Dziś jest: 23.02.2024
Imieniny: Damiana, Polikarpa
Data dodania: 2023-11-23 17:00

Redakcja

"Niewidomi są wśród nas". Olsztyński PZN znowu odwiedzi szkoły

Olsztyński oddział Polskiego Związku Niewidomych organizuje kolejną edycję warsztatów edukacyjnych i konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych
Fot. PZN w Olsztynie

Polski Związek Niewidomych Okręg Warmińsko – Mazurski po raz drugi organizuje zajęcia edukacyjne pt. „Słabowidzący i niewidomi są wśród nas”. Drugą edycję będzie miał też konkurs plastyczny OCZKO ,, Jak pomóc osobie niewidomej i słabowidzące w Olsztynie”.

reklama

Celem inicjatywy jest uwrażliwienie i zwiększenie świadomości najmłodszych olsztynian – uczniów klas IV – V  na trudności i problemy, z jakimi w przestrzeni publicznej i życiu codziennym mierzą się na co dzień osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Zajęcia edukacyjne oraz konkurs plastyczny będą prowadzone od listopada 2023 do marca 2024. Uroczyste podsumowanie nastąpi na koniec kwietnia 2024 roku

I edycja konkursu plastycznego i zajęć edukacyjnych pt. „Słabowidzący i niewidomi są wśród nas” przeznaczona była dla uczniów klas I – III i trwała od listopada 2022 do lutego 2023 i wzbudziła ogromne zainteresowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów oraz środowiska lokalnego. Udział wzięło 10 szkół podstawowych (60 klas) co daje łącznie około 1 200 uczniów. Do biura konkursu wpłynęło 300 prac. Uroczysta gala odbyła się 28 kwietnia 2023 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, nagrody i wyróżnienia otrzymało 31 dzieci.

Do drugiej edycji zajęć edukacyjnych oraz konkursu plastycznego zgłosiło się 26 klas z 8 szkół podstawowych w Olsztynie, co daje około 700 uczniów. Pierwsze spotkanie z klasami odbędzie się 21 listopada. Na zajęciach uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z pomocami służącymi codziennie niewidomemu, poznają zasady savoir-vivre oraz wcielą się w taką osobę, zakładając opaskę na oczy i otrzymując białą laskę do ręki. Dla każdego z uczniów przygotowany będzie upominek bez którego osoba niewidoma nie mogłaby załatwić pewnych spraw na mieście.

Ponownie jak w tamtym roku chętni uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „OCZKO – edycja II”. W tym roku dzieci będą miały za zadanie narysować i wymyślić hasło promujące zdanie: „Jak pomóc osobie słabowidzącej i niewidomej w Olsztynie”. Konkurs ma za zadanie sprawdzić wiedzę, jaką nabędą uczniowie podczas spotkań z pracownikiem Polskiego Związku Niewidomych.

Miesiąc marzec 2024 roku będzie czasem, w którym placówki oświaty będą dostarczały prace do biura Okręgu PZN. W kwietniu zbierze się komisja, która oceni prace i wybierze najlepsze. Uroczyste podsumowanie całej akcji odbędzie się w ostatnim tygodniu kwietnia 2024 roku.

Dzięki wsparciu i zaangażowaniu darczyńców podczas poprzedniej edycji ufundowano atrakcyjne nagrody dla laureatów. Olsztyński PZN, liczy, że w tym roku sponsorzy ponownie dopiszą i będzie to niezapomniane przedsięwzięcie dla olsztyńskich uczniów klas czwartych i piątych.

Patronatem inicjatywę objął Kurator Oświaty, Krzysztof Marek Nowacki, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Marcin Kuchciński, Wojewoda Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz oraz Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michalkiewicz.

Patronem medialnym wydarzenia jest Portal Miejski Olsztyn.com.pl.

Źródło: materiały organizatora

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl