Nowy rok – nowe podwyżki

Dla wielu z nas nowy rok oznacza kolejne podwyżki. Od 1 stycznia 2010 roku więcej zapłacimy m.in. za paliwo, papierosy, prąd, wodę i ścieki. Są też dobre wiadomości na internet i telewizory LCD wydamy mniej niż dotychczas.

 

Ścieki, woda, prąd, papierosy, żywność czy paliwo – za to w tym roku zapłacimy jeszcze więcej niż w poprzednim. Podwyżki mogą być nawet kilkuprocentowe, co niewątpliwie wpłynie na ''uszczuplenie'' niejednego domowego budżetu.

Nowy rok przyniesie przede wszystkim wzrost cen oleju napędowego. Po przegłosowanej przez sejm podwyżce opłaty paliwowej stawka za ropę może wzrosnąć nawet o kilkanaście groszy na litrze, co z kolei może spowodować wzrost wszystkich cen z powodu podniesienia kosztów transportu. Większe wydatki na olej napędowy, który i tak do tanich już nie należy, to nie jedyne podwyżki czekające kierowców. O co najmniej 10 procent  większą kwotę zapłacimy także za ubezpieczenie OC, a wszystko z powodu unijnych wymogów. Przyszli kierowcy muszą się liczyć z podwyżkami opłat za kurs prawa jazdy.

Niestety w tym roku podwyższona zostanie także akcyza na papierosy. Za jedną paczkę zapłacimy nawet 30-40 groszy więcej niż dotychczas. Podwyżki nie ominą również cen energii elektrycznej, co niewątpliwie sprawi, że w ciągu roku zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej za prąd. Na szczęście ceny żywności w tym roku mają być stabilne, droższe będą jedynie cytrusy, ryby i wołowina.

Podwyżki szykują także samorządy, wzrośnie opłata za wodę i ścieki. W Olsztynie za metr sześcienny wody zapłacimy o 39 groszy więcej niż do tej pory, a za ścieki kwotę o 54 groszy wyższą niż w 2009 roku.  Od  1 stycznia wrastają także stawki podatku od budynków mieszkalnych oraz gruntów we wszystkich miastach. W Olsztynie właściciele domów i mieszkań zapłacą 2 grosze więcej za metr kwadratowy, natomiast przedsiębiorcy kwotę o 66 groszy wyższą niż do tej pory.

Jednak nowy rok to nie tylko kolejne podwyżki, ale i  wzrosty pensji, obniżki niektórych opłat czy cen sprzętu. Dzięki nowelizacji ustawy z 10 kwietnia 1974 roku od 1 stycznia tego roku będziemy mogli wymienić  bezpłatnie swój dokument tożsamości. Tańszy w tym roku ma być także internet. Stopniowo będą obniżać się również ceny sprzętu RTV,  największe spadki cen mają dotyczyć głównie telewizorów LCD. Cięcia o około 10 procent  zapowiadane są także w branży odzieżowej. Od nowego roku wyższe będą płace minimalne, zasiłki dla bezrobotnych i stypendium stażowe. Pierwsze wzrosną o 41 złotych, drugie o 142 złote, a stażyści otrzymają 860 złotych brutto zamiast dotychczasowych 791. Jest także dobra wiadomość dla osób chcących wziąć w tym roku kredyt -  tańsze mają być zwłaszcza te hipoteczne.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • tadman3 2010-01-08 06:19:33
    A co z emerytami?.Czy o nich ktoś jeszcze myśli?...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • głodny 2010-01-07 14:56:43
    Doskonale, na kolację zjem czapke a na obiad będzie telewizor LCD.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0