Olsztyńskie liceum doczeka się międzynarodowej matury? Pomoże UWM

Olsztyńskie liceum doczeka się międzynarodowej matury? Pomoże UWM
Poniedziałkowe podpisanie porozumienia
Fot. UM Olsztyn

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza już niedługo będą mieli możliwość zdawania międzynarodowej matury. Realizację programu wspiera Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Pomysł wprowadzenia międzynarodowej matury w I Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie pojawił się trzy lata temu. Teraz placówka musi uzyskać specjalny certyfikat, otrzymać decyzję Rady Miasta, opinię kuratorium i wpis do ministerialnego rejestru.

W realizacji programu pomoże Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wczoraj prezydent Piotr Grzymowicz podpisał porozumienie z rektorem uczelni, prof. Ryszardem Góreckim. Dzięki niemu zajęcia z chemii, fizyki i biologii będą mogły się odbywać na obiektach uniwersytetu. Licealiści oraz ich nauczyciele będą mieli do dyspozycji również bibliotekę, z której będą mogli korzystać na takich samych zasadach jak studenci.

Pod koniec maja do placówki przyjedzie specjalna komisja i to od jej opinii będzie zależało, czy I LO otrzyma certyfikat czy nie.

- Zainteresowanie przedsięwzięciem jest ogromne. Na informacyjne spotkania przychodziły tłumy rodziców. To zrozumiałe, w końcu powodzenie projektu będzie oznaczać, że ich dzieci nie będą musiały wyjeżdżać z Olsztyna, by móc zdawać międzynarodową maturę. To jednocześnie prestiż dla naszego miasta – mówiła Jolanta Skrzypczyńska, dyrektorka szkoły.

Od początku mijającego roku szkolnego w I LO działa próbna klasa, w której część zajęć prowadzona jest w języku angielskim. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od kolejnego roku szkolnego klasa będzie uruchomiona oficjalnie. Miejsce w niej znajdzie 35. uczniów, a lekcje będą prowadzone w kilkunastoosobowych grupach.

Pierwsi uczniowie mogliby zdobyć międzynarodową maturę już w 2021 r. Z takim dokumentem można podjąć studia niemal na każdej uczelni na całym świecie.

Źródło: własne/UM Olsztyn

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

  • Czytelnik 2019-05-15 02:04:55 81.190.*.*
    To może zamiast strajkować, krytykować Związkowcy ZMP zmienią tą smutną prawdę.
    Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
  • Związkowiec ZNP 2019-05-14 21:00:53 37.47.*.*
    Przysłowie mówi: jedna jaskółka wiosny nie czyni. Nawet jak uda się zrealizować ten pomysł to i tak wiadomo że poziom w szkołach w Olsztynie spadł w stosunku do wielu miast nawet w województwie warminsko-mazurskim. Smutne to ale prawdziwe.
    Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść