[OPINIE] Janusz Cichoń: ''Branża turystyczna w upadku, a rząd wbija jej gwóźdź do trumny''

[OPINIE] Janusz Cichoń: ''Branża turystyczna w upadku, a rząd wbija jej gwóźdź do trumny''
Janusz Cichoń
Fot. archiwum prywatne

Branża turystyczna chyli się ku upadkowi, rząd nie tylko zwleka z pomocą, ale podejmuje decyzje, które są jak przysłowiowy gwóźdź do trumny!

Branża turystyczna zatrudnia ponad 1 mln osób, co stanowi 7 proc. zatrudnienia w kraju. Na podobnym poziomie (7%) utrzymuje się jej udział w polskim PKB. To więcej niż np. górnictwo i hutnictwo razem wzięte, więcej niż jakkolwiek inna gałąź gospodarki poza rolnictwem. Warto zauważyć, że w wielu regionach znaczenie turystyki jest znacznie większe. To główne żródło utrzymania bardzo wielu rodzin, to jednocześnie koło zamachowe dla handlu i usług.

Branża turystyczna znalazła się w dramatycznej sytuacji, ale decyzje rządu tylko ten dramat pogłebiają. Najprostsze rozwiązania, zamknięcie wiekszości obiektów i finansowe wsparcie nie zawsze są najlepsze! Może warto się zastanowić jak ten olbrzymi potencjał branży turystycznej wykorzystać w walce z koronawirusem.

Tymczasem, rząd po raz kolejny potęguje chaos nie tylko w walce z koronawirusem, ale także w funkcjonowaniu polskiej gospodarki. Dotyczy to także edukacji, kultury, sportu, rekracji, transporu i wielu innych dziedzin.

Chaotyczne działania rządu nastawione na gaszenie pożarów i propaganda sukcesu okazuje się nieskuteczne i nieefektywne. Budzi też coraz większe niezadowolenie społeczne.

Trzeba szukać innych rozwiazań!

Takim rozwiązaniem program jest wypracowany w Zespole Parlamentarnym ds. Naprawy Rzeczpospolitej. Propozycja ta zmierza do zagospodarowania potencjału polskiej turystyki z jednoczesnym złagodzeniem negatywnych skutków zamknięcia szkół.

Uczniowie, pozostawieni samym sobie, zamknięci w domach uczą się bez osobistego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami. To niepowetowana strata, szczególnie dla najmłodszych.

Dwu tygodniowy wyjazd, w formule “Zielonej Szkoły” do ośrodków wypoczynkowych całych klas byłby znakomitą okazja do integracji dzieci i nadrobienia zaległości. Przebywanie w zmknietej grupie, z rygorami sanitarnymi wyznaczonymi przez Sanepid, chroniłoby dzieci i nauczycieli przed zakażeniem COVID-19 i przerywałoby transmisję wirusa.

Wyjazdy należałoby przy tym zsynchronizować ze szczepieniami (III dekada stycznia- koniec marca). Zaczynać powinniśmy od obszarów najbardziej zagrożonych.

Moglibyśmy w ten sposób upiec kilka pieczeni przy jednym ogniu.

Rozciagnięcie wyjazdów w czasie pozwoliłoby na 3 miesięczne produktywne zaangażowanie ponad miliona osób oczekujących dzisiaj wsparcia.

Pracę mieli by pracownicy, ośrodków wypoczynkowych i hoteli, część z nich posiadajaca przygotowanie pedagogiczne mogłaby wspomagać nauczycieli, organizować zajęcia pozalekcyjne, w tym zajęcia sportowe.. W realizacę projektu zaangazować można ludzi kultury organizując koncerty, przedstawienia, warsztaty.

Podsumowując korzyści:

1. Dzieci:

- nadrabiają edukacyjne zaległości,

- integrują się,

- poszerzają horyzonty,

- zdobywaja nowe umiejętności

- przechodzą quasi kwarantannę.

- odpoczywają fizycznie i psychicznie, nabierają sił do dalszej nauki.

2. Gospodarka:

- praca, nauczycieli,

- pracowników obiektów turystycznych, instruktorów sportowych,

- ludzi i instytucji kultury,

-praca firm transportowych,

- utrzymanie infrastruktury turystycznej.

3. Zdrowie:

- ograniczenia transmisji COVID-19,

- zsynchronizowanie szczepień z wyjazdami dzieci.

Janusz Cichoń

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

 • hehe 2020-12-03 11:51:42 176.97.*.*
  Cichoń jest taki mądry, powinien startować na prezydenta Olsztyna... a nie, wróć, on już był i nic dobrego dla miasta nie zrobił.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Marxx 2020-12-03 09:14:04 95.160.*.*
  Wyłudzenia VAT za czasów PO nie było dla POwców problemem: " "SE" dotarł do raportu prof. Witolda Modzelewskiego z czerwca 2014 r., który informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatków. Ale ówczesny wiceminister finansów Janusz Cichoń nazwał opracowanie tendencyjnym - pisze w piątek "Super Express". Profesor Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-1996. Jak czytamy w piątkowym "Super Expressie", Modzelewski w czerwcu 2014 roku, w czasach rządów PO-PSL przekazał swój raport o wyłudzeniach VAT do Ministerstwa Finansów, którym kierował Mateusz Szczurek, a jego zastępcą był m.in. Janusz Cichoń. "Niemoc w zwalczaniu wyłudzeń tych podatków może zostać przełamana w wyniku działań organów ścigania prowadzących śledztwa w kierunku wykrycia przestępstw prania brudnych pieniędzy" - sugerował w przywołanym na łamach "SE" opracowaniu Modzelewski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Marx 2020-12-03 09:11:56 95.160.*.*
  Trochę ciekawych informacji na temat Cichonia. Przekręty na VAT? Za czasów PO to nie był żaden problem https://www.google.pl/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1077770,tworca-ustawy-o-vat-alarmowal-rzad-tuska-o-wyludzeniach.html
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Barbara Alancewicz 2020-12-02 22:08:43 83.23.*.*
  Czy to jest jeden z pomysłów zmuszenie do szczepień ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Rodowity Olsztynianin 2020-12-02 21:23:01 95.160.*.*
  bla bla bla bla WYPIERDALAJ!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • anita11 2020-12-02 19:54:52 81.190.*.*
  Czemu pan Cichoń nie był taki mądry jak był przy władzy,tak rządzili że dwa razy przegrali wybory
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • MP 2020-12-02 18:43:06 88.156.*.*
  Gdyby towarzysz Cichoń nie był by kiedyś w rządzie to można by było uwierzyć w te halucynacje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Młoda 2020-12-02 18:28:03 5.173.*.*
  Nie można z jednej strony wprowadzić nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów a za chwilę pozwolić aby rozjechali się po kraju. Kiedy we wrześniu otworzono szkoły dla uczniów to po miesiącu mieliśmy 20 tyś. zachorowań. Czy chcemy Panie Pośle powrotu do tamtych dni? Proszę to napisać. Trzeba pomóc tej branży ale nie w sposób jaki Pan proponuje. Rozumiem że dba Pan o elektorat ale nie może to odbyć się kosztem zdrowia uczniów. Nie zawsze ,,cel uświęca środki".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • argo 2020-12-02 18:25:50 95.160.*.*
  O ho ho znowu POwsko - Tuskowy osobnik, który pluje jadem na lewo i prawo. Chociaż nie zgadzam sięz PIS, to śmieszy mnie ciągle narzekanie ze strony towarzysza Cichonia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5