Pomniki przyrody, o których mowa to dąb szypułkowy o wysokości około 24 metrów oraz 16-metrowa lipa drobnolistna rosnące przy ulicy Tuwima obok Galerii Warmińskiej. Drzewa te zostały objęte ochroną pomnikową na podstawie zarządzenia wojewody jeszcze w 1989 roku.
W uzasadnieniu projektu uchwały, której celem jest pozbawienie tych drzew statusu pomnika przyrody, czytamy, że są one w złym stanie zdrowotno-technicznym, co oznacza, że utraciły one swoją wartość przyrodniczą. Ne jest możliwe utrzymywanie drzew do ich naturalnego całkowitego obumarcia ze względu na lokalizację w terenie zurbanizowanym. Postępujący zły stan drzew potwierdzają analizy dendrologiczne tych drzew.
Wnioski zawarte w ekspertyzie dotyczącej dębu szypułkowego, określają, że stabilność drzewa w gruncie jest niedopuszczalnie niska, stopień obumarcia wyklucza możliwość regeneracji korzeni i korony, drzewo jest bardzo niebezpieczne i uzasadnione jest jego usunięcie. W przypadku lipy zły stan zdrowotno-techniczny ulega również systematycznie pogorszeniu. Korona drzewa jest szczątkowa, dwa główne konary od wierzchołka są obumarłe. Dodatkowo drzewo jest przechylone, co oznacza, że może ono przewrócić się na inne rosnące obok drzewa, a ze względu na lokalizację na skarpie, przy murze oporowym wzdłuż ul. Tuwima - możliwe jest również jego przewrócenie na pas drogowy.
Radni podejmą również uchwałę w sprawie dwóch kolejnych dębów przy ul. Tuwima, które również mają status pomników przyrody. W przypadku tych dębów chodzi jednak o ich pielęgnację w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Drzewa te znalazły się bowiem w zasięgu inwestycji tramwajowej. Radni podejmą więc uchwałę o przeprowadzeniu prac polegających na między innymi usunięciu suszu występującego w koronie drzew, korekcie pokroju korony i statyki drzew. Te prace powinny zostać wykonane najpóźniej do czerwca tego roku.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz