PiS krytykuje rządy Piotra Grzymowicza. ''Ile firm wyprowadza się z Olsztyna?''

PiS krytykuje rządy Piotra Grzymowicza. ''Ile firm wyprowadza się z Olsztyna?''
Środowa konferencja prasowa w siedzibie PiS w Olsztynie
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W środę w olsztyńskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Dąbrowszczaków odbyła się druga z zaplanowanych konferencji prasowych dotycząca sytuacji w mieście za rządów Piotra Grzymowicza. Tym razem prawicowi działacze opowiedzieli o tym, dlaczego prezydent nie powinien otrzymać absolutorium za 2019 rok.

Pierwszą konferencję, dotyczącą głównie finansów miasta, opisaliśmy w artykule pt. Lokalni działacze PiS: ''Rządy lidera totalnej opozycji, Piotra Grzymowicza, źle służą miastu''.

W środę w siedzibie PiS odbyło się kolejne spotkanie z mediami. Tym razem poruszono problemy w dwóch obszarach funkcjonowania miasta: promocji i kultury.

Ważne jest to, by miasto potrafiło wypracować i zrealizować spójną i konsekwentną strategię promocyjną, która spowoduje nie tylko to, by ludzie chcieli do Olsztyna przyjeżdżać w celach rekreacyjno-turystycznych, ale też żeby przyciągać ludzi, szczególnie młodych, żeby chcieli tu żyć, mieszkać, uczyć się, pracować. Żeby mieszkańcy mieli zapewnioną realizację innych potrzeb z obszaru kultury. Tego nie można osiągnąć bez spójnej i konsekwentnej strategii promocyjnej – rozpoczął Radosław Nojman.

Krzysztof Narwojsz, członek Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Miasta Olsztyna, skupił się na trzech problemach związanych z promocją miasta. Jego zdaniem obecnie w mieście warunki do rozwoju biznesu nie są dobre, zwrócił uwagę na brak planu zagospodarowania przestrzennego dla centrum Olsztyna czy brak zachęt dla przedsiębiorców w postaci ulg podatkowych.

W 2019 roku tylko 90 tys. zł miasto przeznaczyło na promocję gospodarczą. Chodzi nam o to, aby zatrzymać zauważalny odpływ młodych mieszkańców poza granice miasta i zauważalny jest brak atrakcyjnych miejsc pracy – powiedział Krzysztof Narwojsz.

Kolejny punkt to odpływ kapitału poza granice Olsztyna.

Wystarczy spojrzeć na ekspresówkę, która prowadzi do Olsztynka. Ile tam powstaje nowych firm, ile się wyprowadza z Olsztyna? Wszystko zależy od kosztów. Są one na pewno niższe w ościennych gminach. Rachunek jest prosty – przyznał Narwojsz.

Zdaniem radnego miasto nie współpracuje z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Podał przykład dwóch działek zlokalizowanych na terenie Olsztyna: na ul. Pstrowskiego (12 ha do zagospodarowania), niedaleko granicy miasta oraz na ul. Hozjusza (3,5 ha), niedaleko oczyszczalni ścieków, które czekają na inwestorów.

Następnie głos zabrał Leszek Araszkiewicz, członek Komisji Kultury Rady Miasta Olsztyna, który skupił się na problemach związanych z kulturą.

Zaznaczył, że raport o stanie miasta za zeszły rok, który przedstawili urzędnicy na początku czerwca, nie opisuje zagadnień związanych z infrastrukturą oraz mecenatem nad kulturą.

Raport powinien ujmować wszystkie aspekty działalności kulturalnej. Jeżeli chodzi o infrastrukturę, czyli obiekty, w których jest ta działalność prowadzona, pozostawiają wiele do życzenia. Instytucje, które tam działają od wielu lat są niedoinwestowane, a stan Teatru Lalek – budynku – jest fatalny. Pan prezydent nie podejmuje żadnych kroków i nie ma pomysłów, w jaki sposób tę sytuację zmienić – przyznał Leszek Araszkiewicz.

Radny dodał, że skoro Miejska Biblioteka Publiczna ma szereg filii zlokalizowanych na różnych osiedlach, można by było pomyśleć o zmianie koncepcji działania.

