Dziś jest: 25.02.2026
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Data dodania: 2026-02-25 16:06

Redakcja

Nocny pożar przy ul. Rataja w Olsztynie. Ewakuowano 50 osób, podstawiono autobus MPK

Nocny pożar przy ul. Rataja w Olsztynie. Ewakuowano 50 osób, podstawiono autobus MPK
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W środową noc (25 lutego) o 1:24 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie przyjęło informację o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Macieja Rataja w Olsztynie.

reklama

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się mieszkanie na parterze w budynku wielorodzinnym, 5-kondygnacyjnym. Na klatce schodowej panowało silne zadymienie. Dwie osoby z palącego się mieszkania ewakuowały się na klatkę schodową i przy pomocy policjantów ewakuowali się przed budynek. Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu przetransportował lokatorów palącego się mieszkania z objawami zatrucia do szpitala.

Pożarem objęte było pomieszczenie kuchenne. Ogień był widoczny z zewnątrz przez okna palącego się mieszkania. Na początku działań ratowniczych ze względu na silne zadymienie zastosowano "kurtynę dymową".

- Instalacja kurtyny w drzwiach prowadzących do płonącego mieszkania gwarantuje, że dym nie będzie rozprzestrzeniał się na klatkę schodową po otwarciu drzwi - informuje mł. bryg. Mariusz Przybułowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie

Z budynku, przy współpracy i dużemu zaangażowaniu policji będącej na miejscu zdarzenia, ewakuowano łącznie 50 osób, którym zapewniono schronienie na czas działań w autokarze dzięki MPK Olsztyn.

- Podczas ewakuacji klatką schodową osób z wyższych pięter wykorzystano "kaptur ratunkowy", który pozwala szybko zapewnić poszkodowanemu czyste, sprężone powietrze z aparatu oddechowego ratownika, chroniąc go przed dymem i toksycznymi gazami - dodaje Przybułowski.

Po zakończeniu działań i sprawdzeniu budynku przez strażaków, osoby ewakuowane powróciły do mieszkań.

W działaniach, które trwały 1 godzinę i 56 minut, udział brały łącznie zastępy straży pożarnej.

Źródło: własne, KM PSP Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • [email protected] 2026-02-25 17:57:58 37.209.*.*
    Trzaśnięty z Warszawki wywołał wilka z lasu /Wiadomo planeta płonie lecz wybiórczo i częściowo. Tylko czemu płonie jego elektoratowi i reorganizuje takimi zdarzeniami życie i tak ciężko doświadczonym przez obecny rząd ludziom ???
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0