Dziś jest: 02.05.2024
Imieniny: Anatola, Atanazego
Data dodania: 2022-10-31 15:32

Mateusz Sikorski

Mieszkańcom przy ul. Dolnej na Jarotach przeszkadza wysokość planowanych bloków mieszkalnych. Co na to miasto? [AKTUALIZACJA]

Mieszkańcom przy ul. Dolnej na Jarotach przeszkadza wysokość planowanych bloków mieszkalnych. Co na to miasto? [AKTUALIZACJA]
Teren, co do którego toczy się spór o zabudowę
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Mieszkający przy ul. Dolnej przez lata zapewniani byli, że na działce między ul. Sikorskiego a ul. Dolną powstaną domy jednorodzinne. Sytuacja zmieniła się wraz z nowym właścicielem gruntów. Firma deweloperska postanowiła postawić na działkach nr 360 i 216 trzy bloki mieszkaniowe, o wysokości od 5 do 7 pięter. Mieszkańcy zaskarżyli ustalone warunki zabudowy do urzędu miasta.

reklama

Historia propozycji budowy infrastruktury na działkach między ul. Sikorskiego i ul. Dolną sięga wielu lat wstecz. To tam planowana była początkowo nowa olsztyńska siedziba Państwowej Straży Pożarnej. Pomysł upadł, a miasto zapewniało, że teren przeznaczony zostanie pod zabudowę jednorodzinną. Plany zmieniły się wraz z zakupem działki przez firmę deweloperską.

Określone przez miasto tereny między ul. Sikorskiego a ul. Dolną (działki 360 i 216)

Na działkach opatrzonych numerami 360 i 216 powstać mają trzy bloki mieszkalne o wysokości od 5 do 7 pięter. W plan wpisuje się także znajdująca się na działce 216, pod adresem Dolna 2 nieruchomość. O ustalenie warunków zabudowy inwestor zwrócił się w listopadzie 2021 r.

Mieszkańcom ulicy dolnej przeszkadzała proponowana wysokość bloków. Pierwsze pismo w tej sprawie zostało wysłane do urzędu miasta 12 lutego 2022 roku.

Chcielibyśmy wyrazić absolutny sprzeciw w zakresie wysokości projektowanej zabudowy, która stoi również w sprzeczności (...) ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta Olsztyna (...), które określa przedmiotowy teren inwestycyjny jako obszary mieszkalnictwa o niskiej intensywności - z przewagą zabudowy rodzinnej. 

Należy wskazać, iż w większości analizowany teren stanowi zwarty, urbanistyczny zespół zabudowy jednorodzinnej. (...) W naszej ocenie złożony wniosek nie spełnia zasady kontynuacji funkcji (czyli spełnienia warunku dobrego sąsiedztwa). Planowanie tak wysokiej zabudowy w oderwaniu od istniejącego ładu przestrzennego jest bardzo niepokojące i powinno zostać zbadane przez tutejszy Urząd. 

- czytamy w piśmie. 

Urząd nie odniósł się do zarzutów, co poskutkowało wystosowaniem drugiego dokumentu pod koniec marca. Mieszkający przy ul. Dolnej odwołali się od decyzji o wydanie warunków zabudowy. W piśmie tym pojawia się wniosek o uchylenie decyzji i ponowne przekazanie sprawy do rozpoznania odpowiedniemu organowi. 

Przedmiotowa decyzja jest wadliwa i winna zostać uchylona, bowiem organ nie przeprowadził analizy zasadności zarzutów wniesionych w dniu 24.02.2022. W zasadzie wątpliwości stron postępowania zostały całkowicie pominięte i zignorowane. Ponadto, organ I instancji w uzasadnieniu swojej decyzji w ogóle nie odniósł się do wniesionych zarzutów strony. 

Tym razem odpowiednie organy rozpatrzyły zaskarżenie decyzji i po miesiącach postanowiły ją uchylić. W piśmie znajduje się uzasadnienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

W ocenie Kolegium podjęte przez organ pierwszej instancji rozstrzygnięcie jest co najmniej przedwczesne, zostało bowiem oparte na niedokładnie wyjaśnionym sprawie faktycznym sprawy

Sporządzona w niniejszej sprawie analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu jest wadliwa i nie odpowiada wymogom rozporządzenia. Przede wszystkim należy podnieść, że przedmiotowa analiza jest tendencyjna i dowolna. (...) Warunki zabudowy ustalone przez organ pierwszej instancji nie znajdują odzwierciedlenia w analizie. Nie sposób ich zweryfikować, gdyż nie uzasadniono w sposób dostateczny przyjętych wartości.

- czytamy w dokumencie.

Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Oznacza to, że urząd będzie musiał ponownie wykonać analizę i ustalić warunki zabudowy.

AKTUALIZACJA (31 października, godz. 14:50)

Na początku października Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję prezydenta Olsztyna z dnia 15 lipca, dotyczącą warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią handlowo-usługową w budynku nr 2 wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w Olsztynie, przy ul. Dolnej, na działkach nr 360 i nr 216 w obrębie geodezyjnym 126. Aby móc zbudować bloki mieszkalne, deweloper będzie musiał wystąpić o ponowne ustalenie warunków zabudowy. 

Galeria

Komentarze (51)

Dodaj swój komentarz

  • Świadoma 2022-07-19 09:47:41 212.205.*.*
    Artykuł wprowadza w błąd. nie ma tam planu miejscowego i nigdy nie było. Miasto 3 razy ogłaszało przetarg na sprzedaż tych dziek z przeznaczeniem pod zabudowę wielorodzinną. Mogli sąsiedzi sobie kupić i nie budować- ale nie kupili ... W przetargu miejskim było oznaczone przeznaczenie działki- pod zabudowę wielorodzinną wiec jawnie ten artykuł wprowadza w błąd
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 35 25
  • qbrams 2022-07-19 09:07:17 88.156.*.*
    Kolejni co chcieliby rozporządzać się nie swoim terenem w mieście. Jak chcecie ciszy to posprzedawajcie swoje domki, kupcie 40 km pod miastem i tam sobie po cichu siedźcie. Jesteście w mieście do jasnej anielki!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 35 41

www.autoczescionline24.pl