Dziś jest: 24.03.2025
Imieniny: Gabriela, Katarzyny
Data dodania: 2025-02-08 12:48
Ostatnia aktualizacja 2025-02-09 09:34

Oliwia Jaroń

Poseł Janusz Cieszyński o systemie ochrony zdrowia, Karolu Nawrockim i sprawach regionu [WIDEO]

W studiu Olsztyn.com.pl gościł poseł Janusz Cieszyński. Podczas rozmowy poruszono kwestie takie jak: ochrona zdrowia, kampania prezydencka Karola Nawrockiego oraz sprawy, którymi żyje region Warmii i Mazur.

reklama

Janusz Cieszyński przynależy do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości od 2012 roku. W latach 2018-2020 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Był odpowiedzialny za informatyzację sektora zdrowia. Pracował również np. nad poprawą jakości szpitalnego żywienia dla kobiet w ciąży i po porodzie.

W wyborach parlamentarnych z 2023 roku był kandydatem w okręgu olsztyńskim i uzyskał mandat. Jest także jednym z posłów zasiadających w Komisji Zdrowia.

Jedynym z głównych tematów rozmowy był więc system ochrony zdrowia w Polsce. Przede wszystkim, poseł podkreślił jak trudny jest to resort, który wymaga dużych nakładów finansowych.

- Pieniędzy w tamtym (przyp. aut – 2024) roku zabrakło. W czwartym kwartale w całej Polsce odwoływano zabiegi i operacje – mówi polityk. - Przesuwano je na pierwszy kwartał tego roku, bo wtedy pojawiają się pieniądze w NFZ.

I dodaje: - To jest taki resort, gdzie zawsze jest bardzo trudno. Są wyzwania i problemy. Poza prof. Zbigniewem Religą (były minister zdrowia; wykonał pierwszy zabieg transplantacji serca w Polsce – przyp. aut.), nie było nikogo, kto by bez poważnego uszczerbku na politycznym wizerunku odszedł z tego resortu.

Polityk zauważa drobne zmiany wprowadzane przez aktualny rząd – dofinansowanie in-vitro (Cieszyński głosował "za") oraz wprowadzenie do aptek tzw. "tabletek po". Są one dostępne jedynie w ok. 2 tys. aptek.

- Nie ma reformy, tam, gdzie jest jej najbardziej potrzeba, czyli w szpitalach i poradniach. Kolejki do lekarzy i specjalistów, które zawsze były dłuższe, niż byśmy oczekiwali – w tym roku są rekordowo długie. Wydłużenie się kolejek również jest rekordowo długie – tłumaczy poseł w studiu Olsztyn.com.pl.

Janusz Cieszyński podzielił się również przemyśleniami, jak można skrócić czas oczekiwania na wizytę u lekarza. Jest to wieloletni, ale konieczny proces: - Można nie zamykać nowo otwieranych kierunków lekarskich – powiedział. - Lekarze wiedzą, że rynek wyznacza cenę ich pracy. Jeżeli lekarzy jest mniej, to ich praca jest droższa.

I kontynuuje: - Jak dzisiaj kogoś przyjmiemy na studia lekarskie, to będzie w pełni gotowy do wykonywania zawodu za 10-12 lat.

Według niego, najistotniejsze kwestie zazwyczaj zajmują najwięcej czasu na realizację. m.in. CPK czy budowa elektrowni atomowej. Aby plany te doszły do skutku, potrzebne są determinacja oraz ponadpartyjna zgoda: - Z wielkimi nadziejami przyjmuję to, że mamy coraz więcej ministrów z Warmii i Mazur – mówi Cieszyński. - To powinno być dobre dla województwa.

Poseł za przykład podał byłego ministra edukacji, Przemysława Czarnka, za którego "czasów" rozwinęły się lubelskie uczelnie. Podobnie sytuacja wyglądała w Białymstoku, kiedy ministrą tego resortu była Barbara Kudrycka. Ma nadzieję, że w związku z nominacją Marcina Kulaska na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego, zyska na tym Olsztyn wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Jest to szansa dla regionu, którą należałoby wykorzystać.

**

Czytaj również: Potwierdzone: Marcin Kulasek nowym ministrem nauki. Poseł z Olsztyna zastąpił Dariusza Wieczorka

***

Cieszyński poparł także pomysł nostryfikacji dyplomów lekarskich osób ze Wschodu.

