo imieniem ukraińsko-polskiego bohatera
Radni przegłosowali projekt uchwały dotyczący nazwania ronda przy ul. Pstrowskiego (os. Mazurskie) placem Marka Bezruczki
Fot. Sesja Rady Miasta Olsztyna

Na środowej sesji rady miasta rajcy dyskutowali m.in. nad projektem uchwały dotyczącym nadania jednemu z rond przy ul. Pstrowskiego nazwy plac Marka Bezruczki. Radna Elżbieta Wirska uważa, że to akt polityczny. Spytała, czy radny Łukasz Łukaszewski zabiega także o nadanie nazwy ulicy imieniem polskiego generała w jakimś mieście na Ukrainie.

Na wrześniowej sesji rady miasta było spokojnie, bo i poruszane tematy nie wzbudzały zbytnich kontrowersji. Tak naprawdę krótka dyskusja miała miejsce w przypadku uchwały nazwania ronda przy ul. Pstrowskiego (w pobliżu pętli na os. Mazurskim) imieniem Marka Bezruczki, generała armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Do dyskusji włączyła się radna Elżbieta Wirska, która wyraźnie stwierdziła, że jest to akt polityczny i zwróciła się do Łukasza Łukaszewskiego, przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, z pytaniem czy starał się o upamiętnienie imienia polskiego bohatera w jakimś ukraińskim mieście.

Od lat dla mnie nadawanie nazw ulic w Olsztynie jest jak wyjmowanie królika z kapelusza. Te nazwy są wyjmowane z kapelusza przez osoby, które są bardzo blisko prezydenta. Dzisiaj jest to akt polityczny. Sam pan Łukaszewski stwierdził, że to akt polityczny pomiędzy oboma narodami. Chciałam się zapytać, czy robi działania symetryczne. Czy na Ukrainie też gdzieś pan zabiega o to, żeby nadać nazwę ulicy nazwiskiem jakiegoś polskiego generała? Jeżeli tak, to w jakim mieście? – zapytała radna.

Łukasz Łukaszewski wyjaśnił, że to nie on jest wnioskodawcą projektu, a Związek Ukraińców w Polsce, którego przedstawiciele przesłali radzie miasta taki pomysł.

Ta nazwa – im. Marka Bezruczki – procedowana jest bardzo długo – od dwóch czy trzech lat. Bardzo długo była dyskutowana na komisji gospodarki komunalnej. Wniosek o nazwanie tej ulicy został złożony przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział warmińsko-mazurski. Nie jestem członkiem tego stowarzyszenia – przyznał Łukasz Łukaszewski.

Dodał, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie, ponieważ postać generała połączyła dwa narody – polski i ukraiński – w walce z Rosją sowiecką.

Postać Bezruczki jest przykładem, że wspólnie możemy walczyć z wrogiem. Ja osobiście działań na Ukrainie nie podejmuję, ale wiem, że Związek Polaków na Ukrainie z pewnością podejmuje i trzeba by było ich pytać o ten temat – wyjaśnił radny Łukaszewski.

Następnie odbyło się głosowanie. Za opowiedziało się 21 radnych, przeciw była jedna radna i jedna wstrzymała się od głosu.

Marko Bezruczko (1893-1944) to bohater dwóch narodów: ukraińskiego i polskiego. Urodził się w Tokmaku na Ukrainie. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, w sierpniu 1920 roku zatrzymał pod Zamościem Armię Czerwoną, przesądzając tym samym zwycięstwo sojuszników polskich i ukraińskich w Bitwie Warszawskiej, ratując Europę przed bolszewizmem. Był również uczestnikiem bitew pod Lwowem, Komarowem i na Podolu.

W latach 30. XX wieku był przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego w Warszawie. Marko Bezruczko zmarł w Warszawie, został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Imię gen. Marka Bezruczki jest wzorem współpracy dwóch wielkich narodów w środku Europy. Upamiętnienie takich właśnie ludzi z pewnością będzie służyć dalszym partnerskim i przyjacielskim kontaktom między Polakami i Ukraińcami, między społecznościami zamieszkującymi w swoich małych ojczyznach w wielu regionach, zarówno Polski, jak i Ukrainy

– możemy przeczytać uzasadnienie wnioskodawców.

Podczas tej samej sesji radni nadali nazwę drodze na Gutkowie (prostopadłej do ul. Rybitwy). Jej nazwa to ulica Tracza. To gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych.

Komentarze (21)

Dodaj swój komentarz

 • Polka 2022-01-04 14:57:01 176.221.*.*
  Nic dziwnego, że osoby pochodzenia ukraińskiego, smiało i odważnie mówią o nas Polakach - "palaczki". Szanuję każdego człowieka, ale zachowania niektórych osób poch. ukraińskiego wskazują na to, że to oni są u siebie, a my im przeszkadzamy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • ineedmore 2021-09-30 12:09:29 88.156.*.*
  To może lepiej nadac od razu imię Bandery! To nie ma już polskich bohaterów?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • .,mlo 2021-09-30 09:03:49 83.15.*.*
  Weźcie się do roboty a nie pieprz... sobie na czatach wideo o pierdołach za pieniądze podatników!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • AL BANDI 2021-09-30 05:22:11 84.48.*.*
  Oto czym sie te bezuzyteczne BARANY,KOZY i glowny OSIOL RATUSZOWY zajmuja za Wazsze pieniadze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Anty pis 2021-09-29 23:19:08 37.30.*.*
  I ku..wa te gamonie i nieroby z kurnika olsztyńskiego mają problem Jaka ulice nazwać? We wiosce burdel wykonawca gówna tranwajowego rozkopał pół Olsztyna zamiast robić etapami a drogi na dorożkę się nadają . Co za patologia jak w Pisie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • po 2021-09-29 20:17:56 79.191.*.*
  aż się niedobrze robi. ludzie, poważnymi problemami się zajmijcie, a nie takim czymś.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • .R.O. 2021-09-29 19:27:03 83.23.*.*
  A może Żwirka i Muchomorka lub Szmita i Rudnika, jakoś tak? Co Pani na to Pani Wirska?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 4
 • Jan Paweł 2021-09-29 19:23:27 37.30.*.*
  Ma być świętego męczennika za wolność naszą i waszą, monsignore hrabiego księcia naburmuszonego leszka kaczyniaka i kropka!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Strajkująca Kobieta Warmiaczka z babki i matki 2021-09-29 18:32:24 31.60.*.*
  Mieliśmy nazywać imionami i nazwiskami zasłużonych kobiet !!!! Dość tego patriarchatu !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7
 • MP 2021-09-29 18:12:21 79.191.*.*
  Tradycyjnie PO-PZPR zajmuje się poważnymi problemami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6