Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: trzy obrazki z podróży do Niemiec

Miniony tydzień spędziłem w Niemczech. To „stały fragment” mojej pracy piłkarskiego menedżera. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że świat to jest twój okręt, a nie siedziba firmy... Taka ciągle aktualna definicja aktywności.  

Wyjazd był wypełniony bogatą treścią spotkań, meczy- od meczu Bundesligi juniorów do meczu Ligi Europejskiej, treningów- od zajęć dla dzieci do treningu juniorów Bundesligi. Przedstawiam trzy obrazki z futbolowej podróży.

Obrazek nr 1.

Mike, Gregor, Piotr oraz Lothar

W Zagłębiu Ruhry w miejscowości Herte na jednym z tysięcy prowincjonalnych boisk miałem przyjemność gościć na treningu szkółki bramkarskiej Torwartschule nr 1, której przewodzi Lothar Matuschak, a pomagają mu Polacy, ucząc się od mistrza fachu trenera bramkarzy, Gregor Pogorzelczyk oraz jego syn Mike Pogorzelczyk. Kto to jest Lothar Matuschak? Lothar jest trenerem bramkarzy, który odkrył i ukształtował talent bramkarza reprezentacji Niemiec Manuela Neuera. Wielki talent bramkarski Manuela trafił na wielki talent trenerski. Lothar od początku miał świadomość wielkiego talentu Manuela Neuera, do tego stopnia, że długo przed debiutem w Bundeslidze jako prezent wręczał swoim futbolowym przyjaciołom rękawiczki bramkarskie Neura ze słowami: to są rękawice bramkarskie Manuela Neuera w niedalekiej przyszłości najlepszego bramkarza świata... Usłyszał te słowa między innymi nasz znakomity bramkarz Jan Tomaszewski- dla Lothara Jan Tomaszewski to bramkarz, który wyznaczył nowe trendy bramkarskie i absolutny idol. Dzisiaj Lothar jest na piłkarskiej emeryturze, ale wspiera szkółkę bramkarską Torwartschule nr 1, gdzie kształtuje zawodowo trenerów Gregora Pogorzelczyka i jego syna Maika. Towarzyszący mi w podróży dyrektor polskiego klubu zapytał mnie dlaczego polska piłka nie korzysta z takich ludzi? Bardzo dobre pytanie. Aż prosiło się odpowiedzieć pytaniem- dlaczego dzisiaj jest środa? Rozmowa z takim fachowcem jak Lothar to sama przyjemność. Jakość pracy Lothara, Gregora i Mika jest wzorowa. To są ludzie, którzy wiedzą jak kształtować talent bramkarza i... to po prostu widać. Umówiliśmy się z Lotharem oraz Gregorem na ich przyjazd do naszego centrum doszkalania indywidualnego footballidea.pl wiosną 2015 r.

Obrazek nr 2.

Przed meczem Ligi Europejskiej z Krasnodarem.

Czy widzieliście kiedyś 15 letnich trenerów? Niemiecki związek futbolu- DFB- szkoli trenerów wśród młodzieży! Zdolni młodzi ludzie dostają szkolenia i praktyki trenerskie w klubach Bundesligi! Ciekawy wzorzec, pod warunkiem, że robi się to bardzo dobrze...

Obrazek nr 3.

Piotr z Sebastianem Paulusem oraz Januszem Dajwłowskim

Mój kolega z boiska Roy Prager zajmuje się w VFL Wolfsburg najmłodszymi adeptami futbolu. Ferie jesienne, to czas aktywnej zabawy z najmłodszymi, także na obiektach VFL. Swoją grupę dzieciaków przywiózł na camp do Wolfsburga z Polski Janusz Dajwłowski. Janusz jest trenerem ze Śląska i organizuje campy właśnie w Wolfsburgu, gdzie zawsze może liczyć na Roya Pragera. Janusz to wspaniały pedagog i trener nie zagospodarowany przez żaden polski klub. Szkoli dzieci i młodzież indywidualnie poprawiając ich umiejętności techniczne, kształtując motorykę i mentalność młodych adeptów futbolu. W mojej ocenie Janusz Dajwłowski jest świetny w swoim fachu. Na obiektach VFL siadłem z nim na kawę i... Janusz zadał pytanie- dlaczego u nas w Polsce nie szkolimy tak jak tutaj w Wolfsburgu? Bardzo dobre pytanie. Aż prosiło się odpowiedzieć pytaniem- dlaczego dzisiaj jest piątek? Nie zrobiłem tego widząc smutek w jego oczach...

 

Licencjonowany menedżer piłkarski,
footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne
mail: biuro@piotrtyszkiewiczteam.pl
tel. 609 184 000
http://footballidea.pl/pracuj-z-teamem,13.html

 

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz