Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2016-03-30 11:32

Redakcja

Olsztyn zyska ponad 11 mln zł dzięki wysokiemu kursowi euro

Olsztyn zyska ponad 11 mln zł dzięki wysokiemu kursowi euro
Fot. Shutterstock Inc.

Trzy zrealizowane już zadnia dostały większe dofinansowanie. Wsparcie było możliwe ze względu na korzystny kurs euro.

reklama

Olsztyn jest jednym z samorządów, który zyskał na dobrym przeliczniku unijnej waluty - tak zdecydował zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Do miejskiej kasy dodatkowo trafi niemal 11,6 mln złotych.

- Większe wsparcie zyskały nieprzypadkowe projekty – wyjaśnia marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Były to zadania strategiczne z punktu widzenia naszego regionu. Wierzymy, że dodatkowe pieniądze również przyczynią się wzmocnieniu województwa.

W przypadku stolicy Warmii i Mazur docenione zostały inwestycje drogowe związane z modernizacją ulicy Bałtyckiej, Jagiellońskiej oraz Bartąskiej. Poza tym rozbudowa bazy Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych.

- Dodatkowe wsparcie przydaje się każdemu samorządowi – przyznaje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Przygotowujemy wiele projektów, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Część już znalazła się w naszym budżecie, część potrzebuje finansowania. I właśnie takie wsparcie pozwala nam na zabezpieczenie własne wkładu i ubieganie się o zewnętrzne pieniądze.

Wśród zadań, jakie mogą zostać dofinansowane z funduszy przekazanych przez samorząd województwa, prezydent wymienia przede wszystkim budowę ulicy Pstrowskiego do planowanego węzła obwodnicy – Olsztyn Pieczewo. Kolejnym zadaniem byłaby termomodernizacja budynków szkół i przedszkoli.

Przebudowa ulicy Jagiellońskiej polegała na odbudowaniu odcinka między szpitalem pulmonologicznym a mostem na rzece Wadąg. Kolejnym elementem poprawy bezpieczeństwa było wybudowanie nowej ulicy Bartąskiej. To zadanie zostało zakończone w sierpniu 2012 roku. Prace miały wartość niemal 5,7 mln złotych. Po podpisaniu wtorkowego aneksu, dofinansowanie wzrosło o 933 tys. zł.

Modernizacja ulicy Bałtyckiej była jednym z ważniejszych zadań związanych z ruchem drogowym. Praktycznie od podstaw wybudowany został 1,5 km odcinek między rondem Schumana a mostem nad torami. W tym przypadku dofinansowanie również wzrosło do 90 proc. Inwestycja kosztowała 24,2 mln zł, z czego 21,8 mln zł to pieniądze z Unii.

Niemal 90 procent to wsparcie zewnętrzne inwestycji w olsztyński Gastronomik. Z 12,8 mln złotych dofinansowanie ostatecznie wyniosło 11,2 mln. Z tych pieniędzy rozbudowano bazę szkoły oraz wyposażono w nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe, łącznie ponad 17,5 tys. sztuk.

Źródło: własne, materiał prasowy Urzędu Miasta

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl