Dziś jest: 23.02.2024
Imieniny: Damiana, Polikarpa
Data dodania: 2023-11-29 12:23

Krzysztof Brągiel

Orlen testuje na Mazurach ekologiczny asfalt. "Nikomu na świecie się nie udało"

Orlen testuje na Mazurach ekologiczny asfalt.
Grupa Orlen pod Ostródą testuje ekologiczny asfalt, który ma redukować zanieczyszczenia powietrza
Fot. Grupa Orlen / Facebook

O ekologicznym asfalcie zrobiło się głośno 2 lata temu za sprawą Lotosu. Innowacyjna nawierzchnia, pozwalająca oczyszczać powietrze, przechodzi właśnie testy pod Ostródą.

reklama

W październiku 2021 roku starosta ostródzki, Andrzej Wiczkowski oraz wicestarosta Jan Kacprzyk podpisali list intencyjny z Grupą LOTOS na stworzenie innowacyjnej nawierzchni drogowej w Kajkowie.

Asfalt redukujący smog, to innowacyjny produkt i przedmiot badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który spółka Lotos realizowała wspólnie z Politechniką Gdańską. W roku 2022 Grupa ORLEN przejęła Grupą LOTOS i teraz to ona kontynuuje działania związane z testowaniem asfaltu przyszłości.

Miejsce na sprawdzenie nowatorskiego produktu nie zostało wybrane przypadkowo. Jest to odcinek na ulicy Świetlińskiej w podostródzkim Kajkowie. - Miejscowość leży w pobliżu S7, gdzie jest bardzo duży ruch – tłumaczy Agnieszka Kędzierska, ekspert w Dziale Badań Petrotechnologii i Zagospodarowania CO2. - Jest też tutaj wiele osiedli mieszkaniowych, które korzystają z pieców grzewczych. To doskonałe miejsce, żeby sprawdzić skuteczność naszego wynalazku – dodaje.

Innowacyjna nawierzchnia testowana jest w Kajkowie pod Ostródą

Tym, co odróżnia asfalty ekologiczne od zwykłych jest dodatek fotokatalizatora. - Ma postać proszku i na skutek działania promieni słonecznych oczyszcza powietrze w obrębie pasa drogowego. Chodzi o zanieczyszczenia pochodzące z samochodów, jak też powstające wskutek działania pieców grzewczych, które wykorzystywane są w domostwach – mówi Kędzierska.

Fotokatalizator redukuje zanieczyszczenia do prostszych substancji, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Celem projektu jest osiągnięcie redukcji zanieszczeń benzo(a)pirenu o 25 procent, a lotnych związków organicznych i tlenków azotu o 40 procent. - Do tej pory nikomu na świecie nie udało się osiągnąć takich wartości – podkreśla ekspertka.

Umowę na wzmocnienie nawierzchni ulicy Świetlińskiej powiat ostródzki podpisał z wykonawcą 28 lutego br. Wartość robót to 545 300,5 zł brutto. Wykonanie innowacyjnej warstwy ścieralnej leży w gestii PKN Orlen.

Przypomnijmy, że regularnie poziom zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach sprawdza Polski Alarm Smogowy. Najnowsze wyniki wśród smogowych liderów wskazywały przede wszystkim miejscowości z Małopolski (aż 5 na 15 o najwyższym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu). W rankingu znalazła się jedna miejscowość z województwa warmińsko-mazurskiego, Nowe Miasto Lubawskie [Najbardziej rakotwórcze miasta w Polsce. Debiut z Warmii i Mazur]

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Jasiek 2023-12-01 10:23:08 2a00:f41:cdc:*
  obajtek przepisuje działki na syna. Czyżby poczuł oddech sprawiedliwości ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • NAPĘDZANY NIENAWIŚCIĄ 2023-11-29 18:24:15 79.191.*.*
  nie mogę się doczekać jak pojadę swoim polskim elektrycznym samochodem do sklepu Daniela, gdzie zakupy robię nie wychodząc z auta =D
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • .R.O. 2023-11-29 15:39:45 2a00:f41:1868:*
  Ciąg dalszy osobistych sukcesów Obajtka. Sprawdźcie czy asaft nie idzie do jego działek albo pałacyku… ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
 • Janek 2023-11-29 15:32:17 2a00:f41:852:*
  W Wrocławiu jest chodnik ekologiczny Jak ktoś wie jak to działa to proszę pisać
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1

www.autoczescionline24.pl