PKP inwestuje w połączenie Olsztyna z Toruniem i Poznaniem

Około 50 mln złotych kosztować będzie remont linii kolejowej nr 353 w warmińsko-mazurskim. To oznacza, że pasażerowie pociągów będą bardziej komfortowo podróżować z Olsztyna do Torunia i Poznania.  

PKP podpisało umowę na modernizację kolejnych odcinków tras kolejowych. Na szlaku Ostrowite - Jamielnik PLK wyremontują 33 kilometry torów i 10 obiektów inżynieryjnych. Zmodernizowanych zostanie także 12 przejazdów kolejowo – drogowych, a do tego aż 4 na trasie od Starych Jabłonek do Olsztyna.

Przebudowane skrzyżowania otrzymają nową nawierzchnię oraz nowoczesną samoczynną sygnalizację przejazdową. Urządzenia podniosą poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym, a remont pozwoli pociągom pasażerskim na przyspieszenie do 120, a towarowym do 100 km/h.

Takie rozwiązanie umożliwi zwiększenie przepustowości linii, a co za tym idzie przyspieszenie wszystkich składów korzystających z trasy.

Rozpoczęcie zadania „Prace na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pomorskie – Iława – Olsztyn –Korsze” planowane jest jeszcze w październiku. Zakończenie prac przewiduje się na wrzesień przyszłego roku.

PKP chce ciągłej poprawy warunków podróżowania na linii 353 Poznań - Toruń – Olsztyn. W ubiegłym roku zakończyła się rewitalizacja 90 km trasy kolejowej z Inowrocławia do Jabłonowa Pomorskiego, co skróciło podróż o 20 minut.

W ramach zaplanowanych modernizacji, kompleksowo przebudowane zostaną także perony w Olsztynie Zachodnim i Naterkach. Obiekty zyskają wyższe platformy wyposażone w antypoślizgową nawierzchnię, wiaty, oświetlenie, ławki oraz tablice informacyjne. Będą również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – nowe pochylnie, oznakowanie tras i miejsc odpoczynku dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pojawią się również informacje w języku Braille'a dla osób niewidomych. 

Źródło: PKP PL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz