Dziś jest: 17.06.2025
Imieniny: Alberta, Laury, Marcjana
Data dodania: 2025-06-09 08:27

Aleksandra Sawczuk

„My z Niego wszyscy”. I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie celebrowało 80-lecie istnienia [ZDJĘCIA]

„My z Niego wszyscy”. I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie celebrowało 80-lecie istnienia [ZDJĘCIA]
Lata temu nazywane „klasztorem”, obecnie „Hogwartem”, I LO im. Adama Mickiewicza to najstarsze liceum w Olsztynie. W piątek (6 czerwca) placówka obchodziła 80-lecie istnienia
Fot. Aleksandra Sawczuk / Olsztyn.com.pl

W piątek (6 czerwca) odbyło się 80-lecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Szkoła celebrowała ten wyjątkowy dzień hucznie, od godzin porannych po wieczorne, zapewniając uczestnikom całe spektrum atrakcji. Jedną z nich była gala jubileuszowa, w której udział wzięli uczniowie, nauczyciele, absolwenci, byli dyrektorowie oraz zaproszeni goście, w tym, m.in.: prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, zastępczyni włodarza Sylwia Rembiszewska-Piątek, senator z ramienia KO, Ewa Kaliszuk (absolwenci „jedynki”), warmińsko-mazurska kurator oświaty i wieloletnia dyrektor I LO, Jolanta Skrzypczyńska, czy prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie, Tomasz Branicki. Zwieńczeniem obchodów był Bal Absolwenta, który miał miejsce w Hotelu Omega. Cytat przewodni jubileuszu stanowiły słowa, które poeta Zygmunt Krasiński wypowiedział o Adamie Mickiewiczu, „My z Niego wszyscy”. Regionalny Portal Warmii i Mazur www.Olsztyn.com.pl był patronem medialnym wydarzenia.

reklama

Osiemdziesiąte urodziny „Hogwartu”

Lata temu nazywane „klasztorem”, obecnie „Hogwartem”, I LO im. Adama Mickiewicza to najstarsze liceum w Olsztynie. W piątek (6 czerwca) placówka obchodziła 80-lecie istnienia. Cytat przewodni jubileuszu stanowiły słowa, które poeta Zygmunt Krasiński wypowiedział o patronie „jedynki”, Adamie Mickiewiczu, „My z Niego wszyscy”. Z kolei hasło przedsięwzięcia stanowiło „Z tradycją przez nowoczesność – 80 lat I LO w Olsztynie”.

Szkoła rozpoczęła świętowanie już od godzin porannych. Inaugurację stanowiła msza święta, która odbyła się w Kościele Rzymskokatolickim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie rozpoczęły się obchody w szkole. Placówka pękała w szwach. Do I LO przyjechało mnóstwo absolwentów, którzy po odebraniu specjalnych pakietów jubileuszowych i dokonaniu wpisów do księgi pamiątkowej, tłumnie ruszyli na spotkania z dawnymi wychowawcami i nauczycielami, zwiedzając przy tym mury „jedynki”.

Absolwenci I LO, zdający maturę w 1992 r. 

Przechadzając się korytarzami placówki, słychać było pełne emocji głosy i śmiechy. Wśród absolwentów powtarzało się jedno zdanie: „Tutaj nic się nie zmieniło”.

Zjazd absolwentów i uroczyste przemowy

Kolejnym punktem programu była gala, która odbyła się w auli szkolnej. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie wśród uczestników. W uroczystości jubileuszowej udział wzięli uczniowie, nauczyciele, absolwenci oraz zaproszeni goście, w tym m.in.: prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, zastępczyni włodarza Sylwia Rembiszewska-Piątek, senator z ramienia KO, Ewa Kaliszuk (absolwenci „jedynki”), warmińsko-mazurska kurator oświaty, wieloletnia dyrektor I LO, Jolanta Skrzypczyńska i prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie, Tomasz Branicki.

