Prezydent Piotr Grzymowicz o wsparciu finansowym rządu: ''Nasze pieniądze poszły w siną dal''

Prezydent Piotr Grzymowicz o wsparciu finansowym rządu: ''Nasze pieniądze poszły w siną dal''
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozdysponował środki z trzeciej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Warmia i Mazury otrzymały ponad 84 mln zł. Jednak stolicy regionu nie przypadły żadne pieniądze. Prezydent Piotr Grzymowicz poinformował, że będzie musiał zrezygnować z wielu inwestycji.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w Polsce. Środki można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli, remont dróg, a także inne, niezbędne lokalnie działania. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyznał 84 074 790, 90 zł dla województwa warmińsko-mazurskiego w ramach trzeciej transzy.

- Dzięki 138 087 301,76 zł przyznanych w ramach pierwszego rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w naszym województwie uda się przebudować infrastrukturę drogową wraz z taborem komunikacji publicznej Pętli Gietrzwałdzkich - Organizacja transportu publicznego z wykorzystaniem połączeń kolejowych i drogowych poprzez budowę infrastruktury tworzącej linie dojazdowe do węzłów przesiadkowych wraz z zakupem taboru służącemu zbiorowej lokalnej komunikacji publicznej i podniesieniu bezpieczeństwa poprzez wymianę i rozbudowę systemu latarni, doświetlenie przejść, zatoki i przystanki – poinformował Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

Niebawem w realizacji będą m.in.:

 • Rozbudowa ronda, skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Drwęckiej, Kopernika w Ostródzie.

 • Rozbudowa istniejącego budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku wraz z przebudową fragmentów budynku na poziomie wszystkich kondygnacji.

 • Przebudowa i rozbudowa obiektu na potrzeby Centrum Aktywności Lokalnej w Łęczu (powiat Elbląski) i zakup wyposażenia do nowych pracowni

 • Zagospodarowanie terenu sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy

 • Zabezpieczenie i remont budynku pokoszarowego przy ul. Grunwaldzkiej 5 w Działdowie celem nadania obiektowi nowych funkcji społecznych

 • Przebudowa, zagospodarowanie placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżycku oraz przebudowa sieci kanalizacji deszczowej w zlewni

 • Przebudowa mostu na rzece Dajna w Mrągowie

Jednak stolica Warmii i Mazur nie otrzymała wsparcia finansowego, co wywołało oburzenie wśród lokalnych polityków. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz w ostrych słowach skrytykował rząd PiS.

- Była ważna uchwała i jeszcze ważniejszy cel - wsparcie zadań inwestycyjnych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zabrakło tylko jednej, równie ważnej informacji, że jest to wsparcie wyłącznie „dla swoich”! Niestety, Olsztyn nie łapie się „do swoich”, więc już po raz kolejny w rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dostaliśmy zero wsparcia! Nie będzie pieniędzy na żłobek przy Antonowicza, termomodernizację ZSO nr 3 czy budowę nowego mola nad jeziorem Ukiel – wyjaśnił włodarz miasta.

I dodał: - Nasze pieniądze, bo rząd nie ma własnych pieniędzy, poszły w „siną dal”; ostatnio widziano je na południu Polski. Co ciekawe, rządzący nie kryją się ze swoimi intencjami, a pytani przez poseł Annę Wasilewską o zasady, krótko odpowiadają: „Przepisy uchwały nie przewidują trybu pisemnego uzasadniania sposobu rozpatrzenia złożonych wniosków, zatem nie ma możliwości przedstawienia pisemnego uzasadnienia udzielonych przez Komisję rekomendacji dla poszczególnych wniosków.” Prawda, że genialnie wymyślone? Tylko się uczyć – nic na piśmie!

W podobnym tonie wypowiedział się poseł Jacek Protaz z Koalicji Obywatelskiej.

- Kolejne rozdanie Rządowego Funduszu Inwestycji Lok. i znów skandal w wykonaniu PiS! Bez wsparcia m. in. Olsztyn i Elbląg. PiS nie ma interesu w tym, aby wspierać duże miasta, w których przegrywa wybory. Oczy zamyka też prokuratura, którą zawiadamialiśmy przy poprzednim rozdaniu! - skomentował poseł.

