Przypomnijmy, w tym roku Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie uzyskał ponad 6 mln złotych dofinansowania w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich na projekt „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”. Cegiełkę do puli środków dołożyło również miasto. Z budżetu Olsztyna wpłynęło blisko 1,7 mln złotych.
Jak podaje olsztyński szpital – w trakcie 7-miesięcznego projektu udało się przebadać w sumie 3000 kobiet oraz ponad 1000 noworodków.
- Dokładamy wszelkich starań aby realizacja badań profilaktycznych dedykowanych kobietom ciężarnym i dzieciom do 1-go roku życia odpowiadała oczekiwaniom pacjentów i jednocześnie gwarantowała najwyższy poziom jakości. Zainteresowanie na badania obrazowe USG i Szkołę rodzenia było tak duże, że przy przewidzianych limitach musieliśmy odmawiać matkom, które zgłaszały się do nas. Z kolei wśród badań laboratoryjnych rozróżniliśmy takie, które cieszyły się dużą popularnością oraz takie, których realizacja w zakładanym zakresie nie byłaby możliwa ze względu na bardzo małe zainteresowanie - mówi Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
Celem projektu jest podniesienie jakości, dostępności oraz efektywności świadczonych usług medycznych oraz wzrost bezpieczeństwa i ochrona zdrowia matki i dziecka w czasie, przed i po jego urodzeniu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.
Dobra wiadomość jest taka, że projekt udało się przedłużyć. W związku z oszczędnościami, które uzyskano przy wycenie badań laboratoryjnych (dzięki temu, że wykonuje się je przy użyciu własnych zasobów i środków) Szpital Miejski wygenerował 400 tys. złotych, które po uzyskaniu zgody przez Ministerstwo Zdrowia oraz darczyńców (Europejski Obszar Gospodarczy oraz fundusze norweskie) przeznaczono na kontynuowanie badań cieszących się największą popularnością do końca 2016 roku.
Szpital zwiększa limity wykonywanych świadczeń między innymi na na badania kobiet w ciąży w kierunku wyrycia toksoplazmozy, na badania stwierdzające obecność wirusa HIV, czy określenie hemoglobiny we krwi (HBA1C).
Wśród badań dla dzieci do 1 roku życia, które będą wykonywane w ramach projektu znajdą się: badanie USG stawów biodrowych u noworodków, USG przezciemieniowe u noworodków, USG jamy brzusznej u noworodków, czy badanie echo serca u noworodków.
Kobiety będą mogły również korzystać z darmowej szkoły rodzenia.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz