Olsztyn solidarny z Gdańskiem. Mieszkańcy wspominali Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA, WIDEO]

Olsztyn solidarny z Gdańskiem. Mieszkańcy wspominali Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA, WIDEO]
Olsztynianie wspomniali tragiczną śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Olsztynie uczczono tragiczną śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Ulicami miasta przeszedł marsz żałobny. Na starówce zapalono znicze ku czci zmarłego. Ponownie apelowano również o zaprzestanie szerzenia mowy nienawiści oraz dzielenia Polaków.

We wtorek kilkadziesiąt osób zebrało się na placu przed olsztyńskim ratuszem, aby uczcić pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Rok temu został on bowiem zasztyletowany przez napastnika, który wbiegł na scenę w czasie przemówienia prezydenta. Wszystko to odbyło się na oczach tysięcy ludzi, podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Podobnie jak w wielu miejscach całego kraju, również w Olsztynie, uczczono tragiczną śmierć Adamowicza. W godzinach wieczornych sprzed urzędu miasta ruszył marsz żałobny, którego uczestnicy w ciszy oddali hołd zmarłemu. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zapalenie zniczy.

Poza mieszkańcami miasta w zgromadzeniu wzięli udział również politycy, w tym prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który w takich słowach wypowiedział się o zmarłym: - Znałem Pawła Adamowicza z racji bliskiego sąsiedztwa naszych miast i w miarę regularnych kontaktów samorządów. Był jednym z wybitnych liderów ruchu samorządowego. Jego działalność i sukcesy Gdańska były również dla nas, samorządowców wzorem i punktem odniesienia.

Uroczystość była również okazją do przypomnienia Polakom, aby zaprzestali szerzyć mowę nienawiści.

- Myślę, że musimy pamiętać o tej tragedii. Jesteśmy coś winni Prezydentowi, Pawłowi Adamowiczowi. Jesteśmy winni nie tylko naszą pamięć, ale przede wszystkim sprzeciw przeciwko mowie nienawiści. Nie zgadzamy się na to, aby nas poróżniono i aby budowano podziały między nami – przekonywała miejska radna, a zarazem przedstawicielka Komitetu Obrony Demokracji, Marta Kamińska.

Podczas krótkiego przemówienia, prezydent Olsztyna wspomniał również o polityce prowadzonej przez partię rządzącą.

- Co się zmieniło od czasu śmierci Pawła Adamowicza? Obserwując chocholi taniec rządowych mediów i służb specjalnych wokół Marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego możemy z dużym przekonaniem stwierdzić, że nie zmieniło się nic. Ta śmierć w najmniejszym stopniu nie nauczyła rządzących, że dzielenie Polaków to potencjalna przyczyna kolejnych tragedii – grzmiał prezydent Olsztyna. I dodał: – Prawdziwi katolicy, a za takich uważają się rządzący, zwykli w takich sytuacjach bić się w pierś i mówić "Mea culpa". Nasi rządzący uderzają w pierś i powtarzają "Tuska culpa" – "Wina Tuska".

Za zgromadzenie zorganizowane w Olsztynie podziękowała żona zmarłego Prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2020-01-15 13:35:34 37.47.*.*
  Pan Grzymowicz zaczyna bywać . Do tej pory unikał ludzi. Teraz jak grunt usuwa się spod nóg to będzie wszędzie, nawet na potrzebach. Wybiela się jak może. Nic nowego. Przed każdą kampanią czynił to samo. Często ustami i długopisem innych. Patrząc na dokonania Pana Grzymowicza z ostatnich 14 miesięcy trzeba powiedzieć że udało mu się zasiać nienawiść wśród mieszkańców. Będąc na wiecu chyba piętnuje hejt i nienawiść . Tymczasem świadomie lub nieświadomie sam tę nienawiść promuje. Oto przykłady: 1. Popiera podział opłaty za strefę parkingową. Różne stawki dla różnych ludzi. Jako kryterium podaje zamieszkanie i podatki. W sytuacji kiedy Wojewoda uchyla uchwałę Pan Grzymowicz konsekwentnie donosi na niego do sądu. 2. Dzieli uczniów. Tym z Olsztyna umożliwia darmowy przejazd środkami komunikacji miejskiej. Tym spoza Olsztyna uczącym się w Olsztynie każe płacić. Nie przeszkadza to jednak subwencje za nich pobierać do kasy miasta. 3. Dzieli dzieci. Tych nie szczepionych nie przyjmie do przedszkola i żłobka. 4. Dzieli niemowlaki. Nie wypłaci dotacji niepublicznym żłobkom. 5. Dzieli mieszkanców. Nie ma pieniedzy na organizacje pozarządowe. Brak tych środkow to mniej inicjatyw slużących budowaniu spoleczeństwa obywatelskiego. Pan Grzymowicz życzenia urodzinowe od Małkowskiego nazywa hipokryzją. Bo niby z jednej strony chce go pozbawić pracy a z drugiej strony życzy mu sukcesów zawodowych. A czym innym niż hipokryzją można nazwać to co mówi a to co czyni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Natalia U. 2020-01-14 23:58:03 31.0.*.*
  Uczestniczyłam w tej uroczystości. Morderstwo Prezydenta Adamowicza to skutek fali nienawiści. Nie mozna żyć spokojnie w kraju - a to jest mój kraj - gdzie bluzgi, oskarżenia, pomowienia i wszelkie nieprawosci nie są pietnowane. Takie przyzwolenie prowadzi do przemocy i zbrodni. STOP !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 9
 • Rodowity Olsztynianin 2020-01-14 23:03:34 95.160.*.*
  Szanowna redakcjo... Zapomnieliście dodać znacznik art. sponsorowany...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • MP 2020-01-14 21:49:28 88.156.*.*
  Jak można łączyć tragedię z polityczną głupotą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • taka prawda 2020-01-14 21:24:27 95.160.*.*
  Nikt nie zasługuje na taką śmierć, ale to tylko tyle w temacie Adamowicza. Ten człowiek był zwykłym hochsztaplerem, oszustem na wysokim stanowisku. Nie odprowadzał podatku od wynajmu niezliczonych mieszkań, zatuszował też ilość mieszkań itp. To byłzwykły przekręt, podobnie jak jego żonka, która teraz robi kariere na jego zabójstwie. Dno.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 14
2147382000