Dziś jest: 13.06.2024
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Data dodania: 2019-10-02 10:54
Ostatnia aktualizacja 2019-10-03 14:17

Cezary Kapłon

Miasto wyłoniło wykonawcę w sprawie doświetlenia ulic na osiedlach za torami [AKTUALIZACJA]

Miasto wyłoniło wykonawcę w sprawie doświetlenia ulic na osiedlach za torami [AKTUALIZACJA]
Nowoczesne przejścia, jak to na Sielskiej, powstają coraz częściej. ZDZiT poinformował, że sześć przejść zostanie oświetlonych na al. Wojska Polskiego i Sybiraków
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie poinformował, że wyłoniono wykonawcę, który doświetli przejścia dla pieszych na os. Zatorze i Wojska Polskiego. W ramach umowy firma, która wygrała przetarg, zamontuje doświetlenia także w innych częściach miasta, m.in. na Jarotach czy na ul. Bałtyckiej.

reklama

Chodzi o przejścia na al. Sybiraków – przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz na skrzyżowaniu z ul. Rataja oraz czterech przejściach w ciągu al. Wojska Polskiego: przy skrzyżowaniu z ul. Oficerską, dwóch przy poliklinice oraz czwartym przy szpitalu psychiatrycznym.

Wybraliśmy najbardziej newralgiczne miejsca. Ruch jest duży na tych arteriach, dlatego chcemy poprawić bezpieczeństwo pieszych – powiedział w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Zamontowane mają zostać słupy aluminiowe o wysokości 6 m, na nich umieszczone zostaną oprawy LED-owe z prawą i lewą optyką. Na przejściu zastosowany zostanie wizyjny czujnik ruchu współpracującego ze sterownikiem umieszczonym w słupie oświetleniowym, który odpowiada za wideo detekcję kontroli ruchu i obecności pieszych.

Projekt pt. „Więcej bezpiecznych przejść dla pieszych” ma na celu zredukowanie liczby śmiertelnych ofiar wypadków.

Projekt zakłada także przeprowadzenie działań edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 5 w Olsztynie. Chodzi o zorganizowanie warsztatów dla dzieci z zakresu zasad ruchu drogowego czy przeprowadzenia kursu pierwszej pomocy.

Wykonawcą została firma Elektro-Energetyka Aleksander Jakub Zduńczyk z Grzybowa. Umowa została podpisana 1 października. Koszt projektu to ok. 143 tys. zł, z czego dotacja wynosi 100 tys. zł. Ale to nie wszystko. ZDZiT wygospodarował dodatkowe środki, dlatego została podjęta decyja o doświetleniu kolejnych przejść.

W ramach umowy podpisanej z firma Elektro-Energetyka z dnia 1 października wykonane zostanie doświetlenie przejść Wilczyńskiego/Burskiego, dwa przejścia na Wilczyńskiego/Janowicza oraz Bałtycka/Letniskowa, które, przypominam, nie zostały objęte dotacją. W ramach zamówienia uzupełniającego zostanie wybudowane także doświetlenie przejścia Sikorskiego/Orlen – dodał Michał Koronowski.

Wykonawca daje rękojmię na okres 72 miesięcy. Termin realizacji umowy wynosi 78 dni od daty jej podpisania. Wykonawca ma czas na realizację do 17 grudnia.

Przypomnijmy, że nowoczesne przejścia dla pieszych zostały zainstalowane także m.in. na ul. Sielskiej czy Dworcowej.

Źródło: własne / ZDZiT

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • edrfgfrerfgb 2019-10-03 23:30:04 77.111.*.*
    czemu na Pieczewie jest tak ciemno? ?? za komuny było jaśniej w Olsztynie !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • A może jeszcze 2019-10-02 12:35:52 94.254.*.*
    ul. Obrońców Tobruku/Iwaszkiewicza - ciągle dochodzi tam do wypadków i kolizji.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0

www.autoczescionline24.pl