Od 1 września 2024 r. „jedynką” zarządza Wojciech Boryszewski. Dyrektor jako pierwszy zabrał głos podczas gali. W swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał, że I LO posiada w swojej ofercie wiele zajęć dodatkowych, a uczniowie placówki odnoszą sukcesy na wielu płaszczyznach, zarówno w szkole, jak i po jej ukończeniu. Boryszewski wskazał, iż liceum od lat budowane jest na trzech filarach.

- Dialog, współpraca i wsparcie to wartości, które towarzyszą nam od początku. Uczucia, które mi dziś towarzyszą to nie tylko wdzięczność, ale również duma. Dyrektorzy tej szkoły posiadają umiejętność dziedziczenia. Cieszę się, że jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom kolejnych pokoleń uczniów – mówił.

Dyrektor I LO, Wojciech Boryszewski

Wróciły wspomnienia”

Jednym z absolwentów tzw. „Hogwartu” jest prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. Włodarz nie krył wzruszenia po wejściu do murów swojej dawnej szkoły. Co ciekawe, to właśnie w „jedynce” stawiać miał swoje pierwsze polityczne kroki, m.in. dzięki uczestniczeniu w debatach. Szewczyk wspomniał również, że w liceum doświadczył krótkiego epizodu aktorskiego, który jednak zakończył się fiaskiem.

- Przekraczając te mury, czułem się jak u siebie. Bardzo się ucieszyłem, wróciły wspomnienia. Dla mnie ta szkoła jest niezwykła – podkreślał.

Prezydent Olsztyna i absolwent I LO, Robert Szewczyk 

Liceum przy ul. Mickiewicza ukończyła też senator KO, Ewa Kaliszuk. Działaczka, zabierając głos w szkolnej auli poinformowała, że to właśnie dzięki I LO trafiła do polityki. Dodała, iż mury „jedynki” kryją w sobie wiele historii, do których z biegiem lat absolwenci podchodzą z sentymentem.

- Nauczyciele tej szkoły doprowadzili mnie do Senatu. Szkoda, że ten budynek nie umie mówić, bo kryje w sobie wiele naszych historii, lęków czy psikusów. Z biegiem czasu stajemy się sentymentalni, chcielibyśmy wrócić do starych czasów. Tu rodziła się młodość, inspiracje, miłości – wymieniała Ewa Kaliszuk.

Senator z ramienia KO i absolwentka "jedynki", Ewa Kaliszuk 

Dobra renoma w Olsztynie i województwie

Warto wspomnieć, iż I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie uznawane jest za jedną z najlepszych szkół średnich w mieście i całym regionie. W 2024 r. w rankingu liceów miesięcznika „Perspektywy” placówka zajęła 4. miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. Co więcej, to jedna z najbardziej przyjaznych uczniom i uczennicom LGBT+ szkół w Polsce. To Jolanta Skrzypczyńska, pełniąc obowiązki dyrektora, była prowodyrką inicjatywy pn. „tęczowe piątki”.

Podczas obchodów 80-lecia szkoły uczestnicy z wielką radością powitali byłą dyrektor. Jolanta Skrzypczyńska, jak wskazuje, jest związana z I LO od 19 lat. Warmińsko-mazurska kurator oświaty uważa, że do I LO od początku istnienia uczęszczają osoby o dobrych sercach.

- Było mi tu bardzo dobrze. Są tu fantastyczni uczniowie i fajne koleżanki i koledzy – skwitowała.

Warmińsko-mazurska kurator oświaty i wieloletnia dyrektor I LO, Jolanta Skrzypczyńska

Wieczorna integracja

Zwieńczeniem obchodów 80-lecia był Bal Absolwenta, który miał miejsce w godzinach wieczornych w olsztyńskim Hotelu Omega.

Regionalny Portal Warmii i Mazur www.Olsztyn.com.pl był patronem medialnym jubileuszu.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie 80-lecie istnienia obchodziła także Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie. Świętowaliśmy również 35 lat Społecznej Szkoły Podstawowej 101.

