Lodowisko przy Uranii? List otwarty do prezydenta Olsztyna

Lodowisko przy Uranii? List otwarty do prezydenta Olsztyna
Wizualizacja nowej hali Urania
Fot. Materiał prasowy

Od grupy olsztyńskich miłośników sportów zimowych otrzymaliśmy list otwarty do prezydenta miasta. Przytaczamy go w pełnej treści, z uwagi na cenne uwagi i spostrzeżenia, które mogłyby (zdaniem piszących) być wzięte pod uwagę przy modernizacji hali widowiskowo-sportowej Urania.

W imieniu licznych sympatyków sportów zimowych na lodzie, mieszkańców Olsztyna, zwracamy się z prośbą do Pana Prezydenta o ponowne przeanalizowanie projektu przebudowy Hali Urania z uwzględnieniem powstania lodowiska krytego o wymiarach 30 m x 60 m. Dziwi nas to, że już na etapie ogłoszenia konkursowego na modernizację hali, miasto Olsztyn wymagało od architektów zaprojektowania lodowiska o wymiarach 20 m x 40 m, czyli takiiego, które nie daje możliwości uprawiania sportów na lodowisku, zważywszy, że już od wielu lat mieszkańcy Olsztyna, a w szczególności sympatycy sportów lodowych, zabiegają o powstanie takiego obiektu. W ramach tak drogiej i kosztownej inwestycji ok. 160 mln zł problem istniejący od lat zostałby rozwiązany. 

Ponad 2000 mieszkańców Olsztyna podpisało się w petycji w sprawie krytego lodowiska. Inwestor, czyli Miasto mówi o wielofunkcyjności przyszłego obiektu sportowego, ale już na przykładzie lodowiska wiemy, że nie będzie to obiekt wielofunkcyjny.

Niezrozumiałe jest dla nas, że na działce o tak dużej powierzchni nie ma możliwości zaprojektowania lodowiska o wymiarach pozwalających na realizację celów sportowych, takich jak treningi i zawody w short tracku, łyżwiarstwie figurowym czy gry w hokeja. Zawodnicy z Olsztyna zmuszeni są trenować w Elblągu, Toruniu i Giżycku.Mieszkańcom Olsztyna odebrano ostatnią szansę na budowę pełnowymiarowego lodowiska, a tym samym na uprawianie sportów na lodzie, a nie jak dotychczas, rekreacji.

Nasuwają się pytania: dlaczego zaprojektowano widownię na 500 osób na sali rozgrzewkowej. Czy potrzebna jest widownia główna obiektu aż na 4000 osób, tym bardziej, że obecna Urania mieszcząca ok. 2000 osób, nie zapełnia się w 100 % publicznością na odbywających się w niej wydarzeniach sportowych w naszym mieście. W Suwałkach powstał obiekt o podobnych gabarytach za czterokrotnie mniejszą kwotę.

Za 160 mln złotych mieszkańcy Olsztyna mają prawo otrzymać i halę sportową i pełnowymiarowe kryte lodowisko. 

 

Z poważaniem:
M
ieszkańcy Olsztyna, miłośnicy sportów zimowych, sympatycy short tracku, hokeja, łyżwiarstwa figurowego.

Imiona i nazwiska sygnatariuszy listu do wiadomości redakcji.

eljot

Tagi: Urania sport

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Różnowo 2020-05-31 12:51:34 5.174.*.*
  To akurat jest 100% racji. Żeby przy takiej inwestycji nie ugryźć tematu pełnowymiarowego np boiska do hokeja a zrobić hale treningowa na 0,5 tys osób to trzeba mieć nierówno pod sufitem. Druga taka okazja jak mawiają Czesi „to se na wrati”.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Świński ryj 2020-05-30 23:21:38 195.136.*.*
  To miasto zeszlo na dziki ,odkad rzadzi Grzymuß zniknal sport,zniknela rozrywka.Sa za to Grzymobusy wplecione w nieprzystosowane ulice do takiego rodzaju komunikacji miejskiej ktore zapchaly nasze ulice.Pojawily sie za to dziki na ulicach z ktorymi ratusz nie potrafi sobie poradzic.Olsztyniacy żądaja nowego stadionu z prawdziwego zdarzenia,czy znowu musza odbyc sie dozynki zeby mogl on powstac? chcemy koncertow jak za dawnych czasow,chcemy byc w koncu stolica Warmii i Mazur a nie jakas podrzedna miescina ktora mija sie podczas podrozy nad morze.Chcemy igrzysk i chleba panie radne i panowie radni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • erftgh 2020-05-30 13:21:41 5.173.*.*
  Zróbcie porządek z dzikami. Wychodzą zza samochodów prosto na ulicę. Tragedia to tylko kwestia czasu. Czekacie aż zginie jakiś motocyklista, rowerzysta, bo najedzie na dzika?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Na 2020-05-30 10:28:36 31.0.*.*
  Ten list powinien być wysłany również do platformy która rządzi Olsztynem. Kodu. I cenzura gazety olsztyńskiej którzy popierają dzisiejszy układ w ratuszu sami przecież piszecie że w Suwalkach podobny obiekt powstał za czterokrotnie mniejszą cenę ale tam prezydent nie ma zarzutów prokuratorskich
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 5