Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Zawody o Puchar Odwróconego Owsiaka!

Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Zawody o Puchar Odwróconego Owsiaka!
Piotr Tyszkiewicz, były piłkarz m.in. Stomilu Olsztyn i VfL Wolfsburg
Fot. archiwum prywatne

Nikt nie lubi poruszać tematów o mechanizmach społecznych, które mają znamiona pożytecznych, ale pożytecznymi nie są... Do dzisiejszego tematu podszedłem trochę jak pies do jeża, ale proszę przeczytać!

Dziękuję moim Czytelnikom za przeczytanie mojej ostatniej notki: Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Na futbolową głupotę nie ma lekarstwa, a z koronawirusem sobie poradzimy! i aktywny udział w dyskusji.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi lokalne media poinformowały, że poprzez platformę finansową będzie można kupić akcje Stomilu Olsztyn SA. Informacja została wzmocniona dopiskiem, że tym samym będziemy mogli skorzystać z opcji, jaką mieli kibice Wisły Kraków. Wow!

Już dawno, jak moi Czytelnicy wiedzą, te mechanizmy i tą całą mentalność nazwałem Odwróconym Owsiakiem.

Pamiętamy, że na przełomie 2018 i 2019 roku Stomil Olsztyn SA stał nad krawędzią bankructwa. Bez aktywności zarządu klubu, w osobie prezesa Macieja Radkiewicza, bez determinacji najwierniejszych kibiców Stomil niechybnie zbankrutowałby i to jak najbardziej zasłużenie.

Należałem do ludzi stąd, którzy uważali, że mając taką bazę treningową i meczową, i takie zaplecze specjalne, jakie mamy dzisiaj w Olsztynie, trzymanie się 1 ligi nie jest aż tak ważne, jak budowa zdrowych futbolowych struktur dla przyszłych pokoleń.

Wówczas, na przełomie 2018 i 2019 roku, media społecznościowe zostały wręcz zalane uczuciowymi wyznaniami ludzi pochodzących z Olsztyna, którzy na upadającym Stomilu Olsztyn i akcji ratowania klubu, zaczęli budować zarys lepszego jutra dla Stomilu, a Odwrócony Owsiak jest jednym z jego elementów.

Następnie pojawił się pożyczkodawca, który po negocjacjach z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem stał się właścicielem Stomilu Olsztyn SA. I za to, że wówczas klub nie zbankrutował, Pan Michał Brański ma pewnie dozgonną wdzięczność kibiców Stomilu Olsztyn. Jednak życie biegnie dalej...

Pierwszym krokiem nowego właściciela Stomilu Olsztyn SA było zwolnienie człowieka, który był na pokładzie zabiedzonego klubu, kiedy sfrustrowani i zdemoralizowani zawodnicy zakładali na głowy kominiarki podczas oficjalnego zdjęcia przedsezonowego, co niestety cała Polska mogła zobaczyć... Był wówczas, kiedy powiedzieć, że nie było pieniędzy w kasie klubu, to tak jakby nic nie powiedzieć. Właśnie to zwolnienie oddanego klubowi człowieka było podstawowym błędem właścicielskim. Silny lokalny klub można zbudować siedząc na dupie w klubie siedem dni w tygodniu. I tak pracował Maciej Radkiewicz i jeżeli doda się znajomość niuansów środowiskowych w Olsztynie, charakterystycznych dla każdego klubu o lokalnych ambicjach i możliwościach, to pozbycie się takiego człowieka, to było zarzewie obecnych problemów i rosnącego braku zaufania dla poczynań klubu.

Kolejne kroki już znamy - nowy prezes, Pan Remek, kolejny nowy prezes, zaniechania i pozorne działania w akademii klubu, zakontraktowanie zawodników z lig, o których nigdy nie słyszałem, takich jak Tweede Divisie, gdzie grają takie potęgi jak Kozakken Boys, czy Quick Boys, czy Komanda Prima Liga, gdzie grają takie tuzy futbolu jak Balvu Sporta Centrs, czy FC New Project. Z całym szacunkiem do tych lig i tych klubów, ale idę o każdy zakład, że tych zakontraktowanych przez Stomil Olsztyn zawodników z Królestwa Niderlandów i Republiki Łotewskiej na boiskach Fortuna 1 ligi razem i w podstawowej jedenastce nigdy nie zobaczymy, ponieważ mamę i tatę można oszukać, ale futbolu nie da się oszukać. Zapomniałbym, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że do historycznego wręcz dokonania klubu należy dopisać zaklepanie na sezon 2019/20 zawodnika, który w tym sezonie grać raczej nie powinien, ze względu na bezwzględnie obowiązujące przepisy FIFA zabraniające gry zawodnikowi w trzech klubach podczas jednego sezonu rozgrywkowego. Takie małe niedopatrzenie, którego nawet nikt z klubu nie próbuje kibicom wytłumaczyć. Np. analizą herbu Stomilu Olsztyn, który jest oglądany na wszystkie strony, tylko po to, żeby coś w nim zmienić.

No i na tej bazie „dokonań” Stomilu Olsztyn SA pojawia się ten cały Odwrócony Owsiak, czyli maszynka finansowo-emocjonalna. Zwracam uwagę, że ta maszynka pojawia się zwykle tam, gdzie jest padlina futbolowa. Cały proces jest przygotowywany wcześniej. W mediach społecznościowych pojawiają się emocjonalne wpisy w stylu Love Jeziora i Lasy lub Love LO X, lub jak w przypadku Wisły Kraków znalazł się popularny zawodnik, który swoją osobą, czy chce tego czy nie, to firmuje ten mechanizm. Jestem przekonany, że nie zabraknie także w Olsztynie, tego wszystkiego czym ten proceder się charakteryzuje, czyli m.in. emocjonalnego szantażu - Co akcji swojego klubu nie kupisz? Nawet dychy nie dasz? Na akademię nie dasz, ja już dałem tysiaka? Etc... Pytam tylko - Gdzie w tym wszystkim jest troska o rozwój futbolu w Olsztynie? Odpowiadam - W tej maszynce nie ma nic dobrego dla olsztyńskiego futbolu. Ta maszynka nie służy futbolowi! A komu i jakiej sprawie służy? Nie wiem i nie chcę wiedzieć...

Mam pytanie do władz klubu, którego jestem wychowankiem - Kiedy Stomil Olsztyn zacznie zmieniać to wszystko, co realnie ma znaczenie dla tej bliższej i tej dalszej przyszłości olsztyńskiego futbolu? Olsztyńskiego, a nie niderlandzkiego, czy też łotewskiego futbolu!

Zamiast sprzedawać, nomen omen Niderlandy, klub powinien zajmować się rozwojem futbolu w Olsztynie - od szkolenia talentów, do działań wokół pierwszego zespołu. Powinien, ale na Twitterze to nie wyszkoli się piłkarza... Grą na PC również nie zrobi się postępów. Trzeba popracować...

Zamieniając cukiernika na żołnierza w akademii Stomilu klub ośmieszył nie siebie, lecz Olsztyn. Transferami zawodników z notesu Pana Remka Stomil Olsztyn zniechęca do siebie nawet mieszkańców Olsztyna z ulicy Piłsudskiego. Wreszcie, kiedy klub zainwestuje środki w budowę bazy treningowej? Za trzy lata, jak Ratusz przestanie dopłacać do tego biznesu?

Władze klubu niech odpowiedzą kibicom Stomilu Olsztyn na te pytania, nawet na Twitterze. A jak klub zrealizuje cokolwiek, co ma futbolowe ręce i nogi, to wówczas niech sprzedaje akcje klubu, najlepiej w formie aktu notarialnego- będzie i taniej, i uczciwiej.

Niestety, to co Stomil Olsztyn realizuje jest kontynuacją akcji - Jak masz frajera to go duś. A Odwróconego Owsiaka rozbisurmanił, nie kto inny, jak Ratusz i jego antysportowy lokator nr 1.

Na koniec mam rozwiązanie bardzo konstruktywne, żeby nie było, że tylko marudzę i marudzę, a mianowicie Pan Prezydent Olsztyna powinien wykupić za pośrednictwem maszynki Odwróconego Owsiaka 100% emisji tych akcji. I to byłoby mistrzostwo świata w zawodach o Puchar Odwróconego Owsiaka.

A na koniec niech Ratusz zapali zimne ognie, żeby cały Wszechświat wiedział, że Olsztyn jest z Odwróconym Owsiakiem na dobre i na złe. Niemożliwe?

Zapraszam do dyskusji!

Menedżer piłkarski,

footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne dla Talentów na bazie własnego programu i boiska w Dorotowie.

Zainteresowanych współpracą proszę o kontakt:
poczta elektroniczna: biuro@piotrtyszkiewiczteam.pl
tel. 609 184 000

Zapraszam do współpracy!

Komentarze (41)

