Piłka ręczna. Warmia Energa skompletowała skład stojących na bramce i powalczy o awans do I Ligi Centralnej

Piłka ręczna. Warmia Energa skompletowała skład stojących na bramce i powalczy o awans do I Ligi Centralnej
Warmia Energa Olsztyn podczas prezentacji w Galerii Warmińskiej / zdjęcie ilustracyjne do tekstu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Olsztyński pierwszoligowy zespół piłkarzy ręcznych ma nowego bramkarza, którym jest Krystian Matusiak. Centrala polskiego szczypiorniaka szykuje duże zmiany w rozgrywkach ligowych.

Krystian Matusiak ma zaledwie 19 lat i w poprzednim sezonie reprezentował Orlen Wisłę II Płock. Nastolatek ma już za sobą występy w I lidze. Bardzo dobrze zapisuje się jako reprezentacyjny zawodnik piłki ręcznej plażowej, jest m.in. srebrnym medalistą mistrzostwach Europy w tej odmianie szczypiorniaka, biorąc udział w zgrupowaniach kadry narodowej. W ostatnim sezonie trenował go reprezentant Polski Marcin Wichary.

Przypomnijmy, że nieco wcześniej w szeregi Warmii wstąpił Cezary Kaczmarczyk z ASPR Zawadzkie. Obaj bramkarze zastąpili rezygnujących z gry w olsztyńskim zespole Jakuba Pikury i Kacpra Kłodzińskiego.

Krystian Matusiak

Polski Związek Piłki Ręcznej w Polsce przesłał klubom komunikat, w którym czytamy m.in.:

„Wyciągając wnioski z zaistniałej sytuacji związanej z przebiegiem rozgrywek sezonu 2019/2020 oraz z konsekwencji rozwoju pandemii na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, pragnąc wyjść naprzeciw potrzebom klubów, a także mając na uwadze konieczność rozwoju piłki ręcznej, planujemy podjęcie działań zmierzających do profesjonalizacji rozgrywek I ligi piłki ręcznej.”

Według tego planu w sezonie 2021/2022 ma powstać I Liga Centralna, licząca 16 drużyn, które powalczą o awans do Superligi.

- To dobrze, że od sezonu 2021/2022 pierwsza liga ogranicza się do jednej grupy – uważa Jarosław Knopik, trener Warmii Energa. - To ważna decyzja jeżeli chodzi o nasze cele na ten najbliższy sezon. Będziemy chcieli znaleźć się w czwórce drużyn, które zagwarantują sobie udział w nowo powstałych rozgrywkach. Wierzę, że będziemy jedną z kilku czołowych drużyn. Te decyzje nie wpłyną na nasze przygotowania do rozpoczynających się w tym roku rozgrywek. Zaczynamy je 3. sierpnia, a 6. wyjedziemy prawdopodobnie na obóz. Natomiast pierwsze spotkanie zagramy w Uranii 15 sierpnia z MMTS Kwidzyn.

Olsztynianie zagrają w zmienionej grupie. Związek zdecydował się kierować położeniem geograficznym grup ligowych, tak aby zmniejszyć liczbę dalszych wyjazdów i przemieszczanie się po kraju. W grupie A I ligi znalazły się:

 1. Meble Wójcik Elbląg
 2. SMS ZPRP Gdańsk
 3. USAR Kwidzyn
 4. SMS ZPRP Kwidzyn
 5. Tytani Wejherowo
 6. MKS Grudziądz
 7. Gwardia Koszalin
 8. Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna
 9. OKPR Warmia Energa Olsztyn
 10. MKS Nielba Wągrowiec
 11. SPR GKS Żukowo

W porównaniu do dotychczasowego systemu, grupę opuściły: Mazur Sierpc i Jurand Ciechanów. Pozostała natomiast drużyna Gwardii Koszalin - i jest to najdalszy "wyjazd" Warmiaków w lidze. O wygraną powalczą dwa nowe zespoły na tym poziomie rozgrywek: SMS ZPRP Kwidzyn i MKS Grudziądz, dla którego to kolejny powrót do I ligi.

Pozostałe grupy:

Grupa B: KS Stal Gorzów, Szczypiorniak Gorzyce Wielkie, UKS Olimp Grodków, UKS GOKiS Kąty Wrocławskie, MSPR Siódemka Miedź Legnica, Real Astromal Leszno, SPR Bór Oborniki Śląskie, Ostrovia Ostrów Wielkopolski, WKS Grunwald Poznań, WKS Śląsk Forza Wrocław, PKM Zachód AZS UZ

Grupa C: AZS AWF Biała Podlaska, CKS Jurand Ciechanów, KPR Legionowo, Politechnika Anilana Łódź, Orlen Wisła II Płock, SMS ZPRP Płock, Azoty II Puławy, KS Uniwersytet Radom, MKS Wieluń, MKS Mazur Sierpc, AZS UW Warszawa

Grupa D: MTS Chrzanów, AZS UJK Kielce, NLO SMS ZPRP Kielce, KSSPR Końskie, KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski, Olimpia MEDEX Piekary Śląskie, ORLEN UpStream Czuwaj Przemyśl, Wisła Sandomierz, Zagłębie Sosnowiec, MKS Padwa Zamość, Viret CMC Zawiercie

kru, Lech Janka

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz