Dziś jest: 21.06.2024
Imieniny: Alicji, Alojzego
Data dodania: 2022-11-27 09:04

Iwona Starczewska

Magia andrzejkowych wróżb

Magia andrzejkowych wróżb
Symbole Andrzejek / Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Getty Images

Od wielu pokoleń Andrzejki to czas wróżb i zabaw. Dziś andrzejkowe przepowiednie zanikają. Czy są jeszcze ludzie, którzy we wróżby wierzą? Według psychologów każdy z nas po części w nie wierzy, choć niechętnie się do tego przyznaje. W czym tkwi ich siła?

reklama

Andrzejki obchodzone są w noc z 29 na 30 listopada lub w dzień imienin Andrzeja, w zależności od regionu. Kojarzą się głównie z wróżbami ''matrymonialnymi''. Tego dnia kobiety mogą poznać imię swojego przyszłego męża lub dowiedzieć się jakiej płci będzie jej pierwsze dziecko. Zwyczaj wróżenia jest mocno zakorzeniony w naszej tradycji. Każdy z nas chce przecież poznać swoją przyszłość i z tej właśnie ludzkiej ciekawości wynika siła przepowiedni. Większość ludzi traktuje je jednak z przymrużeniem oka, choć każdy po części wierzy, że to co im wywróżono może się sprawdzić.  Do najciekawszych i najstarszych andrzejkowych zwyczajów należą: lanie wosku, obierki, stawianie butów w kierunku drzwi.

Lanie wosku - dotyczy miłości i pomyślności w nowym roku. Lanie wosku przez ucho od klucza wzmacnia ''wróżebną moc zabawy''. Klucz jest symbolem tajemnicy i płodności - zamyka lub otwiera wszelkie sekrety i tajemnice. Przyglądając się płaskorzeźbie, która wyszła z wosku można dostrzec wygląd przyszłego partnera, atrybuty jego zawodu lub kraju, z jakiego pochodzi. Wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię, wtedy możemy zobaczyć wszystko co chcemy.

Buty - udział biorą  panny, wdowy i rozwódki. Wróżba ma na celu określenie, która z pań wyjdzie za mąż jako pierwsza. Ustawiamy buty z lewej nogi w rzędzie w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawia się na początek. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu, jako pierwsza zmieni stan cywilny.

Obierki - każda z uczestniczek obiera jabłko jednocześnie starając się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną obierkę. Ta, która  wygra, będzie najdłużej w związku z mężczyzną. W drugim etapie każda dziewczyna bierze swoją obierkę  i rzuca za siebie. Należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce, kształtowi w jaki się ułożyła.  Jeśli układa się na przykład w jakąś literę to najprawdopodobniej jest to pierwsza litera imienia przyszłego męża.

Wróżb jest naprawdę wiele, można wybierać do woli, niekoniecznie ślepo wierząc w ich wynik. To tradycja, którą warto zachować. Przepowiednie to przecież nie wyrocznia, a dobry motyw do zabawy z przyjaciółmi.

Źródło: Własne

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Jezus 2022-11-27 13:59:04 46.205.*.*
  Mi wywrozono że rozdziewicze matkę boską podobni dziewica hehe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
 • Publicysta NOL, bo spod Jezioran 2022-11-27 13:07:46 46.205.*.*
  Wróżenie jest grzechem i naraża uczestników na wpływy złych duchów!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • Alo 2022-11-27 10:59:32 88.156.*.*
  Tatuś zosia jarek mu nie pozwala
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Janusz Pisiewicz 2022-11-27 09:29:32 95.160.*.*
  Jest szansa, że Anżej przestanie lać wodę i zajmie się woskiem. 👌
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Ja 2009-12-01 08:30:30
  Heh, zabawa fajna, jeśli fajne towarzystwo:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0

www.autoczescionline24.pl