- Jeżeli mielibyśmy pewność co do jakości, to nie ma powodu, żeby nie zapraszać takich osób do pracy w systemie ochrony zdrowia - stwierdza polityk. - Jeżeli będzie więcej lekarzy, pielęgniarek i personelu, to będziemy w stanie zapewnić lepszą jakość i obsłużyć więcej pacjentów.

Skomentował także stan zadłużenia polskich szpitali, które wynosi ok. 25 mld zł (25% wartości rocznych kontraktów dla szpitali): - Problem jest wtedy, kiedy są to zadłużenia wymagalne, czyli takie jak zaległy czynsz czy rachunek. Według mojej wiedzy, w przytłaczającej większości są to natomiast zadłużenia tzw. "niewymagalne" – wynikają z tego, że rośnie skala działalności szpitali, a relacja długi-przychody, zostaje podobna.

I dodaje: - Skala zadłużenia placówek ochrony zdrowia w porównaniu do samorządów czy całego państwa, to jest zadłużenie na naprawdę całkiem niskim poziomie – zapewnia poseł.

W rozmowie poza kwestii resortu zdrowia, padły także pytania na temat aktualnej sytuacji politycznej w państwie. Cieszyński wypowiedział się o sytuacji Krzysztofa Brejzy, europosła Koalicji Obywatelskiej, który twierdzi, że był inwigilowany.

- To jest problem komisji ds. Pegazusa, bo ona ma problem z uzyskaniem dokumentacji na ten temat od służb i prokuratury – powiedział Janusz Cieszyński. I dodał: - Sprawa Pana Brejzy jest o tyle skomplikowana, że CBA, nie może się bronić, bo wniosek o objęcie kontrolą operacyjną, jest z założenia niejawny.

Polityk pochwalił także kampanię prezydencką Karola Nawrockiego. Uważa, że jego liczne wiece generują dużo entuzjazmu w społeczeństwie. Potwierdził bezpartyjność "kandydata zmiany", który w przeciwieństwie do Rafała Trzaskowskiego, nie reprezentuje interesów żadnej partii politycznej.

- Myślę, że w najbliższym czasie kandydat wróci do województwa warmińsko-mazurskiego – mówi poseł.

Janusz Cieszyński wyraził także chęć uczestniczenia w Warmińsko-Mazurskim Zespole Parlamentarnym. Jest to inicjatywa posłów i senatorów, którzy działają na rzecz swojego regionu i dbają, aby kwestie lokalne docierały do rządu: - W poprzedniej kadencji nie było takiej praktyki, aby politycy Prawa i Sprawiedliwości, do niego należeli. Byłem tym jak najbardziej zainteresowany, ale nie dostałem takiej informacji.

Poseł nie jest usatysfakcjonowany pracą zespołu: - Nie słyszałem od początku kadencji żadnej przełomowej, dobrej wiadomości dla Olsztyna i województwa, która popłynęłaby od rządu – komentuje polityk.

Cieszyński skrytykował decyzję ministry zdrowia, Izabeli Leszczyny, która anulowała konkurs na inwestycje w szpitale onkologiczne. Ucierpiał na tym szpital MSWiA w Olsztynie z Wojewódzkim Centrum Onkologii. To największy tego rodzaju ośrodek w województwie. Według szefowej resortu zdrowia, trwa tam kontrola CBA. Poseł uważa, że powinien się tym zająć wspomniany zespół parlamentarny.

I dodaje: - Jeżeli będą jakiekolwiek sprawy związane z województwem, nie będzie mnie interesowała dyscyplina partyjna czy wytyczne. Będę zawsze głosował z interesem regionu – deklaruje.

Janusz Cieszyński posiada biuro poselskie w Ełku oraz filię w Giżycku. Działa m.in. na rzecz porodówek. W województwie warmińsko-mazurskim wielu z nich groziło zamknięcie z powodu zbyt niskiej liczby urodzeń rocznie. Poseł zajmuje się również sprawą wysypiska śmieci w Ełku. Zanieczyszczenia stamtąd przedostają się do jezior, a ilość śmieci jest za duża.

- Urodziłem się we Wrocławiu. Mieszkam już od prawie 20 lat w Warszawie - powiedział polityk. - Ale odkąd jestem posłem z tego okręgu, jestem tu co tydzień. Jestem na bieżąco ze sprawami. Uważam, że w wielu przypadkach to mi pomaga, bo nie jestem częścią żadnej "kliki".

Galeria

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

  • Tomasz 2025-02-12 06:41:14 145.237.*.*
    Pan pOseł ma nas w głębokim poważaniu. Wpada raz na jakiś czas i gada farmazony przekazane jako treść dnia lub tygodnia.Totalne zbydlęcenie i brak szacunku dla wyborców. Precz.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • Nie dla Bonżura 2025-02-11 12:40:06 164.127.*.*
    Dobrze już emeryci mieli. W marcu 2023 r. w wyniku waloryzacji emerytury podwyższono o 14,8 proc., w 2024 było to już tylko 12,2 proc. W 2025 r. za rządów Platformy będzie TYLKO 5,5 %. Emeryci żyjący w biedzie kiedy rządzi PO zawsze otrzymują jałmużnę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 14
  • Do redakcji 2025-02-09 21:40:49 37.31.*.*
    Widać że w redakcji tego portalu mają cichą nadzieję że PiS wróci do władzy, dlatego też tir wazeliny który zastał zakupiony nadal jest systematycznie używany przez redakcję 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3
  • terra 2025-02-09 14:56:38 37.31.*.*
    Dr A Bartoszewicz ekonomista na youtube .Człowiek bez presji partyjnej z swoim programem na Prezydenta RP
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 14
  • //// 2025-02-09 13:34:02 37.31.*.*
    Członek zorganizowanej grupy mafijnej wedle której jest zamach stanu, w Olsztynie na ulicach czołgi, wojsko i godzina policyjna. Te debile z PiSu wymyślą wszystko żeby tylko wrócić do złodziejstwa
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • Kpina 2025-02-08 21:59:57 176.221.*.*
    Czy ci politycy maja rozdwojenie jazni? Chłop ktory powinien siedziec w kryminale za to że miliony poszły na respiratory od handlarza z bronia ktore okazaly sie bezwartosciowe ma czelność wypowiadać się o tym kto doprowadził system do zapaści. Kiedy sam budował pod tą zapaści fundamenty!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 3
  • Zatorzanin 2025-02-08 16:24:08 31.0.*.*
    Czy to ta Cieszynka - kumpel szumowinki ksywa profesor; cwaniak, geszefciarz i malwersant publicznej kasiory; a to znamy typa w Olsztynie...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 4
  • Mkm 2025-02-08 15:48:38 46.205.*.*
    O upadku systemu ochrony zdrowia, wypowiada się człowiek, który sam do tego upadku doprowadził. Mówi o kryzysie w 2024 roku, gdzie budżet NFZ ustalał pis. Rok, w którym przeniesiono finansowanie min ratownictwa medycznego, świadczeń wysokospecjalistycznych oraz programów lekowych z budżetu państwa do NFZ, bez zapewnienia środków.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 4
  • NIE DLA PIS 2025-02-08 14:00:34 79.127.*.*
    Żadna partia nie ukradła tyle miliardów np na atom, samochody elektryczne Izera, datki na kościół i setki innych identycznych pomysłów co PIS. Żadna partia nie wprowadziła takiej inflacji razem ok 50% w porównaniu lat 2020 - 2024 co PIS. Żadna partia nie oszukała tak wyborców co PIS. Niby podwyższając im najniższą krajową dzięki czemu producenci i firmy podwyższyli ceny wszystkiego więc najmniej zarabiający dostający niby więcej pieniędzy naprawdę mniej za to kupi gdyż wzrosły ceny. Inflacja czyli podatek od najbiedniejszych. Lecz największy oszust polityczny Karakan wie że najbiedniejsi tego łatwo nie zrozumieją. Stąd na nich żeruje….
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 0
  • 8-09=-= 2025-02-08 13:48:08 31.60.*.*
    Panie Cieszyński, skąd wziął pan z Arentową 3.5 miliona zł, które później przekazaliście watykańskiemu okupantowi?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 4
  • Ambrozy 2025-02-08 13:21:24 2a00:f41:8d3:*
    Kazdy lekarz , ktory wyksztalci sie za pieniadze podatnika , powinien obowiazkowo przepracowac w NFZ conajmiej 10 lat , dopiero , po tym czasie moglby otworzyc prywatna praktyke , w przeciwnym razie , zwraca koszta studiow .Niestety , na ten moment , spoleczenstwo lozy na , przyszlych biznesmenow , gdzie lupia nas cale zycie , nie po to placimy wysokie skladki zdrowotne , aby i tak placic za leczenie , w przeciwnym razie , malo kto dozywa wizyty , tyle w temacie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 16

www.autoczescionline24.pl