Policjanci myją radiowóz na samoobsługowej myjni. Oni mogą, inni kierowcy nie? [WIDEO]

Policjanci myją radiowóz na samoobsługowej myjni. Oni mogą, inni kierowcy nie? [WIDEO]
Screen z nagrania
Fot. Piotr Sajnaga/FB

Wracamy do sprawy mycia samochodów na myjniach. W minioną niedzielę w Olsztynie kierowcy za mycie aut otrzymali mandaty. Teraz sytuacja się odwróciła, bo jeden z internautów nagrał funkcjonariuszy z Pisza w trakcie mycia radiowozu. Czy to oznacza, że policjantów nie obowiązują nowe obostrzenia?

W poniedziałek pisaliśmy o tym, że na olsztyńskiej myjni posypały się mandaty. Zostali ukarani kierowcy, którzy pojechali umyć auto. Policjanci tłumaczyli, że kierowcy złamali zakaz przemieszczania się. Obecnie miejsce zamieszkania można opuścić wyłącznie w pilnych sprawch, takich jak zrobienie niezbędnych zakupów czy wyjście do lekarza. Więcej: Policja karze za mycie samochodów, ale czy sama przestrzega rządowych rozporządzeń?.

W rozmowie dla TVN24 rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, insp. Mariusz Ciarka powiedział, że nie słyszał o sytuacji, aby ktoś dostał mandat za umycie samochodu.

- Nie znam ani jednej sytuacji, żeby ktoś dostał mandat za bieganie, za spacer czy za umycie samochodu, czy wymianę opon. To są zbyt duże skróty myślowe tworzone przez autorów, które wprowadzają niepotrzebny chaos i zamieszanie.

Przypomnijmy, że olsztyńscy funkcjonariusze wyjaśnili, że ukarali na myjni kierowców nie za to, że myli auta, lecz za złamanie zakazu przemieszczania się.

Teraz sytuacja się odwróciła. Jeden z internautów nagrał film, na którym widać, jak funkcjonariusze myją auto na jednej z piskich myjni. Czy to oznacza, że stróżów prawa nie obowiązują przepisy wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa? Nie do końca tak to wygląda.

- Czynność mycia auta wykonywana była w ramach czynności służbowych, aby utrzymać pojazd w należytym stanie. Funkcjonariusze byli wtedy w pracy, a zgodnie z przepisami można myć samochód służbowy. Dotyczy to wszystkich osób, które wykorzystują pojazdy w celach zawodowych – wyjaśniła w rozmowie z nami nadkom. Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

To ozncza, że nie tylko służby ratunkowe mogą myć służbowe samochody, ale także m.in. zawodowi kierowcy czy kurierzy.

Tylko w ciągu dwóch tygodni od wejścia w życie ograniczeń w zakresie gromadzenia się i przemieszczania wystawiono ponad 9,7 tys. mandatów, a w ponad 2,3 tys. przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Policjanci codziennie patrolują ulice wszystkich miast w regionie, wykorzystując nowoczesny sprzęt, i apelują o pozostanie w domach. Jednak nie do wszystkich to dociera. Więcej o łamaniu przepisów: Policyjne kontrole z dronem w Olsztynie. Wpadł rowerzysta, który jechał z Grudziądza do... Ełku [WIDEO] oraz Olsztyńscy policjanci wykorzystują drony do kontrolowania plaż i parków. Posypały się mandaty.

Pisz dziś rano

Opublikowany przez Piotra Sajnagę Środa, 8 kwietnia 2020

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • Marek z Marek 2020-04-10 19:14:17 77.255.*.*
  Nie wiem ileż to razy można tłumaczyć 🤬 POLICJA jest od tego aby pilnować obowiązującego prawa. Jeśli obecne prawo wirusowe ci się nie podoba albo uważasz, że coś z nim nie tak to swoje fochy kieruj pod adresem tych, którzy je wymyślili. Polskie prawo ściśle mówi o tym kto prawo stanowi, kto pilnuje jego przestrzegania i kto rozstrzyga o ewentualnych nadużyciach albo wątpliwościach. Wykorzystaj te procedury jeśli uważasz, że Policja działa nielegalnie. Czepianie się Policji i obarczanie jej winą za to co dzieje się na ulicach jest przejawem skrajnego dzbanizmu. Demokracja ma to do siebie, że cyklicznie jedna grupa oszołomów (tak, tak... partie polityczne to takie oszołomskie zbieraniny odporne na jakąkolwiek wiedzę od oponentów) wybiera swoją reprezentację do rządzenia będąc święcie przekonaną, że ma monopol na mądrość. Kilka lat później przychodzą inne oszołomy i jedziemy od nowa. Gwarantuję ci, że jeśli zmienią się ci przy korycie to będziemy pilnować prawa, które oni wymyślą. TAKA JEST ROLA POLICJI. My nie jesteśmy Trybunałem Konstytucyjnym ani Sądem Najwyższym, żeby rozkminiać prawo.
  Odpowiedz Oceń: 1 4 Zgłoś treść
 • do rzecznika 2020-04-10 06:47:35 79.191.*.*
  tylko czemu mandaty dostali ci co myli auta , a czekający w kolejce na mycie tylko pouczenie , przecież też się przemieścili.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • 1234 2020-04-09 22:27:42 37.47.*.*
  Qrwisyny
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Issru 2020-04-09 15:42:47 5.173.*.*
  ..bo jeżeli policja interpretuje sobie prawo jak chce a co gorsza niektorzy znich sami zaczynaja je tworzyć to zaczyna nam sie państwo policyjne...a to juz było
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • xcvxcv 2020-04-09 12:26:07 77.111.*.*
  wszystko to naciągane. a wystarczyło zamknąć granice miesiąc wcześniej... kto na nich głosował? oddajcie 500 + !
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • NO 2020-04-09 11:43:02 176.221.*.*
  Policja może mieć czyste auta. Obywatele mają zdychać w smrodzie:/
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść
 • Janusz3000 2020-04-09 11:14:37 89.151.*.*
  Szkoda że tutejszą policja mówi co innego niż rzecznik KGP w mediach, mówił że jak najbardziej można myć samochody.
  Odpowiedz Oceń: 11 0 Zgłoś treść