Dziś jest: 16.05.2024
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja
Data dodania: 2023-10-16 18:30
Ostatnia aktualizacja 2023-10-17 21:35

Krzysztof Brągiel

Olsztyn w województwie mazursko-pomorskim. Taka będzie nowa rzeczywistość?

Olsztyn w województwie mazursko-pomorskim. Taka będzie nowa rzeczywistość?
Jeden z pomysłów na nowy podział administracyjny kraju zakłada 12 województw. Wśród nich znalazłoby się mazursko-pomorskie, w którym - poza Trójmiastem - ważnymi ośrodkami byłyby: Olsztyn i Elbląg
Fot. Instytut Sobieskiego

Dr Łukasz Zaborowski, ekspert z Instytutu Sobieskiego chce zmian w układzie administracyjnym Polski. Proponuje cztery warianty. W jednym Olsztyn trafia do rozbudowanego województwa mazursko-pomorskiego. W innym zmienia się przynależność Elbląga.

reklama

Zaborowski to ekspert ds. rozwoju regionalnego i polityki przestrzennej. W raporcie „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju” twierdzi, że reformy administracyjnej z 1999 roku dokonano na bazie „zakulisowych targów politycznych”.

Według Zaborowskiego aktualnie mamy 16 województw, ponieważ taką liczbę, jako „jedynie słuszną” wskazał ówczesny prezydent, Aleksander Kwaśniewski. - 16. województwem miało być świętokrzyskie. Kandydat Kwaśniewski w Kielcach miał duże poparcie. Może właśnie dlatego, że "obiecał województwo" – stwierdził ekspert w swoim opracowaniu.

Wśród grzechów obecnego układu Zaborowski podaje: wewnętrzną niespójność, nierównowagę wielkościową czy uznaniowy dobór miast wojewódzkich. - Wielkością własną – mierzoną liczbą ludności – Bielsko-Biała, Częstochowa i Radom przewyższają kilka miast wojewódzkich, zwłaszcza Gorzów, Opole i Zieloną Górę; dorównują Kielcom, Olsztynowi, Rzeszowowi i Toruniowi – tłumaczy.

Biorąc powyższe pod uwagę Zaborowski proponuje cztery alternatywne warianty, które można też traktować jako „etapy zmian ewolucyjnych”. Pierwszym z nich jest wariant „minimalny”, który zakłada delikatną korektę obecnego stanu rzeczy. Województw nadal jest 16, ale różnią się zasięgiem.

Wariant "minimalny" zakłada pozostanie przy 16 województwach ale w innym kształcie

W tym wariancie Elbląg trafia do województwa pomorskiego. Jak tłumaczy ekspert obecnie większość jego regionu, zwanego Powiślem, znajduje się w województwie pomorskim. Elbląg natomiast trafił do warmińsko-mazurskiego wbrew woli mieszkańców. Dodatkowym czynnikiem jest znacznie mniejsza odległość Elbląga od Trójmiasta niż Olsztyna.

W drugim wariancie „umiarkowanym” powstają 4 nowe województwa: kaliskie, sądecko-tarnowskie, wrocławskie i cieszyńsko-krakowskie. W tym układzie Elbląg obok Gdańska stałby się głównym ośrodkiem województwa pomorskiego.

Wariant "umiarkowany" rozszerza podział administracyjny do 20 województw

Trzecia opcja „równoważąca” zakłada aż 22 województwa. Olsztyn utworzyłby tutaj wraz z Elblągiem województwo malborsko-mazurskie (alternatywnie: elbląsko-olsztyńskie). - Nowa nazwa – malborsko--mazurskie – odwołuje się do województwa malborskiego z okresu I Rzeczpospolitej, obejmującego Powiśle elbląskie i Warmię. Powiększenie powyższego województwa pozwala zwrócić Nowe Miasto Lubawskie pomniejszonemu kujawsko-pomorskiemu – wyjaśnia Zaborowski.

Wariant "równoważący" to 22 województwa. Olsztyn z Elblągiem tworzą malborsko-mazurskie

W czwartym scenariuszu „makroregionalnym” widzimy odwrócenie procesu rozdrabniania układu zachodzącego w etapach poprzednich. Powstałoby 12 dużych województw. Najbardziej zaludniona byłaby konurbacja śląsko-dąbrowska (4,7 mln), najsłabiej województwo zachodniopomorskie (2,2 mln). Olsztyn i Elbląg znalazłyby się w województwie mazursko-pomorskim, w którym ośrodkiem metropolitalnym (ponadregionalnym) byłoby Trójmiasto.

Fot. Instytut Sobieskiego

W wariancie "makroregionalnym" powstaje duże województwo mazursko-pomorskie

Według Zaborowskiego obecny podział na województwa nie odpowiada żadnej z koncepcji przedstawianych przed reformą, która weszła w życie 1 stycznia 1999 roku. W kręgach naukowych i politycznych osią sporu było pytanie, czy przyjąć model województw dużych, czy małych. Zwolennicy województw dużych dopuszczali najwyżej 12 jednostek, zaś małych – co najmniej 20. - Obecny ustrój jest łączącą je hybrydą – tłumaczy ekspert.

Źródło: Instytut Sobieskiego / Własne

Galeria

Komentarze (131)

Dodaj swój komentarz

  • Olsztyn obciach 2023-10-16 19:53:06 46.205.*.*
    Olsztyn kiedyś miasto rozrywkowe turystyczne i sportowe po rządach nieudacznika smutna wioska ściernisko nie do życia
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 23
  • beza 2023-10-16 19:39:32 37.248.*.*
    Znając zapędy PO do centralizacji, to wszystko jest możliwe. Już wcześniej pokazali jak marginalizować nasz region, wynosząc stąd instytucje i nie inewstując. Połączenie województw to dla nich bułka z masłem będzie. Ale jak widać po wynikach wyborów, mieszkańcom to odpowiada. Przy okazji: Elbląg od początku powinien doić Gdańsk, a nie Olsztyn.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 35
  • Janusz Pisiewicz 2023-10-16 18:55:33 95.160.*.*
    W żadnym wariancie wojewoda nie będzie z PiSiu. Aaaaaaajajajajajajajajajaj... :(((((
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 36 2

www.autoczescionline24.pl