Przypomnijmy, że przedstawiciele opozycji w lutym zadeklarowali powstanie Koalicji „Tak dla Warmii i Mazur” mającej na celu m.in. pomóc samorządowi województwa w pozyskaniu większych funduszy. Informowaliśmy o tym w artykule: Opozycja zapowiada walkę o pieniądze dla regionu. Marcin Kulasek z Lewicy: ''Upadło Cesarstwo Rzymskie, upadnie cesarstwo PiS'' [ZDJĘCIA].

Województwo warmińsko-mazurskie z RFIL otrzymało w sumie 445 361 805,66 mln zł.

Komentarze (56)

Dodaj swój komentarz

 • OlsztnN. 2021-04-06 11:40:30 88.156.*.*
  Wiadomo. Nie trzeba ciągle, Panie Prezydencie Olsztyna, psioczyć na ten rząd, to i pieniądze się znajdą...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • hahaha 2021-04-03 20:11:12 95.160.*.*
  grzym to spierdoli wszystko czego się dotknie, katastrofiusz, najważniejsze ze te durne tramwaje się zesrały haha, co za amator, tak to jest jak się z prowincji przyjeżdża, żenada i na śmietnik historii
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • Dorotowiak 2021-04-03 16:34:11 95.49.*.*
  ale jakie nasze Piotruś? Ty myślałeś, że to już twoje kolego co? a tu figa.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • poszły 2021-04-03 14:57:43 83.5.*.*
  do 6elze6u6a z Torunia (360 mln) i Goebbelsa z telewizji (3mld)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • fer 2021-04-02 23:29:38 5.172.*.*
  a może grzymowicz chciał przeznaczyć pieniądze na posprzątanie przejścia podziemnego od ul Jagiełły do Artyleryjskiej, taki tam panuje syf i brud, nikt tego nie sprząta a podróżni współczują mieszkańcom takiego smrodu, dziwne że i protas tego nie chce widzieć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • dinozaur 2021-04-02 23:15:07 178.235.*.*
  Nie wiem jak Wasze pieniądze Towarzyszu, ale nasze poszły na spłaty zadłużeń tramwajowych. Gdybyście Towarzyszu chociaż trochę oliwy w głowie mieli to byście się z rządem nie droczyli, ale dogadali i miasto miałoby dużo środków. A tak to załatwiajcie środki od sobowtóra Tow. Wiesława albo od Towarzysza Rafałka - tyle, że te ostatnie to mogą spłynąć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 4
 • DJmk 2021-04-02 21:07:32 46.114.*.*
  Witam. Co do śmieci, to nie ma problemu. Postawcie śmietniki na czypy jak do klatki się wchodzi i będzie wiadomo kto i ile wyrzuca śmieci. Niemcy nie mają z tym problemu. Bo woda niema nic wspólnego ze smiecmi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Adriallo 2021-04-02 20:34:54 93.105.*.*
  Zaraz, zaraz. Fakt Gmina Olsztyn nie dostała nic ale MIESZKAŃCY OLSZTYNA DOSTALI: przydzielona pieniądze na remont kilku oddziałów w Szpitalu Wojewódzkim. Tam leczeni są mieszkańcy. Wydaje mi się że po prostu albo projekty były słabe - molo nad jeziorem ukiel - no soorryy - to jest olsztyn przyspiesza? śmiech na sali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • tfu 2021-04-02 20:22:12 23.106.*.*
  panie grzymowicz, nie jestem fanka obecnego rządu, ale od pana i koalicji z platformy obywatelskiej też się można wielu "sztuczek" jak kręcić mieszkańców - nauczyć. żalicie sie państwo a to jest jak w przysłowiu - przyganiał kocioł garnkowi. tfu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • Leon 2021-04-02 17:26:53 31.60.*.*
  Zrezygnować z tramwaji.... Jest okazja bo Turcy nie wywiązują się a tramwaje to bubel techniczny. Rozwiązać umowy. Zakupić autobusy elektryczne. I już są oszczędności ewentualnie trojlebusy. Ekologia pozostanie ta sama.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 1