Modernizacja połączenia kolejowego Gutkowo-Braniewo. W rezerwie Olsztyn-Gutkowo

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. Skutek? Przebudowa linii Gutkowo – Braniewo. Połączenie kolejowe Olsztyn-Gutkowo wpisano na listę rezerwową.  

Dziś PLK i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podpisali umowę o współpracy w sprawie linii kolejowej Braniewo – Gutkowo. Porozumienie usprawni proces pozyskiwania funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego pochodzić ma aż 80 procent środków na realizację inwestycji. Koszt inwestycji szacuje się na 231 mln złotych.

- Infrastruktura transportowa, drogowa i kolejowa, jest niezwykle istotna w regionie tak rozległym jak Warmia i Mazury. Jej jakość podnosi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców regionu i gości. Ma także bezpośredni wpływ na rynek pracy oraz na nasz rozwój gospodarczy i turystyczny. W regionalnym programie przeznaczyliśmy na ten cel blisko 800 mln zł. To kolejne środki do zainwestowania w ramach nowego regionalnego programu, co dowodzi, że jego realizacja istotnie przyspiesza - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa

W poprzedniej perspektywie modernizacja kolei objęła linię na obrzeżach województwa. Obecnie znacząco poprawią się podróże koleją w regionie. Mieszkańcy Warmii i Mazur będą mogli korzystać z krótszych podróży m.in. z Olsztyna do Ełku, Korsz, Braniewa i Działdowa.

Realizacja projektu, wpisuje się w rozwój i usprawnienie sieci kolejowej na terenie Warmii i Mazur. Po wykonaniu prac będzie lepsza podróż z Gutkowa do Braniewa i sprawniejszy dojazd do granicy.

 - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w najbliższych latach zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym planują 7 projektów o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł. Na liście podstawowej jest 5 projektów za ponad 1,5 mld zł - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W 2019 roku PLK planują rozpoczęcie prac na prawie 90 km odcinku linii łączącej Gutkowo z granicą państwa. Przebudowa skróci podróż trwającą obecnie z 1h 50 min o 30 minut i zapewni szybki i sprawny przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h oraz ułatwi przejazd pociągów towarowych.

PLK planują także przebudowę peronów na stacjach i przystankach. Będą wygodniejsze i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wyremontowanych będzie 190 obiektów inżynieryjnych: mostów, wiaduktów i przepustów. Na 50 przejazdach kolejowo-drogowych wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Zlikwidowane zostaną też punktowe ograniczenia prędkości.

Projekty na liście podstawowej:

- Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk - Korsze wraz z elektryfikacją

(POIiŚ)

- Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo - Olsztyn (PO PW)

- Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Ełk - Szczytno (PO PW)

- Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo - Braniewo (RPO)

- Prace na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pom. - Iława - Olsztyn - Korsze

(śr. krajowe)

Lista rezerwowa:

- Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok - Suwałki - Trakiszki

(gr. państwa) (CEF)

- Rewitalizacja linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn - Gutkowo (RPO)

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • jaaa 2016-11-25 23:12:15 83.24.*.*
    Wyglada to bardzo ciekawie. Olsztyn jest jednak zbyt małym miastem, aby kolej stała się równorzędnym środkiem transportu jak autobus lub tramwaj, ale znakomitym do pobliskich miejscowości typu Dorotowo, Stawiguda, Łęgajny, etc., gdzie znakomicie poprawi się jakość dojazdu do miasta. Mnie ciekawi jednak inna rzecz: protesty właścicieli busików...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0