Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2021-02-17 18:36
Ostatnia aktualizacja 2021-02-18 08:14

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Szekspir zmienia płeć w Jaraczu

Szekspir zmienia płeć w Jaraczu
Krzysztof Rekowski i jego aktorzy
Fot. Łukasz Czarnecki-Pacyński / Olsztyn.com.pl

W historii teatru na świecie było już wiele „współczesnych” odczytań dramatów Williama Szekspira. Interpretacja „Jak wam się podoba”, zaproponowana przez zespół Teatru Jaracza, nawiązuje do niezwykle istotnego tematu naszych czasów – przyzwolenia na „umowność” płci, z którą przychodzimy na świat i którą czasem trzeba po prostu zmienić.

reklama

Kiedy wchodzę na widownię Teatru Jaracza, na scenie „wymiata” dwóch gitarzystów, a zarazem aktorów. Porządna solówa wykonana na porządnym, koncertowym instrumencie przez Wojtka Rydzio i w niczym jej nie ustępujące popisy na gitarze basowej w rękach Michała „Felka” Felczaka. To nowy olsztyński zespół rockowy The Lessboyz.

— Teraz, wychodząc ze spektaklu, możemy naprawdę powiedzieć, że zagraliśmy, a nie tylko wystąpiliśmy — śmieje się Michał, absolwent szkoły muzycznej.

— Nasz zespół powstał podczas pracy nad tym spektaklem — dodaje Wojtek, kiedyś lider zespołu rockowego.

Jak zdradził reżyser spektaklu Krzysztof Rekowski:

— W dzisiejszym świecie las, odgrywający tak wielką rolę w dramacie Szekspira, jest już przeszłością. Dlatego w naszej scenografii kontakt z naturą próbujemy sobie stworzyć, hodując mikro-drzewka w małych doniczkach.

Rozalinda, główna postać dramatu, wychodzi na scenę w marynarce przyozdobionej błyskawicą strajku kobiet oraz napisem „me too”. Spektakl nie próbuje jednak powiedzieć publiczności, co jest właściwe, a co nie.

— W naszej interpretacji nie jest tak, że to Rozalinda wygnana z zamku przebiera się za mężczyznę, tylko chcemy tutaj przedstawić pewnego rodzaju manifest kobiet — wyjaśnia Agnieszka Giza, aktorka, która wcieliła się e rolę księżniczki Rozalindy. — Nasza Rozalinda nie chce być ani mężczyzną, ani kobietą. Ona po prostu chce być sobą.

Jak zdradzili naszemu portalowi twórcy spektaklu, publiczność olsztyńska jest tak „wygłodniała” kontaktu z żywym teatrem, że kolejne przedstawienia wyprzedają się na przysłowiowym „pniu”. Tym bardziej, kiedy z powodu konieczności zachowania dystansu pandemicznego, jest obecnie dostępna mniej niż połowa miejsc na widowni. Premiera „Jak wam się podoba" w sobotę 20 lutego.

William Shakespeare JAK WAM SIĘ PODOBA

przekład Stanisław Barańczak

reżyseria Krzysztof Rekowski

scenografia Grupa Mixer

muzyka Marcin Mirowski

choreografia Filip Szatarski

wizualizacje Emilia Sadowska

kzs, łcp

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Waldek 2021-09-14 17:21:38 89.229.*.*
    Wyjatkowa kupa!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • Z miasta 2021-04-03 23:21:48 109.146.*.*
    Ten prawdziwy teatr to był za Dejmka czy Hanuszkiewicza a w obecnych czasach to obserwujemy upadek polskiej kultury i to na wszystkich jej płaszczyznach. Dawno już nieżyjący Jerzy Waldorff był homoseksualista ale był to człowiek inteligentny i z klasą, który nie obnosił się z swoją orientacją seksualną i każdy wiedział że jest pedalem ale nikomu to nie przeszkadzało. Dzisiaj te "spektakle teatralne"kreci się pod Biedronia i jemu podobnych. Dochodzi do tego czerwony piorun i "kultura"pelna gębą
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • fabeusz 2021-02-18 08:38:34 31.220.*.*
    Jak jeden z dyrektorów teatru jest gejem, to nie nic dziwnego, że takie klimaty odchodzą...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Normalny 2021-02-18 07:24:33 5.184.*.*
    Płeć jest wartością umowną? Bardzo proszę zbadać chromosomy. Nauka rozwieje Państwa wątpliwości.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0

www.autoczescionline24.pl