OBO 2021. Olsztyńskie rugby nokautuje konkurentów

OBO 2021. Olsztyńskie rugby nokautuje konkurentów
Wizualizacja zwycięskiego projektu

Znana jest lista zwycięskich projektów w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskiego na 2021 r. Na pierwszych dwóch miejscach znalazły się propozycje miejscowego środowiska rugby: „Edukacyjny Ekotaras” i „Rugby dla wszystkich”.

To kolejny sukces tego środowiska. W dwóch poprzednich konkursach jego projekty znalazły się również na czołowych miejscach w tej rywalizacji. Przekazywane mieszkańcom miasta pod głosowanie rozwiązania okazały się więc ponownie najbardziej przekonujące i najatrakcyjniejsze.

Przypomnijmy, że zwycięski projekt dotyczy zagospodarowanie terenu przyległego do Olimpijskiego Stadionu Rugby z uwzględnieniem doliny i płynącej w dole Łyny oraz wjazdu na parking, parkingu i ścieżki prowadzącej do tarasu. Powstały w ten sposób taras będzie spełniał funkcję edukacyjną dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży szkolnej, a jednocześnie funkcję rekreacyjną i integracyjną dla pozostałych mieszkańców miasta. To jest obecnie zupełnie zapuszczone, ale niezwykle cenne miejsce, które po uporządkowaniu wraz z doliną oraz rzeką, i przy zachowaniu istniejącego drzewostanu, stanie się urokliwym zakątkiem Olsztyna i to w jego centrum. Zostaną zainstalowane ławki i leżaki parkowe, urządzenia do ćwiczeń, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne o istniejącej w tym miejscu przyrodzie i historii koszarów dragonów oraz stadionu. Realizację tego projektu oceniono zaledwie na pół miliona zł.

Natomiast projekt, którego autorzy zatytułowali: „Piłka z jajem - czyli rugby dla wszystkich”, przewiduje propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Olsztyna, poprzez udział w zajęciach i grę w rugby. Oceniono go na 50 tysięcy zł.

Mamy to, wygraliśmy 550 tysięcy złotych, mimo wielu przeciwności, wygraliśmy w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim”

- napisał na swoim facebooku Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby główny inicjator i propagator zwycięskich projektów i dodał:

Wygraliśmy, dzięki naszej ciężkiej pracy, uporowi i lojalności oraz wsparciu mieszkańców Olsztyna. Dziękuję wszystkim partnerom, młodzieży, naszym zawodnikom ich rodzinom i wydawnictwu Macieja Gosiewskiego oraz projektantowi Mateuszowi Rychterowi. Zaufało nam prawie trzy tysięcy mieszkańców Olsztyna, oddając głos na te dwa nasze projekty. Idziemy dalej, czekają nas kolejne projekty.

Portal Olsztyn.com.pl zapytał Henryka Pacha, czy propozycje te po realizacji będą dostępne dla wszystkich? - Oczywiście, że tak – odpowiedział. – To przewiduje regulamin OBO, a nawet gdyby tak nie było, to wejście na „Edukacyjny Ekotaras” będzie przebiegało obok stadionu i nie będzie zamykane, czyli dostępne całodobowo. Jeżeli chodzi o „Rugby dla wszystkich, to już sama nazwa wskazuje komu będzie służyć: chętnym dzieciom, młodzieży i dorosłym bez względu na płeć, a te pieniądze pójdą m.in. na wynajęcie hali, pływalni, zakup sprzętu itd.

Henryk Pach

To nie przypadek, że w czołówce OBO znalazły się propozycje dotyczące m.in. wzbogacenia bazy sportowo-rekreacyjnej stolicy Warmii i Mazur, której braki są powszechnie odczuwalne. To były nie jedyne docenione propozycje Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w tym zakresie. Wśród projektów miejskich zrealizowane zostaną ponadto: „Rowerowy plac zabaw Pumptruck Olsztyn - Jaroty” i „Grajmy w koszykówkę! - modernizacja boiska na terenie III LO w Olsztynie”. Natomiast wśród projektów osiedlowych: „Rozbudowa Skateparku Jaroty”, „Plac zabaw i miejsce wypoczynku przy Łynostradzie”, „Ścieżki spacerowe i mała architektura dla parku kieszonkowego Zatorze/Podleśna”, „Bezobsługowy kompleks wspinaczkowy dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy (sztuczne głazy do wspinania - bouldery) na osiedlu Wojska Polskiego”.

 Nie wszystkie zgłoszone do konkursu propozycje dotyczące sportu, rekreacji i turystyki uzyskały wystarczające poparcie mieszkańców. Mamy nadzieję, że uzyskają je w kolejnym OBO. Oto one: Siłownia Stomil - adaptacja pomieszczeń OSIR przy stadionie, Wykonanie ścianki tenisowej na oś. Generałów, Ale sztuka, Ale harce!, Plac rekreacyjny przy ul. Sosnkowskiego - budowa ogrodzonego placu zabaw z bezpieczną nawierzchnią, drążki do ćwiczeń siłowych, ławki na placu oraz chodnik łączący z ul. Andersa, Roztańczony Targ Rybny, Kanta-Witosa-Bajkowe-Krasickiego-Mroza - modernizacja terenu rekreacyjno-wypoczynkowego wraz z regeneracją oczka, Olsztyńska Liga Futbolu Flagowego, Lakers Family American Day, Olsztyński Piknik Rowerowy, Bezpieczne i aktywne Gutkowo, Siłownia na powietrzu dla osób niepełnosprawnych z możliwością korzystania przez wszystkich mieszkańców, Wykonanie ciągu pieszo-rowerowego wraz ze zjazdem na wózki i rowery łączącego ulicę Andersa z Sucharskiego.

Tak ma wyglądać Olimpijski Stadion Rugby w Olsztynie

Lech Janka

Galeria

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Czujny 2020-11-09 13:01:32 88.156.*.*
  Niech gazeta przygląda się realizacji tych projektów. Co roku czytamy o jakiś kłopotach w tym zakresie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 10
 • Ewa 2020-11-08 15:58:40 77.112.*.*
  Pieniądze z OBO na remont dostała też biblioteka na Wrocławskiej. Remont idzie żółwim tempem. W międzyczasie emerytowanym pracownikom biblioteki trzeba było zapewnić posadki w innych , które i tak nie działają.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 5
 • Granat 2020-11-08 14:47:43 31.60.*.*
  Znokautuje jeszcze tego doczekam, piłka z jajem mądrzejsza od kopanej, Zatorze już to wie. Reszta do tego dorośnie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
 • ! 2020-11-08 14:07:00 188.146.*.*
  Cóż za porażające tytuły na tym portalu : ... morderstwo wstrząsnęło Olsztynem ( kibolami?, na pewno rodzinę ),... nokaut konkurentów ( inaczej plebs wg myślącego inaczej). To chyba już norma tutaj.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3
 • MP 2020-11-08 11:25:40 88.156.*.*
  Przynajmniej coś konkretnego.Plebs zagłosował i myśli że coś zrobił,odnawianie zieleńców i chodników należy do miasta i Prezydent Grzymowicz powinien to robić w ramach swoich kompetencji ,ale dał wam marchewkę na kiju .Wydmuszka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 15
 • No ten tego 2020-11-08 11:18:07 37.30.*.*
  Wizualizacja olimpijskiego stadionu Rugby piękna . Jeżeli będą wygrywać w OBO co roku to kto wie, może pokażą całej armii ratuszowej że można w mieście wojewódzkim wybudować obiekt sportowy godny XXI wieku. Życzę Wam tego i widząc waszą determinację podejrzewam że szybciej to zrobicie niż powstanie nowa Urania , stadion etc. Grzymolino po prostu nienawidzi sportu i wszystkiego co z nim związane.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 13
 • Młoda 2020-11-08 10:11:18 5.173.*.*
  To smutne że rugbiści muszą tak walczyć o pieniądze aby z jednej strony przetrwać a z drugiej strony zapewnić sobie dalszą egzystencję. W wojewódzkim mieście nie tylko rugby nie istnieje. Także inne dyscypliny egzestują. Pamiętam, że rugbiści nie otrzymali żadnej wymiernej pomocy że strony miasta. Nawet puszki do których wrzucaliśmy drobne datki były kradzione. To wspaniałe że rugbiści sami o siebie zadbali. Jak znam ratuszowych urzędników to za kilka lat sobie przypiszą sukces rugbistów. Tak było z rowerami. Grzymowicz nie widział potrzeby aby wprowadzić do miasta rowery. Nawet 300 tyś. złotych nie było w budżecie. Później chwalił się sukcesem. Typowe dla niego. Kolejny przykład to Łynostrada. Ukradł pomysł ludzi że stowarzyszenia aby przypisać sobie sukces. Nawet na symboliczne otwarcie Łynostrady nie zaprosił jej inicjatorów. Dziwię się że wielu z tych inicjatorów współpracuje z Grzymowiczem w Radzie Miasta. Reasumując nie ma pieniędzy na sport w Olsztynie. Dobrze że można je zdobyć w OBO. Dopóki Grzymowicz będzie prezydentem ten stan rzeczy będzie trwał. Grzymowicz nie ma wizji rozwoju sportu, kultury i nauki w Olsztynie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 13