Miasto ma pomysł na wynagrodzenia dla nauczycieli

Miasto ma pomysł na wynagrodzenia dla nauczycieli
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Radni z Klubu Koalicji Obywatelskiej i Klubu Ponad Podziałami zgłosili podczas środowej sesji rady miasta projekt uchwały nt. wypłacenia wynagrodzeń dla nauczycieli. Podczas sesji sprzeciwili się radni Prawa i Sprawiedliwości, jednak uchwała przeszła głosem większości, 16 radnych.

– Jest to pokłosie naszego stanowiska dotyczącego wypłacania wynagrodzeń dla nauczycieli, którzy strajkowali – tłumaczył Łukasz Łukaszewski radny z Klubu Koalicji Obywatelskiej.

Radni zaproponowali pewne zmiany w regulaminie, który określa wysokość i warunki przyznawania różnych dodatków wszystkim nauczycielom.

– Chodzi o to, żeby zapisy w regulaminie nie były czymś, co krępuje możliwości zwiększania tych dodatków, przede wszystkim motywacyjnych, kiedy tylko plan finansowy szkoły na to pozwala – powiedział Mirosław Gornowicz z Klubu Radnych Ponad Podziałami.

Chodzi tu o zwiększenie wysokości środków na dodatki motywacyjne oraz podwyższenie maksymalnej kwoty tego dodatku przyznanej nauczycielowi, która nie może być wyższa niż 45 proc. stawki wynagrodzenia zasadniczego (obecnie wynosi ona 25 proc.).

– Nauczyciele wykonują szereg zadań poza tymi, które są bezpośrednio opłacane, typu wyjazdy na zielone szkoły itp. I ta regulacja stworzy warunki wypłacenia nauczycielom wynagrodzeń w formie dodatków motywacyjnych. Nauczyciele po prostu na to zasługują – dodał Mirosław Gornowicz.

Według radnych niniejszy projekt uchwały nie spowoduje skutków finansowych, gdyż podwyższenie dodatków motywacyjnych będzie możliwe tylko pod warunkiem wcześniejszego powstania oszczędności w ramach zatwierdzonych w budżecie kwot na wynagrodzenia dla nauczycieli.

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że zmiany zostały uzgodnione ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

Podczas sesji rozgorzała gorąca dyskusja na ten temat. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni tej uchwale, gdyż ich zdaniem to jest metoda na wynagrodzenie strajkujących nauczycieli.

– Dyrektorzy dostaną furtkę i będą płacić tzw. dodatek motywacyjny. Chyba demotywacyjny. Ponad 20 placówek było zamkniętych. Nawet nie otoczono tych dzieci opieką. I pan, panie prezydencie, chce za to płacić? W życiu się na to nie zgodzimy – powiedział podczas sesji Jarosław Babalski z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej zwiększenie dodatku motywacyjnego dla nauczycieli nie jest wynagradzaniem ich za akcję protestacyjną, tylko uhonorowaniem pracy wszystkich nauczycieli.

– To nie jest wynagrodzenie dla tych, którzy strajkowali. Ta uchwała jest przewidziana dla wszystkich nauczycieli – tłumaczy Halina Ciunel, radna z Koalicji Obywatelskiej.

Projekt uchwały został przyjęty. 16 radnych było za, trzech przeciw i trzech się wstrzymało.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Rodzic z Zatorza. 2019-06-27 18:21:53 37.47.*.*
  Przed strajkiem babcia Ciunel i ten że średnim wykształceniem obiecali że aby wspomóc strajkujących w sprawowaniu opieki nad uczniami będą chodzić po szkołach i dyskutować o ... demokracji. Pytam: Czy ktokolwiek z PO był w szkole w czasie strajku i pomógł dyrektorowi w opiece nad dziećmi? W Do mojej szkoły nie weszlaby bo Zatorze nie lubi Popaprańcow i spadochroniarzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Harry 2019-06-27 10:41:12 217.99.*.*
  Tutaj koalicja i prezydent chcą wypluc żabę którą maja w gębie po przyjęciu tzw "stanowiska" w sprawie opłat za czas strajku i wcześniejsze afiszowanie się prezydenta z Broniarzem co było podawaniem tlenu strajkującym. Jak ktoś poniżej pisze dodatek motywacyjny w Olsztynie jest jednym z najniższych w Polsce i wynosi od lat 120 zł/etat. Pieniądze "zaoszczędzone" na odliczeniach za czas strajku (nie mylić z potrąceniami) moga zostać wypłacone przez dyrektorów w okresie wrzesień-grudzień 2019 roku WSZYSTKIM ZASŁUGUJĄCYM NA NAGRODĘ NAUCZYCIELOM. I tylko w takim przypadku dyrektor uniknie zarzutu RIO o wypłaceniu "nienależnych poborów i premii". Reasumujac, mamy sytuację taką gdy pieniądze które nie trafiły do strajkujacych są źródłem zwiększonych dodatków motywacyjne dostaną nauczyciele niestrajkujący. To przejdzie.Dyrektor bowiem nie odeśle pieniedzy do wydiału edukacji z adnotacją że miał ich za dużo. Z pyszna poczują się nauczyciele strajkujacy którym koalicja obiecywała że dostaną wprost do ręku utracone kwoty. Ale żabę z geby wyplunięto, bowiem gdzie mają się udać nauczyciele strajkujący? Mam nadzieję ze we wrześniu to nawet "w cztery woły" nie da się tych nauczycieli zaciągnąć na strajk.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Janusz Pisiewicz 2019-06-27 10:22:48 213.184.*.*
  Jestem dziwnie spokojny o rezultat tej debaty. Wszak przeciw niesubordynowanym nauczycielom, tak jak innym wichrzycielom, można zastosować dobrze obeznany casus pęta ukradzionej kiełbasy. Jak uczy empiria czasów najnowszych, oręże garmażeryjne okazuje się niezwykle skuteczne i wydajne. Ot zadziwiające jak jedna kiełbaska może wpłynąć na losy całego narodu. W przyszłości będą o tym historycy książki pisać a sławetne pęto zapisze się w nich złotymi zgłoskami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • MP 2019-06-27 09:45:58 88.156.*.*
  ,,Nauczyciele wykonują szereg zadań poza tymi, które są bezpośrednio opłacane, typu wyjazdy na zielone szkoły '',a kto opłaca te wyjazdy ?.Opłacają rodzice!!!!.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • Lenin wiecznie żywy w Olsztynie 2019-06-27 09:16:14 37.47.*.*
  Przez cały okres sprawowania funkcji prezydenta Grzymowicz ani PO ani razu nie wystąpili z propozycją podniesienia kwoty na dodatek motywacyjny. Wynosi ona 120 zł. na etat w szkole. Jest najniższą kwotą w Polsce w grupie miast wojewódzkich. Gdyby przez 10 ostatnich lat powyższano o 30 zł. to już byłoby 480 zł. Jak dyrektor spojrzy w oczy dobremu nauczycielowi, który nie strajkował i nie dostanie zwiększonego dodatku. Brawo komunistyczne ZNP. Realizujecie podstawowe hasło socjalizmu: wszystkim po równo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
2147382000
2147382000