Olsztyńscy rugbyści chcą wybudować stadion olimpijski. Potrzebują finansowego wsparcia

Olsztyńscy rugbyści chcą wybudować stadion olimpijski. Potrzebują finansowego wsparcia
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Rugbyści z Olsztyna podjęli ogromne wyzwanie – chcą wybudować Olimpijski Stadion Rugby w naszym mieście. Jednak, aby inwestycja doszła do skutku, sportowcy muszą zebrać niezbędne środki. W tym celu na portalu zrzutka.pl utworzono zbiórkę pieniędzy. Liczy się każda pomoc.

W czerwcu ubiegłego roku rugbyści wraz z mieszkańcami miasta uprzątnęli stadion przy ul. Gietkowskiej, po tym, jak Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Rugby formalnie wystąpił do urzędu miasta o dzierżawę obiektu na trzy lata. Olsztyńskim rugbystom bardzo zależy na obiekcie, na którym mogliby trenować. W związku z tym podjęli się wyzwania – chcą wybudować stadion z prawdziwego zdarzenia.

- Stadion przy Gietkowskiej to nasz dom. Rozwijamy się, potrzebujemy boiska, a w Olsztynie jest deficyt. Jak zawsze na sport nie ma pieniędzy, więc postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce – mówi nam Henryk Pach, prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby.

Przedsięwzięcie jest ogromne, a żeby wybudować stadion olimpijski, potrzebne są fundusze. Rugbyści nie czekają bezczynnie. Prezes próbuje uzyskać środki na ten cel w różnych źródłach.

- Oprócz tegorocznego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego przygotowujemy się do następnego. Tu są potrzebne projekty techniczne, więc już zacząłem je robić. Rozpocząłem drogę do uzyskania decyzji nr 1 o warunkach budowy. Na projekty się nie łapiemy, ponieważ na próbę dostaliśmy dzierżawę na 3 lata. Jeżeli pokażemy, że nam zależy i coś zrobimy, prezydent obiecał zdać nam dłuższą dzierżawę, a wtedy idziemy po projekty unijne. Jak do tej pory oprócz OBO wszystko jest robione społecznie – tłumaczy Henryk Pach.

Jednak ambitny plan rugbystów każdy może wesprzeć finansowo. W wielu warmińsko-mazurskich firmach, sklepach, piekarniach czy salonach fryzjerskich stanęły skarbonki, do których można wrzucać datki. Utworzono również internetową zbiórkę pieniędzy na stronie zrzutka.pl.

Pieniądze można wpłacać pod tym adresem: https://zrzutka.pl/s6nnht.

- Założyliśmy zrzutkę.pl, zarejestrowaliśmy komitet społeczny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i zbieramy pieniądze do skarbon - 300 sztuk. Od 1 stycznia 2020 będziemy zbierać 1 proc. To wszystko na stadion – wymienia prezes związku rugbystów.

Stadion jest historyczny i pamięta wojska dragońskie, które go utworzyły dla swoich potrzeb. W wyniku przemian były tam uprawiane różne dyscypliny, ale najdłużej rugby. Tam właśnie nastąpiły narodziny rugby na Warmii i Mazurach. Była I liga i ekstraliga rugby w piętnastkach

- czytamy na portalu zrzutka.pl.

Rzeczywiście, historia rugby w Olsztynie ma długie tradycje. Jej początki sięgają 1976 r. Olsztyńscy rugbyści przez siedem lat grali w ekstraklasie. Jednak w 2011 r. z powodu braku pieniędzy drużyna została rozwiązana i na dwa lata słuch o tej dyscyplinie na Warmii i Mazurach zaginął. Reaktywacji drużyny w 2013 r. podjął się rugbysta Przemysław Andrzejewski, który wraz z braćmi Sławomirem i Jackiem Duczkami powołał Miejski Klub Sportowy Rugby Team Olsztyn. Klub prowadzi treningi dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat, a także dla dorosłych. Z kolei w 2014 r. powstał Klub Sportowy Rugby Gietrzwałd , a dwa lata później Planeta Rugby Olsztyn, kobiece drużyny rugby.

Plan budowy Olimpijskiego Stadionu Rugby w Olsztynie

Fot. wmozr.org.pl

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • ptak 2019-04-19 12:43:12 145.239.*.*
  DAJ! DAJ! DAJ! DAJ! DAJ!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Olsztynianka z Ratusza 2019-04-19 12:34:39 37.47.*.*
  Złote słowa: ,,Jak zawsze na sport nie ma pieniędzy, więc postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce – mówi nam Henryk Pach, prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby". Niech emeryci oddadzą to co dostaną z piątki Kaczynskiego, następnie strajkujacy nauczyciele jeżeli Grzymowicz zapłaci im za strajk też niech w dowód wdzięczności za kolejne dni wolnego niech przekażą nie swoje pieniadze rugbystom. Niech ratusz także dorzuci coś do skarbonki. Ja już dałam.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • julian 2019-04-19 11:27:30 185.220.*.*
  Grzymek na bank nie da kasy. Woli dać strajkującym nauczycielom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2