Dziś jest: 26.06.2025
Imieniny: Jana, Pawła
Data dodania: 2025-06-25 19:11

Krzysztof Brągiel

Olsztyn. Ratusz ma pomysł na nieruchomości po zlikwidowanych przedszkolach

Olsztyn. Ratusz ma pomysł na nieruchomości po zlikwidowanych przedszkolach
Kamienica przy ul. Pieniężnego w Olsztynie, w której funkcjonowało Przedszkole Miejskie nr 6
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Co powstanie w miejscu zlikwidowanych miejskich przedszkoli nr 6 i 37? Ratusz ma pomysł, jak zagospodarować obiekty, ale na początek konieczne są prace remontowe.

reklama

Jesienią 2024 roku miejscy urzędnicy poinformowali, że zamierzają zająć się likwidacją miejskich przedszkoli przy ul. Pieniężnego (nr 6) i Pana Tadeusza (nr 37). Argumentowano, że oba wymagają kosztownego i długotrwałego remontu.

PM nr 6 mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Pieniężnego w Śródmieściu. Wśród najważniejszych do wykonania prac są: naprawa konstrukcji dachu, wymiana posadzek w salach zajęć, wymiana stolarki okiennej, renowacja elewacji, w tym uzupełnienie ubytków gzymsów.

Dodatkowo nie ma możliwości zainstalowania windy gastronomicznej, więc garnki z gorącymi posiłkami od lat są noszone po schodach.

Natomiast w przypadku obiektu PM nr 37, zlokalizowanego przy ul. Pana Tadeusza (os. Pojezierze), problemem jest azbestowa elewacja. Ponadto, niezbędna jest wymiana stolarki okiennej, jak i wewnętrznej.

Powoływano się również na kryzys demograficzny. W obu przedszkolach od lat obserwowany jest spadek liczby dzieci. W PM nr 6 tym roku szkolnym jest 46 dzieci w wieku 3-5 lat, natomiast w placówce nr 37 - 41 dzieci w wieku 3-5 lat. 

Przeciwko likwidacji przedszkoli protestowali rodzice. Jeden z ojców pojawił się nawet na listopadowej sesji rady miasta i wręczył prezydentowi Olsztyna, Robertowi Szewczykowi, szpadel, jako symbol „grzebania” miasta [WIĘCEJ: Radni poparli likwidację miejskich przedszkoli. Robert Szewczyk dostał szpadel]. 

W naszych mediach społecznościowych pod wpisem o zamykaniu przedszkoli część internautów spekulowała natomiast, że działania prowadzone są celowo, aby na grunty weszli deweloperzy.

Zdementowała to wówczas zastępczyni prezydenta, Justyna Sarna-Pezowicz, powołując się na plan zagospodarowania przestrzennego, wg którego teren przedszkola nr 37 przeznaczony jest na cele oświatowe, natomiast PM nr 6 podlega pod konserwatora zabytków.

Dziś wiadomo nieco więcej na temat przyszłości obu obiektów. Jak przekazał olsztyńskiej Gazecie Wyborczej, rzecznik ratusza, Patryk Pulikowski, budynek przy ul. Pana Tadeusza mógłby posłużyć jako siedziba dziennego domu pobytu seniorów

- Zauważamy duże zapotrzebowanie na takie jednostki, a położony w pobliżu Park Kusocińskiego jest świetnym uzupełnieniem działalności takiego obiektu – wyjaśnił.

Jeśli natomiast chodzi o zabytkową kamienicę przy ul. Pieniężnego w przyszłości mogłaby być wykorzystana przez organizacje pozarządowe, działające w sferze dzieci i młodzieży.

- Budynek po przedszkolu nr 6 to zabytek. Z jednej strony nie spełnia standardów dostępności, z drugiej zaś charakter ochrony ogranicza możliwości jego przebudowy – dodał Pulikowski.

W obu przypadkach nieruchomości wymagają dużych nakładów finansowych. W obiekcie przy ul. Pana Tadeusza konieczne jest chociażby usunięcie azbestu ze ścian i stropu. Obligatoryjny termin to 2030 rok.

Źródło: Wyborcza Olsztyn / Własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Nie dla Bonżura 2025-06-25 21:22:58 164.127.*.*
    Pamiętam jak przed wyborami Szewczyk stojąc obok aresztu obiecywał że po przeniesieniu więzienia odda go organizacjom pozarządowym. Nawet zorganizował jakąś ankietę. Oczywiście i więzienie jak i przedszkole 37 nigdy nie będzie służyło organizacjom pozarządowym. Kolejne obietnice. Na remonty przedszkoli przez lata nie było pieniędzy. Dziwnym trafem znalazły się na remonty po ich likwidacji. Robi się mokro w gaciach więc pora na obiecanki bez pokrycia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 16
  • Rodowity Olsztyniani 2025-06-25 21:15:25 88.156.*.*
    Niedługo się wszyscy dowiecie jak zostaną wykorzystane budynki po przedszkolach. Trzeba zrobić miejsce dla szanownych lekarzy inżynierów podrzucanych przez niemieckich pograniczników. Jak to było pani Tokarczuk? Refuges welcome? Ubogacenie kulturowe?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
  • Zi0m 2025-06-25 20:30:35 95.160.*.*
    Zamiast przedszkoli róbcie psiedszkola, może i dzietność mamy najniższą ale za to psietność najwyższą! :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
  • Jarecki 2025-06-25 19:58:33 88.156.*.*
    To może jednak 2130 rok ??? !!! 🤣Jak się czyta te wypociny ratuszowych wizjonerów,to już wiadomo dlaczego Olsztyn , to tak Ciechocinek z tramwajami.....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8

www.autoczescionline24.pl