Główna sesja egzaminacyjna odbędzie się w dniach 5-24 maja.
Do "egzaminu dojrzałości" przystąpi w tym roku ok. 275 tys. uczniów z całego kraju. Wraz z nimi, możliwość pisania matury otrzymały także osoby, które: podchodzą do egzaminu po raz kolejny, poprawiają niezdane egzaminy z ubiegłego roku lub chcą zdawać nowy przedmiot albo podwyższyć wynik z wcześniej zdawanego egzaminu.
Podobnie jak w poprzednim roku, arkusze będą dostępne w dwóch formułach – 2023 oraz 2015 – ze względu na zmiany w systemie edukacji (likwidacja gimnazjów).
***
Przeczytaj również: Rozpoczyna się ''egzamin dojrzałości''. Do matury stanie ponad 2,6 tysiąca absolwentów z Olsztyna
***
Każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminów na poziomie podstawowym: pisemnie z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a ustnie – z języka angielskiego oraz wybranego obcego.
Zdający musi także zdecydować się na co najmniej jeden egzamin na poziomie rozszerzonym. Maksymalnie można wybrać nawet 5 dodatkowych przedmiotów w rozszerzonej formule. Do najpopularniejszych w tym roku należą: język angielski (71,9%), matematyka (25,8%), geografia (22,9%) oraz język polski (18,8%).
Aby zdać, egzaminowany musi osiągnąć 30% punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego. Nie dotyczy to dodatkowych rozszerzeń. "Oby było 30 procent!" - można usłyszeć wśród młodych ludzi, którzy dziś rozpoczynają starania o świadectwo maturalne.
Arkusz z języka polskiego będzie się składał z: testu historyczno-literackiego, sprawdzianu językowego oraz wypracowania na jeden z dwóch zaproponowanych tematów, a potrwa 240 min.
Życzenia dla tegorocznych maturzystów złożyło m in. Kuratorium Oświaty w Olsztynie: - Na czas egzaminów życzę wam, byście byli pewni siebie, ale jednocześnie, niech w poszczególnych dniach nie zabraknie wam szczęścia. Niech osiągnięte wyniki pozwolą wam wejść w życie dorosłe, aby realizować swoje plany i marzenia – napisała Jolanta Weronika Skrzypczyńska, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
Kciuki za egzaminowanych trzyma również marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński.
- Drodzy maturzyści, matura nie jest tak straszna, jak ją malują. Trzymam za was kciuki i życzę spokoju, jasnych myśli i wiary w siebie! - opublikował samorządowiec na swoich mediach społecznościowych.
Kilka słów otuchy napisał także premier RP, Donald Tusk na platformie X: - Hej, maturzyści, zero paniki proszę. Spójrzcie na mnie i innych polityków. Skoro nam, przynajmniej większości jakimś cudem się udało, to wy nie powinniście mieć z tym żadnego problemu. Trzymam za was kciuki!
Na Warmii i Mazurach w 2025 roku do pisania matury przystąpi ok. 10 tys. osób. W stolicy województwa z "egzaminem dojrzałości" zmierzy się 2,2 tys. uczniów.
Wyniki zostaną ogłoszone 8 lipca.
Jak nasi Czytelnicy wspominają okres maturalny? Czy był to prawdziwy "egzamin dojrzałości"?
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz