Plac Dunikowskiego ''bramą'' Parku Centralnego

Tego chce większość ankietowanych olsztynian, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez SWAO Zatorze na temat wizji zmiany skweru kojarzonego głównie z parkingiem ''pod szubienicami''. Olsztynianie chcą by plac stał się miejscem odpoczynku, miłego spędzania czasu jednak nie ukrywają, że parkujące samochody, hałas miejski i brak odpowiedniej infrastruktury to problem, który skutecznie niszczy tę wizję.

Grupa Inicjatywna Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej Zatorze od 16 do 31 października prowadziła badanie opinii publicznej. Ankietowani mieli za zadanie pomóc stowarzyszeniu ustalić jak obecnie Plac Dunikowskiego jest postrzegany przez mieszkańców, a jak ich zdaniem powinien wyglądać w przyszłości.

Ankiety wypełniło w sumie 453 mieszkańców miasta, w tym 218 kobiet i 253 mężczyzn.

Główne wnioski? Przede wszystkim fakt, iż większości ankietowanych plac ten kojarzy się jedynie z parkingiem. Co ciekawe, aż 368 uważa, że plac potrzebuje zmian i większość uznała, że te zmiany miałyby polegać na stworzeniu tu skweru do spędzania wolnego czasu, choć 62 osoby twierdzą, że zostawienie na placu miejsc parkingowych jest bardzo istotne.

Aż 324 osoby uznały, że w obecnym kształcie przy obecnym hałasie, braku infrastruktury, czy zieleni nie jest dostosowany do spędzania wolnego czasu i to powinno się zmienić. Większość ankietowanych - 238 osób chce, by plac stał się bramą do planowanego parku Centralnego.

Mieszkańcy chcą, by pojawiła się tu zieleń, miejsca do siedzenia, darmowy internet przy jednoczesnym zachowaniu historycznego charakteru tego miejsca.

Olsztynianie oczami wyobraźni widzą jak w tym miejscu organizowane są imprezy typu światło-dźwięk, przedstawienia teatralne, koncerty, a nawet kino letnie, czy kiermasze i festyny.

 

Przypomnijmy, konkurs na zagospodarowanie Placu Dunikowskiego ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. SWAO Zatorze otrzymało zapewnienie od Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, iż opinie mieszkańców zebrane w badaniu zostaną uwzględnione w warunkach konkursu.

Źródło: SWAO Zatorze/własne

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • sg 2012-11-15 12:11:57 83.19.*.*
    Przecież ten parking jest tam i tak bez sensu. Służy głównie urzędasom z Urzędu Wojewódzkiego, którym nie chce się przejść 200m z parkingu Solidarności.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • kierowczyk 2012-11-15 11:08:44 83.9.*.*
    Ech ... mój głos, żeby w tym miejscu był PARKING nie został wysłuchany ... pytania były tendencyjne ...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0