Planetarium i obserwatorium w Olsztynie zostaną zmodernizowane. Będzie też nowa atrakcja

Planetarium i obserwatorium w Olsztynie zostaną zmodernizowane. Będzie też nowa atrakcja
Olsztyńskie planetarium i obserwatorium zostaną zmodernizowane
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Już niedługo Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zostanie zmodernizowane. Pojawi się też nowa atrakcja. Zwiedzający będą mogli wcielić się w członków załogi stacji kosmicznej i dowiedzieć się, jak wygląda życie poza Ziemią.

Wartość projektu to 30 mln zł. Część kosztów pokryłoby unijne dofinansowanie.

Olsztyńskie planetarium jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Placówkę uruchomiono w rocznicę 500. urodzin Mikołaja Kopernika, astronoma, który znaczną część życia spędził na Warmii.

10 lat temu obiekt zyskał cyfrowy system projekcyjny. Obraz otaczający widza dookoła sterowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie. Już niedługo w planetarium mogą pojawić się kolejne zmiany.

- Dzięki temu moglibyśmy jeszcze bardziej wykorzystać potencjały turystyczno-edukacyjne zarówno planetarium, jak i obserwatorium - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Niezbędne jest wykonanie inwestycji pozwalających na zaoferowanie odwiedzającym nowoczesnej w formie i treści oferty edukacyjnej i rozrywkowej.

Przy okazji 550. urodzin Kopernika oraz 50. rocznicy uruchomienia planetarium, instytucja ma wrócić do pierwotnej nazwy - Planetarium Lotów Kosmicznych. Ale to nie koniec zmian.

- Wymiana systemu projekcyjnego, ekranu, nagłośnienia, zastąpienie wysłużonego projektora analogowego cyfrowym, zainstalowanie nowych foteli - to wszystko miałoby czekać salę pod kopułą - wyjaśnia dyrektor OPiOA, Jacek Szubiakowski. - Modernizacja aparatury i sali projekcyjnej sprawi, że nasze planetarium znalazłoby się w rzędzie najnowocześniejszych takich instytucji w Polsce.

Zwiedzający będą też mieli okazję zobaczyć wystawę „Habitat Księżycowy”, która ma dotyczyć przyszłych działań ludzkości prowadzonych w Układzie Słonecznym.

- Odwiedzający, niczym członkowie załogi stacji, będą mieć do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza ziemskim środowiskiem i wykonać powierzone im zadania - dodaje dyrektor Szubiakowski. - Scenariusze ekspozycji uwzględniać będą rozmaite aspekty życia poza Ziemią.

W programie zaplanowane są też prace przy dawnej wieży ciśnień, w której mieści się obserwatorium astronomiczne. To nie tylko działania związane poprawą technicznego stanu obiektu. W planach jest również utworzenie multimedialnej, interaktywnej wystawy wykorzystującej osiągnięcia współczesnej technologii oraz powstanie w otoczeniu obserwatorium Ogrodu Kopernika, w tym zainstalowanie tam elementów replik wykorzystywanych przez niego instrumentów obserwacyjnych.

Termin rozpoczęcia prac zależy od uzyskania zewnętrznego dofinansowania.

W Olsztynie znajdują się okruchy gruntu księżycowego przywiezionego przez misję Apollo 11, podczas której pierwszy człowiek stanął na Księżycu. To jedyny taki eksponat w Polsce. Przywiózł go do Polski w 1972 r. ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Richard Nixon, a później ten podarek trafił do stolicy Warmii i Mazur.

2147382000

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Stas 2022-02-03 06:48:54 188.147.*.*
  Super. Czekam na finał tego remontu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Noi 2022-02-02 13:06:40 95.40.*.*
  Jedna nie doceniona atrakcją tej wioski
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Młoda 2022-02-02 10:32:30 5.184.*.*
  Proponuję aby te okruchy gruntu księżycowego przywiezionego przez misję Apollo 11 sprzedać i uratować tegoroczny budżet miasta. Chyba będzie to ostatni możliwy do sprzedania skrawek ziemi w Olsztynie. Boję się że pieniądze poszłyby na wynagrodzenie dla Grzymowicza i diety radnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 12
 • AL BANDI 2022-02-02 09:36:44 84.48.*.*
  Planetarium,super sprawa,niesamowite widoczki.Jedyne fajne cos na tym ZADUUUPIU olsztynskim
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
2147382000