Majówka w Olsztynie z atrakcjami

Majówka w Olsztynie z atrakcjami
W weekend majowy w Olsztynie nie zabraknie atrakcji
Fot. Shutterstock Inc.

Przedstawiamy inicjatywy, w jakich będą mogli wziąć udział olsztynianie w weekend majowy. Mimo pandemii ofert jest całkiem sporo.

Tradycyjny długi majowy weekend, na który składają się Święto Pracy, Dzień Flagi i święto Konstytucji 3 maja, w tym roku zostanie wydłużony o poniedziałek. Jednak z uwagi na pandemię koronawirusa i rządowego obostrzenia tradycyjne uroczystości się nie odbędą, chociaż nie można powiedzieć, że w ogóle żadnych nie będzie. 3 maja o godz. 12.15 na placu Konsulatu Polskiego odbędzie się uroczysty apel oraz złożenie kwiatów pod Kolumną Orła Białego. W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz wojewoda Artur Chojecki.

Ale Olsztyn w weekend majowy będzie miał także inne oferty dla mieszkańców czy turystów.

Przez cały weekend (od godz. 12 do 21, w poniedziałek do 20) nad jez. Ukiel będzie można korzystać z jedzenia serwowanego wprost z ciężarówek. Kolejny raz w stolicy Warmii i Mazur odbędzie się Festiwal Smaków Foodtrucków. Tym razem – ze względów bezpieczeństwa – w formie „na wynos”.

Miejski Ośrodek Kultury zaproponuje w niedzielę (2 maja) konkurs czytania łamańców językowych „Męki Szczęki, czyli patriotyzm na językach”. Warto pojawić się w południe w pobliżu staromiejskiej sceny. Konkurs ma za zadanie promowanie kultury patriotyzmu w nowoczesny sposób i budowanie świadomych postaw patriotycznych, podkreślając piękno i wagę języka ojczystego.

Nie zabraknie także aktywności on-line. Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej zapraszają na szereg zdalnych zajęć. Planeta 11 z okazji Dnia Flagi zorganizuje na Facebooku quiz, którego tematyka będzie związana z polską flagą. Biblioteka Abecadło zachęca do odwiedzin swojego profilu, na którym będą interaktywne-zabawy.

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na warsztaty dla dzieci „Kreatywna Flaga. Z kolei Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przedstawi serię ilustrowanych postów dotyczących flagi RP, która odbyła lot na Księżyc wraz z pierwszą wyprawą Apollo11 w roku 1969.

Warto również wspomnieć, że 1 maja olsztyńscy społecznicy posprzątają olsztyńskie targowisko. Zapraszają do wzięcia udziału w akcji. Zbiórkę zaplanowano na godzinę 10 przy Cmentarzu Żydowskim przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2.

O sprzątaniu wokół olsztyńskiego targowiska myśleliśmy już wcześniej, ale ogrom zaśmiecenia wokół tego miejsca powodował, że przeważnie braliśmy się za bardziej cenne przyrodniczo miejsca – powiedział Wojciech Biedrzycki z Fundacji Nexus, będącej organizatorem akcji.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Szczepan. 2021-05-01 14:43:18 88.156.*.*
    Najważniejsze że w majówkę mogę się zaszczepić na covid. Stałem w kolejce 3 godziny, ale warto było! Dziękuję Panie prezydencie Piotr Grzymowicz.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 17