Filie biblioteki mogłyby być centrum spotkań, miejscem, gdzie ludzie mogliby tworzyć jakąś wspólnotę. Aczkolwiek trzeba przyznać, że cała działalność biblioteczna jest na wysokim poziomie – dodał Araszkiewicz.

Na koniec Radosław Nojman powiedział, że popiera pomysł społeczników, aby utworzyć miejską placówkę muzealną.

Olsztyna zasługuje na muzeum typowo miejskie, gdzie mielibyśmy ekspozycje związane z historią i rozwojem naszego miasta. Tej funkcji niestety Muzeum Nowoczesności nie spełnia, tak jak by mogło i tak jak powinno – przyznał radny.

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

 • Czaskowsky 2020-06-14 00:42:05 37.109.*.*
  PO to lewackie gówno
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • boguss 2020-06-13 21:39:41 83.9.*.*
  Wiele firm wyprowadza sie do Covidowa na zasiłek. Żeby nie PIS wyprowadziłoby sie dwa razy tyle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • aaaaaa 2020-06-13 15:29:51 176.221.*.*
  To może te tęgie głowy z PiS by wskazały te firmy, które wyprowadziły się z Olsztyna, bo nie brak opinii, że gadają głupoty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Hetman Sobieski 2020-06-13 12:29:35 83.5.*.*
  A dlaczego komentarze nagle zostały poddane moderacji i nawet takie zawierające łagodną krytykę są blokowane / wstrzymywane przez ponad 24h? Czyżby z ratusza poszła jakaś uwaga? Za dużo było nieprzychylnych pgrowi uwag?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • do zawszawionego brudasa Lola 2020-06-12 08:42:27 37.248.*.*
  dlaczego takie gówno pegerowskie obraża ludzi których nie zna, jesteś Pampersem Obszczanym i twoje miejsce jest w kroczu kloszarda, debilu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • ::OL:: 2020-06-11 14:08:15 83.5.*.*
  Chciałabym w tym miejscu pozdrowić Pana Krzysztofa Narwojsza, który jako jedyny z całej rady zajął sensowne stanowisko w sprawie uchwalenia wysokości opłat za śmieci na podstawie zużycia wody. Żaden z pozostałych za przeproszeniem członków nie potrafił przeciwstawić się 'lobbystom' z PGRem na czele. Oczywiście Olsztynianie mają bardzo krótką pamięć i już za rok nie będą pamiętali o tym, że 27 maja 2020 r. rada miasta zafundowała im ogromne podwyżki za odpady. Nasze lokalne 'bezstronne' media nie pojęły w ogóle dyskusji na ten temat i przemilczały fakt, że dzisiejsze zwiększone zużycie wody w związku z covid zostanie wzięte za rok przy wyliczaniu stawki za śmieci. Przy najbliższych wyborach samorządowych zagłosuję na każdego, który będzie miał jakiś pomysł na odwołanie tej bandyckiej, złodziejskiej uchwały rady miasta Olsztyn z Grzymowiczem na czele.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 8
 • Kudo 2020-06-11 11:27:15 188.147.*.*
  Pis jest chory ale grzymowicz jest bardzo chory szkoda że los przydzielił go do Olsztyna .Olsztyn pośmiewiskiem polski takie są fakty
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 3
 • Oops 2020-06-10 22:26:07 89.228.*.*
  Dewastują państwo i czelność mają krytykować
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 14
 • fer 2020-06-10 22:13:15 37.248.*.*
  Ja swoje interesy przeniosłem do W-wy i tam pójdą moje podatki nie chcę aby były żle wykorzystywane przy obecnym prezydencie dziwię się tylko dziennikarzom że tak go popierali i popierają
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 15
 • rob 2020-06-10 21:23:31 89.228.*.*
  Radny Narwojsz chyba nie za bardzo wie o czym mówi. Działka przy Hozjusza z tego co pamiętam ma mocno ograniczone możliwości inwestowania, a przy Pstrowskiego plan został uchwalony około rok temu właśnie dzięki m.in prezydentowi Grzymowiczowi i decyzji obecnej rady miasta. Radny niech następnym razem się przygotuje zamiast opowiadać nie mając zbytniego pojęcia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 8