Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-09 11:06

Redakcja

Olsztynianka oszukana na 70 tys. zł. Nie pomogło życiowe doświadczenie

Olsztynianka oszukana na 70 tys. zł. Nie pomogło życiowe doświadczenie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. KMP w Olsztynie

Olsztyńscy policjanci regularnie przestrzegają przed oszustwami popełnianymi przy użyciu tzw. „metody na wnuczka” lub „na policjanta” oraz podobnych. Ostrzeżenia nie trafiają jednak do wszystkich. Kolejną historię ku przestrodze napisała pewna mieszkanka Olsztyna, która przekazała oszustom prawie 70 tys. zł. 

reklama

W środę (7 lutego) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą  „na policjanta”. Z relacji  83-latki wynikało, że na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna z informacją, że seniorka ma do odebrania pieniądze, po czym się nagle rozłączył. Po chwili zadzwonił kolejny mężczyzna, który podawał się za policjanta CBŚP i twierdził, że przed chwilą kobieta rozmawiała z oszustem, który chce ją okraść.

Mężczyzna przekonał seniorkę, że jej oszczędności są zagrożone i musi je przekazać  policjantom. Po chwili w jej mieszkaniu pojawiła się osoba, która odebrała spakowaną gotówkę. Wartość strat to prawie 70 tys. zł.

W trosce o oszczędności potencjalnych ofiar przestępców Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność, jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Źródło: KMP w Olsztynie / Własne

Tagi: prawo

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • stom 2024-02-12 18:35:08 83.28.*.*
  to jest ściema , trzyma 7 dych w domu ,przychodzi ktoś obcy, kobieta jest samotna , nie ma bliskich lub rodziny, ma do dyspozycji telefon , umie nim się posługiwać itd,itd sciema
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • ABC 2024-02-09 12:37:30 195.85.*.*
  Dlaczego Policja nie sprawdza, skąd wyciekły dane telefoniczne? Skąd przestępcy mają dane osób i numery telefonów?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1
 • Islam przyszłością 2024-02-09 11:50:05 185.213.*.*
  Zapłaciła podatek… od głupoty…. To była lekcja życia…. Niestety płatna…. Jakby nie miała za dużo by myślała…. Widać albo miała za dużo albo tępa. Smutne przykre ale prawdziwe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 4

www.autoczescionline24.pl