Na cmentarzu nie zapalisz

Kurczy się przestrzeń olsztyńskich wielbicieli papierosów. Legalnie ''dymka'' nie puszczą już w większości miejsc publicznych miasta.

W całej Polsce zaobserwować można „modę na niepalenie”. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej, papieros był czymś całkowicie akceptowanym przez społeczeństwo, palili prawie wszyscy.  Dziś kiedy na dobre w naszym kraju zagościła idea zdrowego stylu życia, papieros stał się obciachem, symbolem uzależnienia. Producenci prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów pozwalających rzucić nałóg, bo rzeczywiście jest na to ogromne zapotrzebowanie. Prawdziwym hitem, jest tak zwany elektroniczny papieros, który dla nałogowego palacza niestety nie jest wyjściem.

W Olsztynie, z tym "szkodliwym obciachem" walczą radni, co jakiś czas dorzucając kolejne zakazy. To jasne, że niepalącym, dym papierosowy przeszkadza. Wprowadzenie zakazu palenia pod autobusowymi wiatami jest dobrym rozwiązaniem. Nikogo nie można zmuszać do biernego, mimowolnego trucia się. Podobnie jest z zakazem „puszczania dymków” na olsztyńskich plażach w sezonie letnim. Nie ma nic gorszego niż „odpoczynek” na plaży, w kłębie dymu.

Najbardziej kontrowersyjnym zakazem jest ten wprowadzony w grudniu 2007 roku. Zabrania on palenia papierosów na cmentarzach. I tu rodzi się pytanie, czy można tego zakazać skoro  to otwarta przestrzeń, świeże powietrze, a stoimy nad grobami własnych bliskich, nie obcych ludzi?  Straż miejska, ma jednak prawo wlepić palaczowi mandat.

Przepis ten należałoby raczej  traktować  jako normę, wyraz szacunku dla zmarłych i samego miejsca. Jeżeli ktoś nie czuje takiej potrzeby, to jego sprawa. Nie powinno się za to karać.

Źródło: Własne

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • Marlboro 2009-10-30 08:28:23
  Biegaj z ta armatka. Moze Ci sie odmrozi i odpadnie, wtedy juz nie bedziesz mial zadnych problemow.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • zenobiusz zenobiasty 2009-10-27 16:53:03
  ale mi tak:D
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Do naturysty 2009-10-27 16:46:53
  No to biegaj. Mi to nie przeszkadza.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Naturysta z zamiłowania 2009-10-27 15:01:22
  Dokładnie TAK! Opamiętajcie się! JA chcę biegać po mieście z armatą na wierzchu!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Prawowity 2009-10-27 14:56:39
  Wszystkie tego typu zakazy powinny być zniesione, prawda jest taka, że coraz bardziej ogranicza się 'swobody obywatelskie'. Dobra fakt, że u siebie w domu możesz sobie robić co chcesz, dopuki nie łamiesz prawa, ale zakazy palenia na otwartej przestrzeni i inne tego typu są wg mnie pierwszym krokiem do tego, żeby się zastanowić czy władze nie przekraczają swoich uprawnień. Jeśli tak dalej będzie, to okaże się że ktoś ustali, że jak sie za przeproszeniem pierdnie w miejscu publicznym to się dostanie mandat. Prośba do władz: OPAMIĘTAJCIE SIĘ .... chcemy żyć w wolnym kraju, ograniczanie wolności wyboru to nie jest sposób na rozwiązywanie problemów ...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • czepialski 2009-10-27 14:44:52
  "Najbardziej kontrowersyjnym zakazem jest ten wprowadzony w grudniu 2007 roku. Zabrania on palenia papierosów na cmentarzach. I tu rodzi się pytanie, czy można tego zakazać skoro to otwarta przestrzeń, świeże powietrze" Rozumiem, ze przystanek autobusowy oraz plaża są 'zamkniętą przestrzenią' bez dostępu świeżego powietrza?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Perfumy 2009-10-27 11:05:09
  Ja to bym zakazał stosowania perfum ,bo jak się niektórzy "wypsikają" czasem to pawia można puścić. Jako bierny wąchacz tych smrodów żądam zakazu stosowania perfum przez osoby stojące przebywające w miejscach publicznych. Jak czasem przejdzie jakaś panna to aż nos zatyka i liście z drzew spadają. Drodzy państwo - należy się myć, a nie perfumować.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • papierosek 2009-10-27 11:01:47
  Obciachem to jest picie red bulla i innych niszczących organizm wynalazków rodem z diabolicznych laboratoriów. Papierosek stworzony z rośliny zwanej tytoniem to pikuś przy tych waszych (jakże modnych i trendy) napojach energetyzujących.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • palacz 2009-10-27 10:59:19
  Palenie obciachem? Wszystko co modne jest obciachem, a palenie nie jest modne więc nie jest obciachem. Nie ulegam modom i będę palił. Co do palenia na cmentarzu to się zgadzam, że tam nie wolno. To samo na przystanku. Chociaż akurat argument o truciu na przystanku uważam za masakrycznie chybiony. Co za różnica czy osoba stojąca na przystanku truje się dymem z papierosa czy dymem z samochodów stojących w korku? Jedno i to samo. Stanie na przystanku jest z najbardziej szkodliwą rzeczą w ciągu dnia w życiu wielu Olsztynian.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • ja 2009-10-27 07:41:02
  a ja uwazam ze powinno sie zakazac palenia wszedzie, a jak ktos chce to niech sie truje w domu i tyle ;p a kazdy kogo na miescie zlapia na paleniu to mandacik od 500 pln'ow w gore :P
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść