Dziś jest: 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2019-12-28 18:12

kzs

Olsztyńskie sportowe areny

Olsztyńskie sportowe areny
Stadion leśny żyje już jedynie we wspomnieniach
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Sportowe areny Olsztyna mają swoją historię. Szkoda, że z reguły jest to historia upadku i degrengolady. O hali Urania czy o stadionach Warmii oraz Stomilu pisaliśmy niejednokrotnie. Warto jednak przypomnieć chwile chwały innych miejsc na sportowej mapie stolicy Warmii i Mazur.

reklama

Któż by pamiętał, że przy ulicy Gietkowskiej kiedyś grała futbolowa drużyna OKS. Do końca lat sześćdziesiątych to była główna arena dla późniejszych reprezentantów fabrycznego klubu Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. Bo OKS, który pierwsze swoje mecze piłkarskie rozgrywał już w roku 1945 to był klub spółdzielców. Tułał się gdzieś pomiędzy klasą okręgową i A-klasą. Obecnie to piąty i szósty poziom rozgrywek ligowych. Przy czym historycy olsztyńskiego sportu pewnie się zdziwią na ówczesny adres meczy OKS-u. Bo wtedy stadion był pod adresem ulicy Artyleryjskiej. Na Artyleryjskiej też zaczynał grać w Olsztynie między innymi jeden z pupili olsztyńskich kibiców, pochodzący z Młynar, Jan Perlejewski. Potem OKS – OZOS (bo tak się nazywał początkowo nowy twór) grał swoje mecze na stadionie… Warmii, aż do wybudowania nowego stadionu, przy obecnej ulicy Piłsudskiego. A na Gietkowskiej (czyli ówcześnie Artyleryjskiej) próbują znaleźć swoje miejsce na ziemi olsztyńscy rugbiści.

Obecnie stadion przy ul. Gietkowskiej jest we władaniu fanów rugby

O olsztyńskim stadionie leśnym to już chyba wylano litry (jeśli nie hektolitry) atramentu. Prawie każda nowa ekipa rządząca, czy to za czasów PZPR, czy także w latach dziewięćdziesiątych obiecywała brać się za odbudowę tej wspaniałej areny. Przecież tu, w roku 1960 Józef Szmidt ustanowił rekord świata w trójskoku. Całe 17.03 metra! Tu też grali futboliści. Seniorzy Gwardii mieli bowiem „leśny” jako swój stadion domowy. Tu też Warmia gościnnie podejmowała, w roku 1960 Zatokę Braniewo, w meczu mającym zadecydować o mistrzostwie województwa. Stadion okazał się wtedy pechowy dla obydwu ekip. Braniewianie co prawda pokonali olsztynian, w stosunku 3:2, ale jako już mistrzowie województwa, w eliminacjach do ogólnopolskiej drugiej ligi zostali rozbici przez Pomorzanina Toruń oraz… Arkę Gdynia.

Obecnie stadion leśny jest w opłakanym stanie

„Leśny” miał też swoją chwilę nadziei na powrót dawnej chwały. W roku 1977 władze wojewódzkie zaproponowały zorganizowanie właśnie tu ogólnopolskich dożynek.  Była to jedna z najważniejszych wtedy, dorocznych imprez masowych. Zawsze z udziałem najwyższych władz: I Sekretarza PZPR oraz premiera. Taka impreza wiązała się zawsze z wielkimi dotacjami centralnymi na budowę (lub w tym przypadku renowację) areny sportowej. Veto jednak przeciw umiejscowieniu imprezy na „Leśnym” postawili … ochroniarze centralnych władz. Bo jak stwierdzili ówcześni szefowie Biura Ochrony Rządu zalesiony teren nie pozwalał na skuteczną ochronę centralnej świty. Tym sposobem powstał wtedy stadion przy Alei Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego), a „Leśny” dogorywa do chwili obecnej.


Kolejny kadr ze stadionu leśnego

I jeszcze arena bodaj w latach siedemdziesiątych  najbardziej znana. Hala ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodku Sportu Turystyki i Wypoczynku, przy ulicy Głowackiego. Wielu olsztynian pewnie z niedowierzaniem przyjmie fakt, że właśnie w tej salce siatkarze olsztyńskiego AZS zdobyli trzy tytuły mistrzów Polski. Tuzy tej ekipy czyli Mirosław Rybaczewski czy Zbigniew Lubiejewski grali przy garstce kibiców. Bo więcej ich na tych mini trybunach upchnąć nie można było. Choć pewnie i tak siatkarze z takiego obrotu sprawy byli zadowoleni. Bo alternatywą dla gry w WOSTiW były mecze w jeszcze mniejszej hali, w Kortowie.

Hala przy ulicy Głowackiego

Obecnie Olsztyn nadal nie może się pochwalić reprezentacyjnymi obiektami sportowymi. I to niech pozostanie takim wyrzutem sumienia władz miejskich. Przeszłych i obecnych….

Krzysztof Szczepanik

Galeria

Komentarze (4)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.

  • Jedrula 2019-12-31 02:08:13 188.147.*.*
    Niedawno się wybrałem na stadion leśny. Łza się w oku zakręciła. Oczyma wyobraźni widziałem liczne zawody lekkoatletyczne sprzed lat.
    Przenieś Oceń: 1 0
  • Xnx 2019-12-29 21:31:20 5.173.*.*
    Zapyziałe i nędzne te nasze obiekty sportowe pięknie oddają podejście naszych władz do tej dziedziny życia
    Przenieś Oceń: 5 0
  • Soltys 2019-12-29 09:49:24 88.156.*.*
    Troche bledow w tym artykule dostrzeglem: 1.Od kiedy to hala kortowska jest mniejsza od sali Osiru? 2.Stadion lesny -remont zwiazany z polozeniem tartanu rozpoczeto w 1988 roku.Wykonano prace ziemne i wzmocnienie gruntu palami.Rozpoczeto budowe kolektora laczacego drenaz stadionu z Lyna.W roku 1991 Urzad Miasta Olsztyn zabral srodki na dokonczenie kolektora i przeznaczyl je na inne cele sportowe.Srodki potrzebne na ten kolektor mialy byc przekazane w 1992roku.Niestety zapomniano o tym i tak rozpoczol sie proces dewastacji tego pieknego obiektu.Wstyd dla calego miasta.!!!.
    Przenieś Oceń: 7 0

www.autoczescionline24.pl