Łyna wylała. Zebrał się sztab kryzysowy

Łyna wylała. Zebrał się sztab kryzysowy
W Bartągu wylała Łyna
Fot. Edward Szarnowski/FB

Ulewne deszcze i burze spowodowały, że niektóre łąki i pastwiska w Bartągu zostały zalane. O problemie alarmowali już wcześniej mieszkańcy oraz strażacy. W związku z tym starosta zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Wczoraj, 22 lipca, odbyło się posiedzenie kryzysowe. Na miejscu przeprowadzono analizę bieżącej sytuacji. Podjęto też odpowiednie kroki. Na dziś zaplanowano zamknięcie przepustu pod drogą powiatową, wykoszenie rowu i ułożenie z worków wału, który ma powstrzymać wylewanie Łyny na łąki.

Z kolei w przyszłym tygodniu rozpocznie się wykaszanie roślinności w korycie rzeki. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, a w zależności od potrzeb podejmowane działania.

– Na tę chwilę musimy szybko zareagować, żeby nie dopuścić wody do gospodarstw. Trzeba jednak spojrzeć na problem dalekowzrocznie i pomyśleć też o rozwiązaniu kompleksowym, aby w kolejnych latach sytuacja się nie powtarzała – powiedział starosta Andrzej Abako.

Przedstawiciele Zlewni Olsztyn zaproponowali stworzenie opracowania profilu rzeki z pionowym i poziomym przekrojem, co mogłoby dać wskazówki co do tego, czy należałoby rzekę na przykład pogłębić lub odmulić. Specjaliści zbadają również, czy stacja pomp nie powinna zostać zmodernizowana, by radzić sobie z odpompowywaniem większej ilości wody.

W posiedzeniu kryzysowym wzięli udział Michał Kontraktowicz – wójt gminy Stawiguda, Zbigniew Załuski – dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Ewa Skowron z Zarządu Zlewni w Olsztynie (Wody Polskie), Sergiusz Dłuski – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Daniel Zakrzewski – kierownik Związku Spółek Wodnych oraz przedstawiciele Powiatowej Służby Drogowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu, Urzędu Gminy Stawiguda oraz mieszkańcy.

Łyna wylewa się w Bartagu, ja takiego stanu wody nigdy nie widziałem . Zgłoszenia idą do odpowiednich służb , przyjadą...

Opublikowany przez Edwarda Szarnowskiego Wtorek, 21 lipca 2020

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Majster 2020-09-02 15:13:25 79.188.*.*
  W tym roku Łyna nie była tak naprawdę koszona bo za wysoka woda.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Inżynier 2020-07-24 10:52:18 89.228.*.*
  Jak każdą rzekę trzeba pogłębiać tworząc tym samy wały powodziowe z osadów z ciężkich dna rzeki. Za rok czy dwa znów wyleje bo to Rzeka - przyroda tak ma, W komunie były na to środki na rekultywację, na kanały między jeziorami. (za Gierka powstało 93% kanałów między jeziorami) Teraz jest czas kupowania i rozdawnictwa. Teraz lepiej środki oddać Nieodpowiedzialnym w zamian za ich głosy tym co narobili dzieci niechcący i trzeba ich za to nagrodzić 500+ ..a Łyna, Warta, Bug, Odra, Wisła czy jakieś inne.. wylała to się i cofnie, a że znów wyleje kiedyś, to będzie Kiedyś.. :)
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Olsztyniak 2020-07-23 19:14:45 81.190.*.*
  A w Olsztynie wylała czy nie.
  Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść
 • Bartąg 2020-07-23 19:13:28 81.190.*.*
  A koszenie koryta Łyny nie spowodowało podtopień.
  Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść
 • Aga 2020-07-23 11:32:39 176.221.*.*
  Rzeki mają to do siebie, że szczególnie wiosną lubią wylewać (na szczęście zimy teraz łagodniejsze i nie ma już takich roztopów). A Stawiguda wydaje pozwolenia na budowę domów wielorodzinnych w pobliżu rzeki, liczy się tylko kasa a co będzie później z ludźmi to już mało ważne. Wybudowano osiedle kwiatowe bez brukowanego dojazdu, osiedle nad łyną przy rzece, ulica bartąska wiecznie zakorkowana, osiedle za Nowym Bartągiem bez dojazdu... grunt żeby kasa się zgadzała
  Odpowiedz Oceń: 14 0 Zgłoś treść
 • Kolo 2020-07-23 10:13:03 188.147.*.*
  Obciazyc Olsztyn finansowo.z powodu kretynskiej decyzji o proxhibicji stacje benzynowe są pozamykane i nie można się wyszczac , ludzie leja gdzie popadnie szczególnie do rzeki .
  Odpowiedz Oceń: 4 12 Zgłoś treść