Dziś jest: 22.05.2025
Imieniny: Heleny, Ryty, Wiesławy
Data dodania: 2013-05-09 12:47

Iwona Starczewska

Powiat opracował program opieki nad zabytkami

Stan techniczny zabytków znajdujących się na terenie powiatu olsztyńskiego pozostawia wiele do życzenia. By chronić to co cenne olsztyńskie starostwo przygotowało Program Opieki nad Zabytkami, który opisuje stan istniejący, pokazuje najcenniejsze zabytki powiatu i wyznacza cele oraz zadania na rzecz ochrony zabytków.

reklama
Przyjęty przez Radę Powiatu w Olsztynie „Program...” to strategiczny dokument na temat zabytków, czyli najcenniejszych obiektów Powiatu Olsztyńskiego i Warmii.

- Program opisuje stan faktyczny w dziedzinie opieki i ochrony zabytków, przedstawia najbardziej wartościowe zabytki powiatu, pokazuje w jaki sposób powiat promuje zabytki, ale i szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe - mówi Grażyna Wasilewska, sekretarz Powiatu, która koordynowała prace zespołu. - W dokumencie wyznaczyliśmy także priorytetowe cele i zadania na rzecz ochrony zabytków w powiecie na lata 2013-16.


Jednym z najważniejszych i najciekawszych celów do jakich zobowiązał się w „Programie...” powiat jest opracowanie pełnego i możliwie jak najdokładniejszego rejestru kapliczek, które są uważane za symbol katolickiej Warmii.

- Chcemy wiedzieć, czym dokładnie dysponujemy, dlatego zdecydowaliśmy się na opracowanie pełnego wykazu kapliczek warmińskich – podkreśla Grażyna Wasilewska. - To na pewno pomoże w ratowaniu niszczejących obiektów, które są nieodłącznym elementem warmińskiego krajobrazu. Warto pamiętać, że to właśnie przydrożne kapliczki pozwalają turystom odróżnić katolicką Warmię od protestanckich niegdyś Mazur.

Wykaz kapliczek obejmie wszystkie obiekty znajdujące się na terenie 12 gmin powiatu olsztyńskiego (według wstępnych szacunków może to być od 800 do nawet ponad tysiąca obiektów).

Inwentaryzacja to w pewnym sensie pionierskie działanie, bo nigdy nie było dokładnego spisu kapliczek z ich opisem historycznym, stanem technicznym, lokalizacją, dokumentacją zdjęciową, geodezyjną, czy stanem własnościowym.

Według historycznych opracowań w 1920 roku na Warmii było 1350 kapliczek, kilkaset kolejnych wzniesiono w okresie międzywojennym. Najstarszą istniejącą do dzisiaj jest barokowa kapliczka w Dobrągu z 1601 roku. O sześć lat starsza od niej jest kapliczka stojąca przy ulicy Warmińskiej w Barczewie. Większość pochodzi jednak z przełomu XIX i XX wieku. Przydrożne kapliczki wyznaczały kiedyś granice warmińskich wsi. Budowano je na rozdrożach, przy mostach i cmentarzach.

Źródło: powiat-olsztynski.pl

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl