Dziś jest: 15.09.2024
Imieniny: Albina, Marii, Nikodema
Data dodania: 2024-09-01 13:20

Łukasz Kozłowski

Olsztyn uczcił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Olsztyn uczcił 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Między innymi środowiska kombatanckie wspominały w Olsztynie przed pomnikiem Armii Krajowej wybuch II wojny światowej
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W niedzielę (1 września) w samo południe w Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. W ramach obchodów uruchomione zostały syreny alarmowe, które miały przypomnieć mieszkańcom o tragicznych wydarzeniach tamtych lat.

reklama

Obchody zainicjował sygnał syren alarmowych, po których nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy m.in. przez prezydenta Olsztyna przed pomnikiem Armii Krajowej, u zbiegu al. Piłsudskiego z ul. Dąbrowszczaków.

- To niezwykle ważna data w historii. To data, która odcisnęła się na chyba wszystkich polskich życiorysach - powiedział mediom Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.

I dodał: - Dziś musimy pamiętać, musimy przywoływać tamte wspomnienia. Musimy pokazać, jak wiele zmieniło się po 1 września. Także dla naszego miasta, także dla osób, które po wojnie tutaj trafiły.

Jedną z osób, która przeżyła tamte czasy była Wiesława Bujnowska, obecna sekretarz Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Olsztynie.

- Na Warmii i Mazurach mieszkam od 1948 roku - powiedziała Bujnowska. - Trafiłam tutaj już po działaniach wojennych. Przyjechaliśmy na ziemie odzyskane do Nidzicy.

I wspomina dalej: - W 1940 roku zostaliśmy wyeksmitowani ze swojego gospodarstwa przez Niemców i zawiezieni do powiatu skierniewickiego, do wsi Godzianów. Tam było kilka rodzin takich jak nasza. Nas przygarnął pan o nazwisku Trajan. Tam mieszkaliśmy tylko jedną zimę. Po tym okresie przejął nas inny gospodarz z historycznym nazwiskiem Jagiełło. Tak przetrwaliśmy kolejną zimę. Jak się kończyła wojna to miałam 6 lat i bardzo chciałam iść do szkoły, bowiem moje koleżanki tam szły. Udało mi się tam rozpocząć szkołę podstawową i skończyć jedną klasę. Następnie, w 1945 roku, wróciliśmy do domu.

II wojna światowa była największą i najbardziej śmiercionośną wojną w historii, w której wzięło udział ponad 30 krajów. Rozpoczęta inwazją nazistów na Polskę w 1939 r. wojna ciągnęła się przez sześć krwawych lat, aż w 1945 r. alianci pokonali państwa Osi nazistowskich Niemiec, Japonii i Włoch.

W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln wyposażonych w broń. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów istnień.

Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

  • observer 2024-09-02 09:42:39 176.221.*.*
    Skoro na uroczystościach był dyrektor z Energa to dlaczego zatem nie było dyrektorów ze Stomilu, Indykpolu i innych firm?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • Anonymus1976 2024-09-02 04:47:30 164.127.*.*
    I tak 4 rzesza wygrała bez jednego wystrzału przejmuje ekonomicznie Europę nie płaci uczciwie podatków w całej Europie a tylko rości sobie więcej i więcej ,€uro w Frankfurcie i maja wszystkich w garści a nasza uśmiechnięta Polska im jeszcze wchodzi bez masła w du..szkoda dla wszystkich Polaków którzy oddali życie za Polskę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • BLASZANY BEMBENEK 2024-09-01 20:41:49 5.184.*.*
    Kiedy wydaje się że wszystko się skończyło....wtedy dopiero wszystko się zaczyna...dopóki wojna przynosi zyski świat nie zazna pokoju gdzie dla poprawy idei istoty człowieczeństwa stworzono humanizm alternatywę ubraną w moralność a która jest służalczo podporządkowana idei zabijania gdzie cynizm zakłada maskę troski i wyraża się pustosłowiem jaki m jest empatia......rzec można ....emocje są zawsze prawdziwe ....tylko forma jest iluzją...i tylko czas niczym waluta pokazuje wartość gdzie aktywa uległy przewartościowaniu..gdzie forma świata ulega politycznej deformacji i tylko czas który niczym chirurg wycina iluzję kreowaną przez władców świata..którzy dla poprawy swego "ego" maskują się za populizmem ubranym.strachem i interesem ...cóż ewolucja ludzi to niszczenie ..bo kto ma więcej luf ten ma racje..a jak pokazuje historia łatwiej jest walczyć o zasady, niż żyć zgodnie z nimi bo celem wiedzy z przeszłości nie jest otwieranie drzwi nieskończonej mądrości przeszłości , lecz położenie kresu nieskończonym błędom przeszłości...a przeszłość Polski ...to "gloria victis" może czas by tą interpretację zakończyć
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
  • Polak mały 2024-09-01 20:20:25 45.85.*.*
    Tymczasem około 17tej na olsztyńskiej Starówce odbył się występ orkiestry- niemieckiej orkiestry. Znamienne. Ktoś coś więcej o tym wie?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
  • Fakt 2024-09-01 17:13:11 37.31.*.*
    Jakby polska oddała Gdańsk albo chociaż negocjowała z Niemcami drugiej wojny by nie było ale Polaczki zawsze byli odporni na myślenie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 20
  • Wiktoria 🏳️‍🌈 2024-09-01 16:28:08 94.254.*.*
    Dzięki Niemcom Europa jest cywilizowana, to Niemcy są światowym mocarstwem, bez nich nie istniejemy! Dlaczego więc Niemcy mają nam coś płacić w formie zadośćuczynienia?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 21
  • OnOnaOno 2024-09-01 14:50:45 164.127.*.*
    Patrząc na niektóre z tych twarzy jedyne co chciałbym zrobić to zacytować : ,,W wyraz patriotyzm wpychali stek swoich frazesów, swój głód sławy, swoją żądzę panowania, swoją zakłamaną romantyczność, i to co stawiali przed nami, jako świetlany ideał! A myśmy wierzyli, że to grzmiąca pobudka wzywająca do nowego życia, do nowej chwały. Erich Maria Remarque, Droga powrotna
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2

www.autoczescionline24.pl