Komentarze (39)

Dodaj swój komentarz

  • Ania 2025-06-12 06:02:26 5.173.*.*
    Jak przykro czytać niektóre komentarze świadczące o braku tolerancji i humanitaryzmu… Największe znaczenie w każdej szkole i uczelni ma to czy jest w niej możliwość swobodnego wyrażania myśli i rozwijania się w duchu wyrozumiałości, inspiracji, wsparcia. To się chyba właśnie LO 1 udało i dzięki temu na przestrzeni 80 lat szkoła wykształciła tylu ciekawych i wybitnych ludzi z wielu dziedzin życia, religii, orientacji seksualnej i politycznej, którzy w kraju i za granicą zmieniają świat i dbają o to, żeby był lepszym miejscem dla następnych pokoleń.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • Brawo LO1 2025-06-11 13:14:10 46.205.*.*
    Oj kogoś widzę bardzo boli i uwiera I LO. Szczególnie, co znamienne, anonimowych hejterow w komentarzach. Jedna z najlepszych szkół w regionie wg. rankingów, najlepsze liceum w Olsztynie, 80 lat tradycji, wspaniała kadra, JEDYNA szkola w regionie z maturą miedzynarodową. Bogate obchody nawiązujące do Mickiewiczowskich tradycji, setki absolwentów na obchodach, ważne osoby dla życia społeczno/kulturalnego kraju i miasta wśród absolwentów. Szkoła gdzie możesz być kim chcesz i kochać kogo chcesz i nikomu to nie przeszkadza. Faktycznie horror ;) Chciałoby się, żeby tak "źle" było w każdej placówce edukacyjnej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 2
  • pozytywny 2025-06-10 21:16:22 5.173.*.*
    piękny budynek
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 0
  • Normalny 2025-06-10 19:48:51 5.173.*.*
    Z nienawiści POlitycznej jakieś wynalazki wprowadzają do szkół tęczowe piątki i indoktrynują dzieci!! Ideologia LGBT i gender powinna być zabroniona w szkołach, ponieważ w szkołach podstawowych i średnich dzieci przechodzą okres dojrzewania! Ta dyrektora powinna zostać już dawno zwolniona.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 21
  • O tempora o mores 2025-06-10 13:04:39 79.191.*.*
    Cytat: "... to jedna z najbardziej przyjaznych uczniom i uczennicom LGBT+ szkół w Polsce. To Jolanta Skrzypczyńska, pełniąc obowiązki dyrektora, była prowodyrką inicjatywy pn. „tęczowe piątki”." No naprawdę, osiągnięcie! Zamiast uczyć, wbijać ideologię. Czyżby za to zrobili "prowodyrkę" Kuratorem?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 24
  • Wiktoria. 2025-06-10 12:58:58 5.173.*.*
    Pseudo liceum które rozsiewa teęczową propagandę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 25
  • lex 2025-06-09 21:38:47 37.30.*.*
    Chodziłam do tej szkoły na początku XXI wieku. Dwie panie "nauczycielki" (nota bene rodzina) traktowały mnie jak nic niewartego śmiecia, niejednokrotnie wyśmiewając się ze mnie przy całej klasie i fundując mi problemy psychiczne na wiele lat. Jedyne co "zawdzięczam" tej szkole to poczucie, że jestem nikim.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 23
  • [email protected] 2025-06-09 21:05:31 93.159.*.*
    Nowackiej zabrakło ,lecz najważniejsze że są praktyczne zajęcia z masturbacji . Postęp jest. W planach klat specjalne o kierunkach zoofilia oraz nekrofilia. Tak trzymać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 23
  • observer 2025-06-09 19:50:54 176.221.*.*
    Szewczyk, Kaliszuk i tęczowe piątki. Nikogo i nic bardziej pożytecznego ta szkoła nie wypuściła? Przykre i mało dla szkoły chwalebne.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 22
