Krzysztof Daukszewicz laureatem Nagrody Panasa

Krzysztof Daukszewicz laureatem Nagrody Panasa
Krzysztof Daukszewicz
Fot. archiwum prywatne

Kapituła Nagrody im. Henryka Panasa wybrała Krzysztofa Daukszewicza laureatem pierwszej edycji tego wyróżnienia, ustanowionego przez olsztyńskie oddziały Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Literatów Polskich.

Krzysztof Daukszewicz jest znanym w kraju poetą, felietonistą, satyrykiem, artystą estradowym, kompozytorem, autorem sztuki teatralnej oraz kilkunastu książek. Kapituła przyznała mu nagrodę „za dokonania dziennikarskie i literackie, jego wieloletni związek z regionem Warmii i Mazur oraz wierność własnym przekonaniom, których – tak jak patron Nagrody, wybitny redaktor i pisarz, autor m.in. znanego w świecie apokryfu „Według Judasza” – nie zmienia w zależności od pogody i koniuktury politycznej“. Red. Jacek Panas, syna pisarza i członek kapituły podkreślił, że „właśnie takich ludzi wspierał i promował Henryk Panas, gdy był naczelnym redaktorem miesięcznika „Warmia i Mazury”“.

Ogłoszenie komunikatu o przyznaniu nagrody 11 września 2020 roku wiąże się z 35-leciem śmierci Henryka Panasa, natomiast uroczystość wręczenia statuetki autorstwa znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, przełożone zostało – ze względu na epidemię koronawirusa – na 4 stycznia 2021 roku, w 109. rocznicę urodzin Patrona Nagrody.

Patronat honorowy nad Nagrodą im. Henryka Panasa objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

/red./

Kapituła obradowała w składzie:

Jerzy Domański – prezes SDRP, redaktor naczelny „Przeglądu”
Marek Wawrzkiewicz – prezes ZLP
Jacek Panas – dziennikarz radiowy, syn patrona Nagrody
Ewa Domeracka-Sadowska – reprezentująca marszałka województwa
Marek Książek – przewodniczący oddziału SDRP
Andrzej Cieślak – prezes oddziału ZLP
Katarzyna Leśniowska – członkini oddziału SDRP, sekretarz Kapituły

Krzysztof Daukszewicz urodził się w 1947 roku w Wichrowie koło Dobrego Miasta. W latach 70. ubiegłego wieku był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, gdzie współtworzył kabaret „Gwuść”. Po wyjeździe w 1978 roku do Warszawy występował w stołecznych kabaretach, był także kierownikiem literackim „Teatru na Targówku”. W 1986 roku zdobył III nagrodę na międzynarodowym konkursie w Jugosławii za antywojenną farsę „Cycek“. W latach późniejszych był stałym felietonistą tygodnika „Przegląd”, a od 2005 roku jest cotygodniowym gościem popularnego programu TVN „Szkło kontaktowe”. W 2011 roku brał aktywny udział w akcji promocyjnej „Mazury cud natury”. Mimo stałego adresu w Warszawie często przebywa na Warmii i Mazurach, spędzając wolny czas na łowieniu ryb i tworzeniu na łonie przyrody nowych utworów. Jest m.in. laureatem przyznawanej w Olsztynie Nagrody im. Biskupa Krasickiego oraz nagrody marszałka województwa (2019) za całokształt twórczości artystycznej i przywiązanie do Warmii i Mazur. Ostatnio wydał, wraz z synem Aleksandrem, książkę „Nareszcie w Budapeszcie”.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Ewita 2020-09-12 15:39:37 5.173.*.*
    Brawo kapitula dobry wybór. Gratulacje dla Pana Krzysztofa Daukszewicza👍😊
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1