Dziś jest: 09.05.2024
Imieniny: Bożydara, Grzegorza
Data dodania: 2019-03-04 13:45

Iwona Starczewska

Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał wyrok w głośnej sprawie piractwa internetowego [WIDEO]

Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał wyrok w głośnej sprawie piractwa internetowego [WIDEO]
Sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

Grzywna w wysokości 300 stawek dziennych w wysokości 30 złotych - taką karę olsztyński sąd wymierzył właścicielowi największego forum warezowego w Polsce za pomocnictwo przy naruszaniu praw autorskich do materiałów należących do jednego z olsztyńskich przedsiębiorców. I choć kara nie jest dotkliwa to otwiera pokrzywdzonemu drogę do dochodzenia swoich roszczeń na drodze cywilnoprawnej.

reklama

Z właścicielem forum warezowego darkwarez.pl od lat sądową batalię toczył jeden z olsztyńskich przedsiębiorców, który zarzucał właścicielowi serwisu pomocnictwo przy naruszaniu praw autorskich poprzez brak reakcji na wezwania do usunięcia postów, w których znajdowały się linki do materiałów łamiących wspomniane prawa. Właściciel forum, Remigiusz N., zamiast kasować wskazane przez przedsiębiorcę linki, usuwał wpisy na forum informujące o łamaniu prawa, a także kasował konta i blokował adresy IP, z których pochodziły wezwania. Gdy oskarżony otrzymał wezwanie w formie listownej - nie usunął wskazanych wpisów, a skopiował je pod inne adresy.

O ile sąd pierwszej instancji nie dopatrzył się winy właściciela forum, to sąd drugiej instancji nakazał ponowne rozpoznanie przez Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Dziś, 4 marca, zapadł wyrok. Sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk uznała oskarżonego za winnego, wymierzając mu karę grzywny w wysokości 300 stawek dziennych w wysokości 30 złotych oraz pokrycie kosztów sądowych.

- Należy odróżnić tu zachowanie polegające na zamieszczaniu linków do utworów pokrzywdzonego od zachowania, które jest przedmiotem tego postępowania - czyli prowadzenie portalu, na którym pojawiły się wpisy zawierające te linki – tłumaczyła uzasadniając wyrok Kruszewska-Sobczyk.

I dodała: - Zachowań tych w ocenie sądu nie należy utożsamiać, wskazać należy jednak , że niewątpliwie oskarżony prowadząc taki portal przyjmuje na siebie określone obowiązki, również dotyczące ochrony praw autorskich publikacji, które pojawiają się na forum. Sąd zgadza się z argumentami obrony, że pełne monitorowanie jest bardzo trudne ze względów technicznych, niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że mimo to administrator decydując się na prowadzenie takiego forum przyjmuje się na siebie również te, określone obowiązki.

Olsztyński przedsiębiorca domagał się od właściciela forum naprawienia wyrządzonej szkody. Wskazał kwotę miliona złotych. Sąd uznał jednak, że to kwota hipotetyczna, trudna do udowodnienia, zaznaczając jednak, że poszkodowany ma prawo domagać się swoich roszczeń na drodze cywilnoprawnej.

- Chociaż przedmiotowy wyrok nie jest jeszcze prawomocny, jest to olbrzymi sukces, a może wręcz przełom jeżeli chodzi o walkę z tak zwanym piractwem internetowym - mówi portalowi Olsztyn.com.pl pełnomocnik oskarżyciela, Łukasz Jałoza z kancelarii adwokackiej „Kontra” w Olsztynie, która specjalizuje się między innymi w prawie autorskim.

I dodaje: - Sprawa dotyczy przecież właściciela i głównego administratora portalu darkwarez.pl kojarzonego przez praktycznie wszystkich polskich internautów. Przez szereg lat portal Darkwarez stanowił prawdopodobnie jedynego godnego przeciwnika dla sieci P2P, dostarczając tak polskim, jak i zagranicznym internautom bardzo bezpieczne, szybkie, a przede wszystkim wygodne rozwiązanie pozwalające na pobieranie nieodpłatnie m.in. filmów, gier i muzyki, w zdecydowanej większości przypadków objętych prawami autorskimi.

Zdaniem naszego rozmówcy, wyrok powinien być przestrogą dla innych zajmujących się tego typu procederem.

- Żywię olbrzymią nadzieję, iż przedmiotowy wyrok utrzyma się. Liczę na to nie tylko przez wzgląd twórców, ale przede wszystkim z uwag na dobro Skarbu Państwa. Niestety, zbyt rzadko mówi się w mediach o ekonomicznych skutkach piractwa w sieci. Wystarczy wspomnieć, iż według wyliczeń generuje ono dla naszej gospodarki roczną stratę na poziomie 3 mld złotych. Mówimy więc o niewyobrażalnych kwotach. Dzisiejszy wyrok jest więc krokiem w dobrym kierunku aby w przyszłości problem piractwa w Internecie całkowicie zażegnać, co odbije się jedynie z korzyścią dla państwa – kończy Jałoza.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • Milusi 2021-09-07 14:51:28 87.205.*.*
    Powstało drugie forum warezowe DarW czas by się i jemu przyjrzeć i zakończyć działalność pajaca jakim jest admin tego forum.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 5
  • docho 2019-03-06 09:16:22 83.9.*.*
    sprawa prosta ale toczy sie latami przed Sądem a sędzia zarabia po 10 tys na miesiąc i nie ma żadnego interesu ,zeby szybko wskazac winnego i sprawe zakończyć. KOMUNA pełnym ryjem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
  • Pensjonariusz ZK 2019-03-05 10:19:07 88.156.*.*
    Sendzia ukrat kiełbase!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
  • Bialy20 2019-03-04 22:07:04 185.74.*.*
    Znowu popis niedouczonej kasty! Pomocnictwo?! A cóż to z curiosum?! Linki do programów, do których ktoś miał licencje? Bo jak sąd wykluczył, że tak było... Samemu zdarzało się szukać jakiegoś proga, do którego miałem licencję, a nośnik się podział. Ten skarżący musi mieć niezłe dojścia do sądu. Mam nadzieję, że apelacja to uwali! Teraz sytuacja wygląda tak, że karze się wytwórcę wytrychów, w dodatku z sufitu ustalając, ile kasy można zdobyć tymi wytrychami. Tylko w Polsce takie sądy...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
  • Muniek 2019-03-04 16:26:19 88.156.*.*
    Nie bronię osób naruszających prawa autorskie. Jednakże wnerwiają mnie te wszystkie pseudowyceny strat. No bo JAK, JAK to policzyliście? Do licha, liczą "na skrót" czyli tyle, a tyle osób skorzystało z serwisu, zatem tyle a tyle WPŁYNĘŁO by gdyby..... Wierutna bzdura!!!! Nigdy jeszcze tak nie było, że hipotetycznie ilość ściągniętych prac odpowiada prawdopodobieństwu skali odpłatnego skorzystania, gdyby za wszystko, wszyscy zapłacili. Po drugie mam nieodparte wrażenie, że pośrednicy (dystrybutorzy, administratorzy serwisów i inne) bardziej chcą zarobić niż bezpośredni wytwórcy. Bo np: DLACZEGO nowości NIE są dostępne odpłatnie w serwisach internetowych w cenie biletu kinowego? Przecież serwisy nie miewają takich kosztów jak kina, to cena wypożyczenia i tak byłaby wysoka! Aaaa, że kina muszą zarabiać? A kto mówi, że multikina są potrzebne? A przynajmniej w takich ilościach. Czy wykluczamy postęp w dziedzinie kultury? Niestety, tak jak padały zwykłe kina, tak teraz w dobie streamingu o wysokiej rozdzielczości i transferach liczonych w Gb multikina tracą także rację bytu, czy nie tak? A tu wypożyczenie filmu-nowości albo jest niemożliwe, albo kosztuje 3-krotnie drożej niż bilet kinowy!!!! No więc? Taka polityka NIE ułatwia, a raczej WYMUSZA działania, które tak ochoczo nazywacie piractwem!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 6

www.autoczescionline24.pl