Niezwykłe odkrycie IPN-u. James Bond odwiedził okolice Olsztyna!

Niezwykłe odkrycie IPN-u. James Bond odwiedził okolice Olsztyna!
James Bond, brytyjski agent, który odwiedził okolice Olsztyna
Fot. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej / Facebook

Instytut Pamięci Narodowej dotarł do dokumentów, z których wynika, że prawdziwy James Bond w latach 60. przebywał w Polsce z tajną misją. Agent Jej Królewskiej Mości odwiedził także okolice Olsztyna.

James Bond miał przybyć do Warszawy z tajną misja 18 lutego 1964 r. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej poinformowało, że „jego oficjalne stanowisko to sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej. Przybycie tak znanego agenta nie uszło uwadze funkcjonariuszom Departamentu II (kontrwywiadu) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Założono sprawę operacyjnej obserwacji o kryptonimie „Samek” i poddano go ścisłej inwigilacji. Ustalono, że Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i „interesował się niewiastami”. Kontaktów z obywatelami polskimi – nie stwierdzono”.

Dodatkowo agent Jej Królewskiej Mości w październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego, aby „penetrować obiekty wojskowe”.

Jednak wizyta agenta 007 zakończyła się 21 stycznia 1965 r., gdy stwierdził, że nie ma on szans na zdobycie cennych informacji.

📢 Nazywam się Bond ... James Bond 😎 ℹ️ Przeglądając zgromadzone w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej archiwalia można...

Opublikowany przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Poniedziałek, 21 września 2020

🤔 Czy 🇬🇧 Anglicy nadając swojemu agentowi nazwisko znane niemal na całym świecie i kojarzone z brytyjskim wywiadem...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Środa, 23 września 2020

😎 Nazywał się James Bond, przebywał z tajną misją w Warszawie i… wolał piwo od martini. Zdemaskowaliśmy słynnego agenta...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Środa, 23 września 2020

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Świński ryj 2020-09-26 10:39:45 195.136.*.*
    Zaraz w tv bedzie glosno ze pierwszego Bonda krecili w Polsce i kto wie moze nawet na Warszawskiej w Olsztynie.
    Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść