Prezydent Olsztyna: ''Wykorzystać środki z UE do granic możliwości''

Olsztyn korzysta z unijnych środków przy realizacji większości dużych, miejskich inwestycji. Prezydent Olsztyna przyznał, że wykorzystywanie unijnych środków do granic możliwości to cel jaki postawił sobie 8 lat temu. 

Zmęczeni ciągłymi utrudnieniami w ruchu, związanymi z realizacjami drogowych inwestycji w Olsztynie, mieszkańcy miasta nie kryją swojego oburzenia na rozpoczynanie dużych projektów w jednym czasie. Prezydent wielokrotnie tłumaczył, że to nie wina miasta. Istnieje bowiem określony harmonogram konkursów na ubieganie się miast wojewódzkich o środki unijne.

Tylko teraz, wszystkie rozpoczęte lub zaplanowane inwestycje w Olsztynie opiewają na kwotę niemal miliarda złotych (to 994 969 407 złotych – red.), z czego aż 717 mln złotych to dotacja unijna.

Nie każdego jednak przekonują tłumaczenia prezydenta miasta. Część olsztynian twierdzi, że miejskie inwestycje realizowane są bez wyobraźni, tylko po to, by zdążyć sięgnąć po unijne środki. Wciąż wielu olsztynian uważa, że Olsztyn mógł się obyć bez projektu tramwajowego, który przez blisko trzy lata realizacji napsuł krwi mieszkańcom miasta.

Taka opinia olsztynian trafia również do prezydenta Olsztyna, który przyznaje jednak, że maksymalne wykorzystanie środków unijnych to cel, jaki postawił sobie 8 lat temu i konsekwentnie go realizuje.

- Osiem lat temu postawiłem przed sobą i podległymi mi pracownikami zadanie wykorzystania do granic możliwości napływających z Unii Europejskiej pieniędzy. Jak widać – staram się być w tym konsekwentny i… chyba nam się to udaje. Jedno jest pewne – przyszłe pokolenia nie wybaczyłyby nam, gdybyśmy nie wykorzystali preferencyjnych możliwości, wynikających z akcesji Polski, a więc i Olsztyna, do zjednoczonej Europy. Dzisiaj cierpimy i narzekamy na niedogodności (nie tylko komunikacyjne), ale jeszcze większą niedogodnością byłoby pozostanie na całe lata daleko, w ogonie Europy, z poczuciem niewykorzystanej szansy.  Bądźmy optymistami – im zawsze łatwiej – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Kapitan Planeta 2017-10-13 16:53:13 10.194.*.*
  a my zwykłe szaraki płacimy za ich nieudolność bo robią teraz wszystko na ostatnią chwilę, płacimy stojąc, spalając w korkach paliwo i tracąc nasz czas
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • pan jan 2017-10-12 19:37:44 188.146.*.*
  Wszystko ok pocierpimy skoro ma potem ma być lepiej ale proszę o wydawanie kasy z głową bo jak nam prezydent zafunduje więcej taki koszmarków komunikacyjnych jak rondo ofiar to poleci z hukiem w następnych wyborach
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • @klsq 2017-10-12 12:02:42 213.73.*.*
  W Gorzowie Wielkopolskim poprzedni prezydent chciał likwidacji części linii tramwajowej. Przerżnął wybory, a obecny robi największy remont linii tramwajowych w historii Gorzowa wielkopolskiego. W Elblągu Nowaczyk (z PO) chciał zlikwidować tramwaj linii nr 2 - poleciał w referendum!
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • @klsq 2017-10-12 11:59:33 213.73.*.*
  Co ci po najlepszym autobusie, który zesra się w korkach razem z innymi samochodami? Tramwaj jest potrzebny bo nie musi jechać po ulicy. Szkoda tylko, że niektórym zabrakło jaj aby puścić tramwaj przez środek Nagórek a nie po obrzeżu!
  Odpowiedz Oceń: 4 5 Zgłoś treść
 • klsq 2017-10-12 11:36:17 213.73.*.*
  G... prawda. Niedługo po całej Europie będą jeździały elektryczne autobusy, a Olsztyn będzie miał tramwaje, które prawie stają na skrzyżowaniach, bo z taką prędkością suną po szynach. Tramwaj był potrzebny jak świni siodło, ot co.
  Odpowiedz Oceń: 9 3 Zgłoś treść
 • mieszkanka z Borowej 2017-10-12 10:48:17 88.156.*.*
  Panie Prezydencie w pełni Pana popieram, ale....mam swoją prośbę - ogromną, Czy może Pan pofatygować się przejechać się ul. Erdmanowej (wzdłuż cmentarza przy Poprzecznej) to 300 metrowa uliczka.Tam potrzebne minimalne nakłady i dobra wola. Monitowałam wiele razy i w zarządzie cmentarza i pisałam do radnych a Podleśnej i...nic. mieszkanka ulicy Borowej
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść