Olsztynianie nie chcą podawać, ile zużywają wody. Boją się wysokich rachunków za śmieci

Olsztynianie nie chcą podawać, ile zużywają wody. Boją się wysokich rachunków za śmieci
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Część olsztynian nie chce podawać, ile faktycznie zużywa wody. Mieszkańcy boją się, że za odbiór śmieci zapłacą ogromną sumę. Przypomnijmy, że od 1 kwietnia kwota za odbiór śmieci naliczana jest na podstawie zużycia wody.

W artykule „Nawet 8,4 zł za metr sześcienny zużytej wody? Stawki za śmieci mogą znacznie wzrosnąć” informowaliśmy o tym, że od 1 kwietnia stawka za odbiór śmieci ustalana jest na podstawie zużycia wody.

– Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyliczy średnią ze zużycia wody za ostatni rok, która będzie zamieszczona na fakturze. Do faktury załączona będzie deklaracja, którą należy wypełnić – powiedział nam w lutym Patryk Pulikowski, z Urzędu Miasta Olsztyna.

Mieszkańcy domków jednorodzinnych sami muszą składać deklarację. W przypadku osób zamieszkujących w blokach spółdzielczych czy wspólnotowych, za deklaracje odpowiedzialni są administratorzy.

Okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy miasta chcą podawać faktyczny stan zużycia wody. Około 20 tys. olsztynian unika płacenia za odpady. Problem dotyczy głównie mieszkańców domów jednorodzinnych.

- Wcześniej musieli oni wypełnić deklaracje i wpisać do nich średnie zużycie wody za ostatnie 12 miesięcy. Takie wyliczenia właściciele domów jednorodzinnych otrzymują wraz z rachunkami za wodę. Nie wszyscy chcą dopisywać w deklaracji informacje o średnim zużyciu wody za ostatnie 12 miesięcy. Mamy problem z kilkoma tysiącami osób – powiedział w rozmowie z „Wyborczą Olsztyn” Zdzisław Zdanowski, dyrektor wydziału ochrony środowiska w ratuszu.

I dodał: - Tłumaczenia są różne, od zasłaniania się ochroną danych osobowych po niepodawanie żadnych powodów, a wręcz obrażanie pracowników naszego wydziału. Jeden z mieszkańców napisał za to, że co dwa tygodnie wypełnia wodą swój basen, ale nie produkuje odpadów, więc nie ma powodów do płacenia według nowych zasad. Kolejny, że zużywa dużo wody, bo mu ostatnio rurka pękła. Inna osoba, która jak twierdzi, zużywa miesięcznie kilkadziesiąt metrów sześciennych wody, twierdzi, że to przez to, że bardzo dba codziennie o swoją higienę.

Dyrektor Zdanowski wyjaśnił, że wobec osób, które uporczywie będą odmawiały podania stanu zużycia wody, będą wszczynane postępowania administracyjne.

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • Pandemia 2021-05-09 13:32:32 5.184.*.*
  To znaczy, że ci którzy mają wodomierze zdalnego odczytu nadal będą płacić za tych buraków!!;; Od dziś nie segreguję śmieci!!! Sprawiedliwość musi być po obu stronach!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • zaglądający 2021-05-07 21:22:06 88.156.*.*
  Nie rozumiem tego biadolenia i hejtu. Może najpierw porównajcie wysokość czynszu obowiązującego od 1 kwietnia z tymi z poprzednich m-cy. Mieszkam w lokalu spółdzielczym i mój czynsz od 1 kwietnia zmniejszył się o 42 złote. A przy okazji odpadnie wielokrotnie poruszany problem "podrzucania" śmieci do innych śmietników, no bo po co, skoro i tak opłata za śmieci będzie rozliczana w oparciu o zużycie wody, a zresztą, jak pisze NoBet taki system wprowadzono już w wielu miastach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • REAL 2021-05-07 06:21:58 83.24.*.*
  Pracuję po 12 godzin, w domu nie gotuję ponieważ brak czasu, stołuję się poza domem wiec śmieci znikome i teraz mam nie myć się po pracy? to chore.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • NoBet 2021-05-06 20:31:40 83.5.*.*
  .wszystko wynika z tego że nikt tu niczego nowego nie wprowadza.nie może być tak że żyje sobie jakieś miasto o nazwie Olsztyn na innych zasadach skoro ten przelicznik jest stosowany w dużej ilości miast.Problemem są może sprawy innej wagi. Bardziej skupiłbym uwagę na samej cenie za wodę..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Beton won. 2021-05-06 19:44:52 31.60.*.*
  Arbuz z ekipą pocałujta mieszkańców w dupę!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Banshi 2021-05-06 15:52:50 83.23.*.*
  Niestety nie jest to do konca sprawiedliwe. Moj przykład. W budynku jest kilka rodzin . Administrator jeszcze nie rozliczył zuzycia wody na podlicznikach z ostatniego kwartału 2020 roku ze wzgledu chyba na pandemię. Płacimy zaliczkowo i ciekawe że zaliczkowo ponierane jest za wode wg deklaracji za 9 m miesiecznie , ścieki 9 m miesiecznie ale śmieci już 9,84 m miesiecznie . Skoro jeszcze nie rozliczono podliczników to jestem ciekaw na jakiej podstawie podwyższono każdemu z lokatorów śmieci o 0,28 m na 3m3 wody. Oszustwo i tyle
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Mieszkaniec 2021-05-06 15:13:49 176.221.*.*
  Przeliczylem swoje zuzycie smieci i kosztowaloby mnie 60pln gdybym zamawial prywatnie wywoz smieci przez Kome. Gmina nalicza mi obecnie 150pln i nie pozwala bym sam wywozil na wysypisko badz mial prywatna umowe na wywoz. Czyli gmina zawyza koszty za wowoz i przeplacam 1000pln rocznie czynnie wlaczajac sie do latania dziury w budzecie. Ciekawe na czym jeszcze przeplacam i ile mnie kosztyje niegospodarnosc rzadcow.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 1
 • Emeryt 2021-05-06 12:55:51 176.221.*.*
  Segreguję śmiecie i kiedyś każde plastikowe opakowanie myłem przed wyrzuceniem by nie śmierdziało. Po powiazaniu zużycia wody z opłatą za odpady dałem sobie z tym spokój.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
 • zniesmaczony 2021-05-06 11:53:05 83.23.*.*
  Gdyby lenie wzięli się do pracy, opłaty nie musiałyby wzrastać. RIPOK (ZUO-ZGOK) generuje milionowe straty, dlatego opłata za odpady musi znacząco wzrosnąć. Szkoda, że nikt nie szuka rozwiązań przynoszących oszczędności. Dyrektor niech zacznie solidnie pracować. Pokrętne tłumaczenia nie są wyjaśnieniem. PWiK spółka miejska i Wy nie potraficie naliczyć i ustalić opłat? Może pora na emeryturę? Dziwnym trafem jest problem z mieszkańcami domków jednorodzinnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • coż 2021-05-06 09:37:54 88.156.*.*
  jak można powiązać zużycie wody ze śmieciami. to skandal. spuszczasz wodę w kiblu i płacisz za śmieci. Ludzie, którzy zużywają mało śmieci, a dużo wody zostali ukarani decyzja prezydenta i rady miasta. na żadnego z nich nie warto głosować. każdy kto był ta tej sesji rady miasta jest odpowiedzialny za tę decyzje nawet jak głosował przeciw, znamy ta grę na dobrego i złego policjanta. chcecie kochani mieszkańcy wyrównać rachunki z tymi, którzy was tak urządzili nie głosujcie już na tych ludzi czy będą startowali lokalnie czy ogólnopolsko.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 5