  • Gość 2025-06-09 18:50:16 176.221.*.*
    ta szkoła zawsze była wysiewem takiego kumuszego terroru i to od lat 50, zakonem zwana, nauczycielki zapiekle stalinówki ktore tępiły uczniowską niezależność i wprowadzały dryl którego w innych liceach w Olsztynie już dawno nie było, dziś na froncie ideologicznego wyzwolenia typu LPG ale zawsze z duchem czasów a czasy trudne jak mawiał towarzysz Stalin..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 29
  • BLASZANY BEMBENEK 2025-06-09 14:40:00 5.184.*.*
    sto lat mijało jak zakon miasta we krwi niewinny i młodych brodził wysysał ,zasysał w młodych umysłach to co istotne jest nieistotne albo na odwrót,nadawał im kształtu co to jest wiedza zwana niewiedzą a co ma format choć bez formatu ..te deklinacje ,zgłoski a nawet co poeta chciał przez to powiedzieć choć z 200 lat temu odszedł już w niebyt,no i te całki ,bryły przestrzenne te warstwy ziemi ,maski na głowie ,co przyśpieszenie i pęd ziemi głosi co gwiazdy mówią ile jest kości a ile skóry i czemu móha siada nie siada i te języki wschodu ,zachodu , informacja zwana internet, no i ta próżność egocentryków że tylko oni oni jedyni są prawdą prawdą oczywistą ....przyszedł Bembenek spojrzał na klasztor...solidne mury i dach nie przecieka ,szerokie drzwi i duże okna ludzie się kręcą z różnych roczników ..więc jak pomyślał i tak zrobił zamieszkał w budynku na 4 lata ...i potem napisał,swe spostrzeżenia. W świątyni wiedzy gdzie sfera myślenia skąd widok daleki aż po horyzonty ..mąci się w głowie i ubiera w schemat ...cóż rzecz cóż rzecz płacze twa dusza choć wiesz a nie wiesz i westchnął głęboko...usiadł na ławce tu przy pomniku i krzyknął aniele aniele stróżu ...przyszedł anioł ten wiecie nijaki co to ni wygląd ani nie ubiór i szepnął słów parę ..wiedza istoto to tylko schemat stworzona przez zero jedynki ...w których niewiedza jest również wiedzą ..a reszta jest resztą ...cytując łacinę ...varietas delectat
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • Stary 2025-06-09 10:43:40 2a00:f41:810:*
    Blisko 50 kat temu zdałem maturę w tej szkole... później moja córka ukończyła tą szkołę a obecnie wnuczka chodzi do tej szkoły. Na przestrzeni ostatnich lat ta szkoła została zniszczona... stała się kuźnią lzw ewackiej ideologii choc jak wnuczka to w lo2 jeszcze bardziej piorą mózgi. Czy nauczyciele stracili moralność przyzwoitego człowieka? Postęp nie oznacza przyjmowanie lewackie ideologii
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 43
  • Nie dla Bonżura 2025-06-09 09:18:42 164.127.*.*
    O ostatnich latach związanych z promowaniem na siłę przez szkołę dewiacji i zboczeńców trzeba szybko zapomnieć. Nie o taką szkołę walczyli nasi rodzice absolwenci tej szkoły. To wstyd że takich ,,absolwentów" jak Szewczyk w ogóle wspomina się. Za 25 lat tak jak o Hitlerze jako honorowym obywatelu Olsztyna tak samo o wielu nieudacznikach wspominanych przy okazji rocznicy już się nie będzie mówiło i pisało.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 52
  • STADIONDLASTOMILU 2025-06-09 09:13:17 2a00:f41:1895:*
    Ja głównie te szkole zapamiętuje z tego jakiegoś nie wiem może to nazwać uwolielbienia dla LGBTAGD no nie wiem czy szkoła od tego jest.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 42

www.autoczescionline24.pl