Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2020-03-21 09:00
Ostatnia aktualizacja 2021-06-28 10:29

Redakcja

Pożyczka od rodziny – kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego?

Pożyczka od rodziny – kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Różne sytuacje życiowe czasem zmuszają nas do proszenia o wsparcie bliskich, jakim jest pożyczka od rodziny. Sprawa nieco się komplikuje, gdy uświadomisz sobie, że czasem trzeba zapłacić do Urzędu Skarbowego podatek od pożyczki. Nie jest to jednak reguła – może się zdarzyć, że obowiązuje Cię nieoprocentowana pożyczka. Jeśli zastanawiasz się, jak funkcjonuje pożyczka od rodziny i kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego, koniecznie przeczytaj.

reklama

1. Nieoprocentowana pożyczka od rodziny – okoliczności uzyskania

2. Kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego?

3. Do kogo zgłosić się po pomoc?

Nieoprocentowana pożyczka od rodziny – okoliczności uzyskania

W ciągu całego swojego życia prawdopodobnie chociaż raz znajdziemy się w sytuacji, kiedy będziemy potrzebowali wsparcia finansowego w postaci pożyczki do rodziny. Pożyczka od rodziny jest o tyle prosta, że najczęściej nie wykazujesz swoim bliskim dochodu ani tego, że jesteś wypłacalny/ wypłacalna. Jednak, jak to zwykle bywa, również i pożyczka od rodziny może być narażona na podatek od pożyczki. Jakie więc są okoliczności, aby można było uniknąć wydawania dodatkowych pieniędzy na podatek od pożyczki? Musisz wiedzieć, że pożyczka nieoprocentowana od rodziny ma miejsce tylko i wyłącznie w określonych warunkach. Niespełnienie ich może powodować negatywne konsekwencje w postaci oprocentowanej kary koniecznej do zapłaty Urzędowi Skarbowemu. A więc do rzeczy. Nieoprocentowana pożyczka od rodziny jest w sytuacji, gdy pieniądze pożyczasz od Twoich najbliższych krewnych, czyli małżonka/ małżonki, rodzeństwa i rodziców. Musisz także pamiętać, że pożyczona kwota nie może przekroczyć 9637 złotych. Skąd taka kwota? Nie wiem, takie jest prawo, zgodnie z którym działa Urząd Skarbowy. Nie byłoby jednak tak kolorowo, gdyby chodziło o jednorazową pożyczkę. Podatek od pożyczki będziesz musiał/ musiała zapłacić, jeśli suma wszystkich pożyczek od Twoich bliskich wyniesie powyżej 9637 zł w ciągu ostatnich pięciu lat. W tym celu zsumuj wszystkie pożyczki od najbliższych, które miały miejsce w ciągu ostatnich 5 lat. Przejdźmy teraz do tego, kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego?

Kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego?

Pożyczka od rodziny powinna być zgłoszona do Urzędu Skarbowego, gdy jest zaciągnięta od dalszych krewnych- babci, dziadka, cioci, wujka, stryjka czy kogokolwiek innego. W takiej też sytuacji musisz liczyć się z tym, że zapłacisz podatek od pożyczki. Ponadto pożyczka od rodziny musi być zgłoszona, gdy przekroczono wcześniej wspomnianą kwotę w ciągu ostatnich 5 lat. Kwestia kontrowersyjna dotyczy natomiast pojęcia, jakim jest nieodpłatne świadczenie. Pamiętaj o tym, gdy zdecydujesz się na możliwość, jaką jest pożyczka od rodziny.

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego, zawsze możesz skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, księgowego lub doradcy finansowego. Dzięki takiem wsparciu z pewnością dowiesz się więcej na tematy takie jak: nieoprocentowana pożyczka, podatek od pożyczki oraz kiedy zgłaszać pożyczkę do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie masz pewności, również zalecam skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Niewłaściwie wypełnione dokumenty, które złożysz do Urzędu Skarbowego mogą narazić Cię na duże koszty i konsekwencje finansowe. Pamiętaj, że tak, jak Ty jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, tak również i doradcy finansowi są w stanie powiedzieć Ci znacznie więcej na temat prawa podatkowego, które funkcjonuje w Polsce.

Kredyt dla zadłużonych to rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie otrzymać pożyczki ze względu na złą historię kredytową lub bieżące zadłużenie. Aby uzyskać pożyczkę dla zadłużonych, wystarczy wypełnić krótki wniosek dostępny na https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/ . Nie są wymagane dodatkowe zaświadczenia, wypełnianie wniosku trwa kilka minut, a do uzyskania kredytu dla zadłużonych wystarczy jedynie dowód osobisty.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl