Olsztyn może zazdrościć Nidzicy. Takich konsultacji w sprawie dworca chcą olsztynianie

PKP zorganizowały warsztaty kreatywne dotyczące planów budowy dworca w Nidzicy. Takich szeroko zakrojonych działań włączających podróżnych, mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych w proces przygotowania inwestycji oczekiwałby również Olsztyn, który wciąż czeka na przebudowę Dworca Głównego.

Na spotkaniu zorganizowanym przez PKP w Urzędzie Miasta w Nidzicy obecnych było około 40 osób. Wszyscy oni mieli możliwość przedstawienia swoich oczekiwań i koncepcji dotyczących planowanej budowy dworca.

Podzieleni na 6-8-osobowe grupy uczestnicy otrzymali szczegółowe zasady udziału i dowiedzieli się, jaki jest zakres inwestycji, czyli na które elementy infrastruktury będą mieli wpływ. Następnie, uzupełniając ankietę, wszyscy mogli określić najważniejsze oczekiwania i preferencje dotyczące nowego obiektu. Kolejnym etapem było wskazanie od 8 do 12 (spośród 61) najważniejszych funkcjonalności dworca, takich jak: poczekalnia z miejscami siedzącymi, kasy, informacja wizualna, bankomat, WiFi, lokale gastronomiczne. Wreszcie uczestnicy otrzymali plan przestrzenny budynku i terenów przyległych, na który należało nanieść najważniejsze elementy infrastruktury dworcowej. Podczas całego spotkania pomocą służyli pracownicy PKP S.A. Na końcu każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, a pozostali uczestnicy mieli za zadanie wybrać najlepszy pomysł.

- Zorganizowane w Nidzicy warsztaty to pierwszy etap szerokiego programu warsztatów kreatywnych, które już we wczesnym etapie inwestycji, pomogą nam w jak najlepszym dostosowaniu modernizowanych i budowanych dworców do potrzeb podróżnych i społeczności lokalnych. Bardzo ważne jest dla nas również, że w spotkaniach czynny udział biorą władze lokalne. – wyjaśnia Marek Michalski, Członek Zarządu PKP S.A. – Chciałbym podkreślić, że podobne warsztaty będą organizowane przed każdą większą inwestycją realizowaną przez PKP S.A. - dodał Prezes Michalski.

Teraz uczestnicy warsztatów będą mieli dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

PKP S.A. opublikowały już ogłoszenie o zamówieniu dotyczącym opracowania materiałów niezbędnych do wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy dworca w Nidzicy. Usługi ujęte w zamówieniu obejmują m.in. projekt zieleni, opinię geotechniczną wraz z badaniem podłoża gruntowego. Za ostateczny projekt nowego obiektu odpowiada Biuro Projektowania PKP S.A.

Takich konsultacji oczekują również olsztynianie w sprawie przebudowy Dworca Głównego. Jak informują społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna, podczas ostatniego Kongresu Trasnportu Publicznego, PKP zapewniały, że takie warsztaty odbędą się w stolicy Warmii i Mazur jeszcze w tym roku. 

Źródło: PKP

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ojboli 2016-11-16 07:48:25 83.31.*.*
    oj, chyba nic z konsultacji nie wyjdzie - "...." już wzięte..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Gołłąb 2016-11-15 17:34:45 178.235.*.*
    Brawo FRO. Przekonali PKP do zorganizowania konsultacji w Olsztynie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0