Dodaj swój komentarz

 • Zenobiusz 2020-04-22 18:02:49 77.111.*.*
  Panie Piotrze pisanie samemu do siebie z dwóch kont to jednak przegięcie :P
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • Dorotowiak 2020-04-21 13:51:47 83.9.*.*
  Widać, że ten prezes Borowicz to psychol, ma obłęd wypisany na facebook'u
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • OKS 2020-04-20 21:53:31 89.64.*.*
  Panie Piotrze, kibice Stomilu swoje zadanie spełnili/ spełniają i będą spełniali. Z naszych ostatnich akcji "zdobywania szczytów", wspomnę chociażby ostatnią zrzutkę na pomoc w walce z wirusem. Natomiast nigdy nie pozwolimy na zmianę Herbu, Barw, Nazwy Klubu. Nie po to walczyliśmy przez wiele lat i dwóch pokoleń kibicowskich...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • Młody ziko 2020-04-20 21:42:48 5.173.*.*
  Jestem pełen podziwu dla Pana i Pana artykułu pozdrawiam.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • OKS 2020-04-19 20:54:56 89.64.*.*
  Prezes Radkiewicz to Stomilowiec z krwi i kości. I czy to się komuś podoba, czy też nie, to właśnie Jego praca i poświęcenie w tak dramatycznej sytuacji uratowało Stomil.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 2
 • Piotr Turowski 2020-04-19 14:36:49 176.221.*.*
  Odwieczny problem Stomilu to dzialacze. Na kazdym corocznym walnym bylo powtarzane, ze prezesi przychodza i odchodza, a jedynie kibice sa wieczni. Chwali Pan Radkiewicza, tego Radkiewicza, ktory dorobil sie opinii Maciasa przekreciaza w Warszawie i z podkulonem ogonem przyjechal do Olsztyna by zaczac od nowa. Jednak poza PRem wlasnej osoby nie potrafil dzialac skutecznie i klub skonczyl na skraju bankructwa z 8 zawodnikami w kadrze. Era Branskiego dopiero sie zaczela, ale jego brak doswiadczenia przede wszystkim w realiach polskiej pilki dzialaczowsko-menadzerskiej jest porazajacy. Na poczatku oswiadczyl, ze nie zamierza pompowac pieniedzy i klub musi byc samo wystarczalny. A zostawil dawne osoby w klubie i jeszcze przywrocil Krolikowskiego. Pieniadze wiec znow wyplywaja szerokim strumieniem. Widzialem Branskiego jak jadl obiad z Lesniodorskim i myslalem, ze ten bedzie nowym prezesem. Ale Lesniodorski jezezdzi po regionach i prowadzi kampanie by byc nowym prezesem PZPN po Bonku. Za to ma swoich ludzi jak Kowalewski. W Suwalkach twierdza, ze polowa miasta nalezy do niego. Ci wiec robi w Olsztynie? Z rozmow wynika, ze szykuje tylko sobie skocznie do Warszawy i zaraz zniknie. Jego autorytaryzm i buta pokazuja, ze Olsztyn jest za maly na jego ambicje. Juz sie skonfliktowal z kibicami majstrujac przy herbie i zmieniajac zasady na trybunach. Pandemia zmusila juz klub do latania dziur emisja akcji. Ale to nie Wisla Krakow gdzie zebrano 4 mln z czego 1mln wylozyl Blaszczykowski. My mozemy liczyc na 400tys gdyz wartosc klubu jest niwielka. Wisla ma chociazby majatek staly jak osrodek treningowy wart z 10mln. Co ma Stomil poza kartami zawodnikow? Pieniadze na akcje przyciaga sie perspektywami zarobku, a sponsorow mozliwoscia przeniesienia pozytywnego wizerunku klubu na firme. Przeciez tu jest wciaz dymiaca dziura przykryta plandeka z napisem #nowystomil. Kazdy kto ma pieniadze to widzi. A w sytuacji obecnego kryzysu i braku perspektyw na budowe stadionu, Branski nie znajdzie zapowiadanych kolejnych inwestorow. Za rok jak juz bedzie recesja w pelni, bedzie minimalizowac straty i nastapi weryfikacja tej inwestycji. I znow zostana jedynie kibice i ... nowy prezes. Moze wtedy Pan Tyszkiewicz sie podejmie zadania. Z felietonow widac, ze wie doskonale jakim pieklem jest Polska pilka. Gdzie choc mamy masy pasjonatow zakochanych w pilce, to trwa wieczna wojna z cynizmem i buta politykow, dzialaczy, menadzerow czy dziennikarzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 23
 • do wierny kibic 2020-04-19 13:26:42 83.9.*.*
  Nie wiesz kolego dlaczego imć pan Tyszkiewicz chwali Radkiewicza? Bo miał być dyrektorem Akademii Piłkarskiej Stomil Olsztyn za czasów p. Radkiewicz i wtedy mógłby tą młodzież dodatkowo szkolić 200 zł za 1 h, według swojego programu :) koń by się uśmiał co Panie Tyszkiewicz? To tylko chodzi o pieniądze... do tego dealu potrzebny jest pan Radkiewicz i jeszcze pan Szostek. No i pieniądze z miasta a na końcu powiedzą, że efekty przyjdą za 10 lat...... Koń by się uśmiał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 24
 • Narcyz z Dorotą owa 2020-04-18 23:04:31 77.111.*.*
  To wszystko nic... w Ceramice Stasiak Opoczno za czasów menedżera piłkarskiego to się działo! Tu trzeba dzwonić nie trenować ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 26
 • Piotr Tyszkiewicz 2020-04-18 16:00:46 5.173.*.*
  Sz. Cz. Olsztynianin, No to mnie Pan zaskoczył:) Tylko jest mały problem... W Stomilu Olsztyn moi koledzy uważają, że każdy Holender jest i piłkarsko lepszy, i tańszy od naszych zawodników... I co Pan na to? Pozdrawiam serdecznie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 3
 • Olsztynianin 2020-04-18 15:46:59 88.156.*.*
  Jest Pan wychowankiem to co/kto stoi na przeszkodzie żeby zaangażował się Pan w budowę tych fundamentów, o których Pan pisze w tych felietonach? Wszyscy grajmy do jednej bramki, a nie tylko słychać narzekanie z Pana strony. Pozdrawiam kibic Stomilu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 22